Zašto je seksualni život bonobo majmuna toliko uzbudljiv?

Luda Srpska Druzina

Veoma poznat
Poruka
14.718
Bonobo majmuni danas čine najpoznatiju hipi zajednicu u životinjskom svetu i predstavljaju preteču one iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, koju su stvorili njihovi bliski DNK rođaci – ljudi, boreći se za seksualnu slobodu i protiv rata u Vijetnamu. Sigurno su daleko pre čoveka imali životnu filozofiju „vodite ljubav a ne rat“. Spadaju u ugrožene vrste jer im je ograničeno prirodno stanište južno od afričke reke Kongo i česta su meta lovokradica. Imali su nesreću da ta oblast pripada Demokratskoj Republici Kongo, u kojoj se i ljudi i životinje pate usled čestih ratova, gladi, siromaštva i krvoprolića. Glavna opasnost im je čovek i njegova agresivnost i gramzivost, a oni su kao vrsta dobronamerni, velikodušni i solidarni. Zabeleženo je da tuguju kada izgube bliske članove zajednice.

Bonobo su najmiroljubivija vrsta majmuna, neuporedivo manje agresivni od njihovih malo daljih rođaka šimpanza, na koje dosta fizički liče. Provode život u harmoniji, nemaju alfa mužjaka, solidarni su i ravnopravno dele hranu koja je pretežno biljnog porekla. Ono po čemu su najpoznatiji stručnjacima koji se bave ponašanjem životinja, a i običnim ljudima, svakako jeste njihov čest i bogat seksualni život.

Ženke imaju dominantiji status u zajednici, one su sitnije od mužjaka, ali dosta organizovane i emancipovane. Nisu monogamna vrsta, a česti su i istopolni seksualni odnosi, posebno među ženkama unutar jedne zajednice bonobo majmuna. Svakako je odmah jasno da proučavanje njihovog seksualnog života ide u prilog tezi da im seks ne služi samo zbog reprodukcije, već da predstavlja izvor zadovoljstva i da utiče na kvalitetnije socijalne odnose unutar zajednice. Naučnici su pokušavali da otkriju na koji način seksualni život ove vrste utiče na njihovu veću tolerantnost i slogu. Pronalazak novog resursa hrane obično proslave seksualnom orgijom i nama to može da izgleda smešno i zabavno, ali postoji objašnjenje koje kaže da na taj način redukuju stres i napetost. Nakon seksualnog odnosa su spremni da podele hranu daleko miroljubivije i solidarnije.

Naučnike je posebno zanimalo da otkriju kakva je evoluciona uloga istopolnih seksualnih odnosa među ženkama unutar jedne zajednice bonobo majmuna. Jedno novije istraživanje, objavljeno u časopisu Hormones and Behavior, nudi neke od odgovora i objašnjava kako solidarnost i altruizam nastaju kao proizvod ovih seksualnih odnosa.

Liza Moscovice i njeni saradnici su proučavali bonobo zajednicu u divljini i analizirali 971 seksualni odnos između 19 ženki i 8 mužjaka. Dodatno su prikupljali urin pre i nakon seksualnih odnosa posmatranih životinja, kako bi izmerili nivo oksitocina. Oksitocin, poznatiji i kao „hormon ljubavi“, zapravo predstavlja ključno objašnjenje kako bogat seksualni život ovih životinja pozitivno utiče na njihovu miroljubivost i privrženost. Visok nivo oksitocina, koji se oslobađa tokom seksualnog odnosa, utiče na veće zadovoljstvo, na stvaranje boljih prijateljskih odnosa i na saradnju sa drugim članovima. To je sličan hormonalni mehanizam kao kod ljudi, koji se često zaljubljuju baš zahvaljujući ovom hormonu ili njegovom krivicom, ali ono što je zanimljivo je činjenica da se više luči kod ženske populacije jer ženski hormon estrogen povećava dejstvo oksitocina. Druga zanimljivost je da nivo oksitocina zavisi i od kvaliteta i jačine orgazma.

Bonobo dosta liče na obične šimpanze, ali postoje i neke razlike zbog kojih pomalo podsećaju i na ljude. Gotovo uvek se kreću na dve noge, koje su duže i elegantnije nego kod šimpanza, imaju manju glavu, uža ramena, a zanimljiva im je i kosa koja izgleda gotovo kao frizura. Bonobo ženke imaju izraženije grudi u poređenju sa njihovim rođakama – običnim šimpanzama.

Osim zanimljivog fizičkog izgleda, ova vrsta majmuna pokazuje slično ponašanje sa ljudima tokom seksualnog odnosa. Zanimljivo je da imaju običaj ljubljenja, i to filmski – jezikom, grle se i komuniciraju pogledom tokom odnosa, a sličnost sa čovekom je i u odabiru seksualnih poza. U heteroseksualnom odnosu bonobo mužjak i ženka su nekada okrenuti licem, ali često nisu. Tokom seksualnog odnosa između dve ženke dolazi do trljanja genitalijama i one su uvek okrenute licem jedna prema drugoj. Naučnici smatraju da se na ovaj način, zbog stimulacije klitorisa, postiže jači orgazam, a izmereni nivo oksitocina to i potvrđuje. On je veći nakon istopolnog odnosa između dve ženke nego između dva mužjaka ili između mužjaka i ženke. Pojednostavljeno rečeno, nivo oksitocina utiče na njihovo ponašanje nakon seksualnog odnosa i na veću povezanost i bliskost unutar ženske populacije. Nakon seksualnog zadovoljstva i oslobađanja oksitocina stvara se čvršći prijateljski odnos. Oksitocin je hormon koji izaziva zadovoljstvo, osećaj bliskosti i privrženosti, ublažava osećaj straha i napetosti. Ženke ovakvim seksualnim ponašanjem stvaraju koalicione saveze koji im, između ostalog, služe i kao odbrana od retkih, ali mogućih, agresivnih mužjaka.

Zašto je seksualni život bonobo majmuna toliko uzbudljiv?
 
Namerno sam ovih dana pogledao,rijaliti "ZADRUGA" i konstatovao da nije tacna tvrdnja,da Bonobo majmuni,imaju cesce seksualne odnose,od nas koji
(nazalost ne svi) pripadamo ljudskoj vrsti. Kada se u toj zajednickoj prostoriji,ugasi svetlo,sto je znak za spavanje,pocinje kolektivno seksualno uzivanje.
Bukvalno se ne zna,ni ko koga,ni (izvinite) u sta... Zao mi je ,sto Bonobo majmuni,nemaju priliku da pogledaju "Zadrugu 3".Videli bi i naucili mnogo toga lepog.!
 

Back
Top