Zar engleski i u vrticu?

Dete 2,5 godine,tri jezika.Sou kako kapira i ispravlja sve redom.:)

mmicice ovo se stvarno cesto desava. Jedino je bitno da se roditelji (oboje) drze samo svog maternjeg jezika kad se obracaju detetu, a treci jezik je obicno jezik sredine (na primer, majka nasa otac Englez zive u Nemackoj).

* naravno ako je jezik sredine drugaciji.

I da dodam, cesto je fond reci veci kad se radi o jeziku sredine, pa onda roditelji treba da se angazuju vise oko obogacivanja onih drugih jezika, na primer putovanje u zemlju gde se jezik govori, cesto kontakti sa sunarodnicima i rodjacima, podsticanje citanja na drugom jeziku i sl.
 
Poslednja izmena:
Ja nemam decu pa sam mozda i nepozvana da ucestvujem u ovom razgovoru... Ipak, zanimljiva mi je tema pa cu sebi dati za pravo da ostavim komentar... Vrlo je indivudualna stvar koliko cete pretrpati svoje dete i hocete li ga dati na engleski, francuski, balet, ritmicku gimnastiku, muzicku skolu i sve to u isto vreme... Ja nisam isla ni u vrtic, dok su roditelji bili na poslu cuvala me baka na selu, pa danas znam i taj engleski, zavrsila sam fax, radim u pristojnoj kompaniji... a u neposrednom okruzenju imam takve koji su od ranog detinjstva bili 'trenirani' za sve i svasta i nisam primetila da su nesto vise postigli u zivotu od mene...U zivotu vam je sve 'kako ti se zalomi' ...E sad, kod vas ne postoji prepoznatljiv problem preambicioznosti roditelja koji sami guraju dete na engleski cesto pre i nego savlada osnove i maternjeg jezika... Vas sistem vrbuje da date dete u grupu...isti taj sistem namece strah kod roditelja ' sta ako sva deca savladaju taj engleski toliko dobro u vrticu pa ce moje dete sutra u skoli zaostajati :)))' ... Mozete biti sigurni da vase dete nece zaostajati ... Negde mora da se podvuce granica... ne sumnjam da ce mu biti lakse da u prvom razredu savlada gradivo ako sad krene da se upoznaje sa materijom... Ali znate i sami koliko gradiva njega ceka i zivotu... Hajde onda da deci damo da u vrticu uce i periodni sistem elemenata da bi im bilo lakse jednog dana...Po toj logici Vi biste dete, pre nego ga date u vrtic sa godinu-dve dana, trebali da naucite raznim stvarima koje ce ono inace uciti kasnije u vrticu...eto tako,da bi mu bilo lakse... Tako mozete u krug ceo zivot... Sad odlutah od teme, ali me ovo podseti na Simpsonove i na Mardz Simpson koja angazuje zenu da joj pomogne u spremanju kuce, ali ju je blam da ta zena (koju inace placa za pomoc u kuci) ne vidi negde prasinu i slucajno ne pomisli kako je Mardz losa domacica, te Mardz ceo dan riba kucu do bolesne perfekcije i u momentu kad kucna pomocnica dolazi da cisti Mardz kaze "Now, it's ready for cleaning'... Elem, potpuno ste u pravu, ne treba preterivati i stvari raditi unapred, pustite dete neka se igra...
 
mmicice ovo se stvarno cesto desava. Jedino je bitno da se roditelji (oboje) drze samo svog maternjeg jezika kad se obracaju detetu, a treci jezik je obicno jezik sredine (na primer, majka nasa otac Englez zive u Nemackoj).

* naravno ako je jezik sredine drugaciji.

I da dodam, cesto je fond reci veci kad se radi o jeziku sredine, pa onda roditelji treba da se angazuju vise oko obogacivanja onih drugih jezika, na primer putovanje u zemlju gde se jezik govori, cesto kontakti sa sunarodnicima i rodjacima, podsticanje citanja na drugom jeziku i sl.

Ok...ali i dalje mi je ne pojmljivo :roll:
 
Ukoliko roditelji ispravno pricaju svoj jezik i isprave dete kada gresi, dete ce sa 5 godine perfektno govoriti 3 jezika - i majcin, i ocev i zajednicki. Moji prijatelji, majka Madjarica, otac Srbin koji su koristili engleski kao zajednicki jezik za sporazumevanje su imali jedini problem s detetom sto sa 6 godina nije shvatala zasto madjarski ne moze da pise cirilicom :) Sva tri jezika je govorila perfektno sa ispravnom akcentacijom. Kasnije je pocela da uci strani jezik francuski :) I dan danas, kada ima 25 godina, devojka govori 4 jezika.
Ona deca koja je znaju ispravno nijedan jezik su deca roditelja ciji otac i majka ne pridaju dovoljno vaznosti da ispravljaju dete ukoliko pogresi ili ako i sami ne vladaju bas najbolje svojim jezikom. Imajmo na umu da nasi Slovaci i Rumuni ne govore knjizevni slovacki i rumunski jezik (to ce vam najbolje potvrditi oni sami), i da neretko dodaju srpske reci i tu dolazi do zbrke u detetovoj glavi.
 
Nije engleski u vrticu nova stvar, to je bilo i kada sam ja isla u vrtic, pre skoro 15 godina. Iskreno, ne secam se da smo nesto naucili...
A za to da dete upija melodiju jezika, da, verovatno, ali ja sam sasvim uspesno upila melodiju i drugog stranog jezika (treci razred) kao i treceg (imala sam 16 godina), mislim da to zavisi od toga koliko sluha osoba ima.
A razlika izmedju deteta u vrticu i u prvom osnovne je jako mala, tako da ne verujem da ce dete ostati uskraceno ako ne bude islo na taj engleski. ;) Ne moze ni da skodi, ali vecini roditelja je tih 1000 dinara mesecno znacajan izdatak za nesto sto nije neophodno.
 
naše obe ćerke su išle na engleski u vrtiću...i mislim da je bilo bezveze....iz ove perspektive.
učili su ih da kažu black, white, dog, cat...I am trt mrt i tako...za prilične parice u ono vreme devedesetih...ali, htele su da idu (jer su išli svi), pa kao hajde...neka idu i one....posle su same komentarisale kako nisu ništa tamo naučile što već nisu čule u kući, ali je bilo kasno.
jednostavno, mislim da su lobiji jezičkih nauka dovoljno jaki da se ubace i u vrtiće.
jezik, naročito engleski, zna sad svako (makar za upotrebu koja se traži za zaposlenje...ne mora šekspir da se čita na engleskom), tako da je insistiranje na tome potpuno bezveze, naročito ako dete ne želi to da uči.
ali, dobro....svi patimo od toga da deca nešto uče od malih nogu - engleski, karate, plivanje, tenis.....šta reći?
naše ambicije postaju dečje obaveze.
pitanje je da li deca to žele?
da li su deca u stanju jednog dana, pod takvim pritiskom odrastanja, da shvate ko su, šta žele u stvari da rade i kojim poslom uopšte bi hteli da se bave?

Slazem se, i nas su ucili tako nekoliko reci, a posle nisam znala da odgovorim na 'How are you?' :) Ja sam ucila engleski od petog, i sada studiram na njemu sasvim uspesno, tako da tesko da ce neko prosecno dete koje ga uci od prvog (po novom sistemu) uspeti da ga ne nauci dovoljno za komunikaciju. Uz internet, filmove, muziku. Mozda se nekome i desi, ali onda budite sigurni da nije krivo neucenje u vrticu, nego je dete antitalenat za jezike. ;)

Ja bih pre upisala dete na neku fizicku aktivnost.
 
Ako posedujete osnovno znanje engleskog jezika onda nema potrebe da trosite novac na kurs. Naravno, ukoliko je vase dete predskolskog uzrasta. Dovoljno je da naucite nekoliko pesmica na engleskom i da te pesmice nadjete na youtube i pustate detetu. Mozete kupiti ili skinuti sa neta i poneku knjigu, pricu i citati ih. Kada je taj uzrast u pitanju i malo stranog jezika svaki dan je dovoljno. Moja devojcica ima 2 godine, govori engleski i srpski, peva pesmice na oba jezika... Pocela sam jos u trnudnoci da citam literaturu na engleskom. U 3. cemo poceti i nemacki. Poenta upucivanja deteta u strane jezike je da ih dete prihvati kao maternje, dakle prirodno, a ne kroz ucenje u kasnijim godinama. Najveci broj sinapsi stvara se do 3. godine, dakle, u tom uzrastu ih je potrebno najvise stimulisati. Stavite pred dete klavijaturu, dajte joj kist i boje, citajte na engleskom/nemackom/spanskom... brojite, radite sa njom na kompjuteru... Stimulisite ih, a za to je dovoljno dobra i vasa volja. Ne morate davati novce. Ali morate imati jedno na umu, svet nije ono sto je bio pre 20 godina. Konkurencija je zapanjujuca, deca se od rodjenja izlazu edukaciji, naivno bi bilo misliti da dete treba da bude samo dete ( u smislu, dajte mu kockice i ostavite ga pred televizorom dok ne obnevidi ;) ).
 

Back
Top