Zašto neke mame rađaju samo dečake ili samo devojčice?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.820
Ako ste primetili da neke porodice imaju isključivo dečake ili samo devojčice, verovatno ste pomislili da je to stvar puke slučajnosti.
Međutim, naučnici sve više ukazuju na to da iza ovakvog „slučajnog“ obrazca može stajati nešto mnogo dublje – genetika, biologija i hormoni.

Nije sve do sreće
Tradicionalno, smatralo se da je pol deteta čista lutrija – kao da bacate novčić: 50% šanse za devojčicu, 50% za dečaka. Ipak, nova istraživanja pokazuju da kod nekih ljudi postoji veća verovatnoća da će imati decu istog pola.Jedna od teorija je da muškarci mogu nositi genetsku predispoziciju da češće proizvode spermatozoide sa X ili Y hromozomom – što direktno utiče na pol deteta. Ako muškarac nosi više Y spermatozoida, veće su šanse za dečake, dok veća prisutnost X spermatozoida povećava šansu za devojčice.

Starost majke kao faktor
Još jedan zanimljiv faktor je starost majke. Naime, hormonska ravnoteža žene se menja s godinama, a te promene mogu uticati na to koji tip spermatozoida će imati veću šansu da oplodi jajnu ćeliju. Na primer, neka istraživanja ukazuju da mlađe žene imaju nešto veće šanse da dobiju dečake, dok starije žene imaju veću verovatnoću za devojčice – mada su ove razlike suptilne.
 
bebe-696x392.jpg
 
Porodični obrasci
Naučnici takođe proučavaju porodične obrasce i genetiku koja se prenosi kroz generacije. Na primer, ako u porodici postoji duga linija muškaraca
koji su imali isključivo sinove, moguće je da se taj obrazac nasleđuje kroz gene koji utiču na pol deteta. Isto važi i za porodice sa generacijama devojčica.

Više od sreće – ali i dalje misterija
Iako još uvek nemamo konačan odgovor zašto neka porodica ima samo dečake ili samo devojčice, jasno je da genetika i biologija imaju više udela u tome nego što se ranije mislilo. Ipak, priroda ostaje misteriozna i nepredvidiva – i upravo u tome je i njena lepota.link
 

Back
Top