Zapušen zapušen nos :-(!!

S obzirom da kažeš da ti je nos zapušen tokom cele godine (da li postoji i svrab u predelu nepca, suzenje očiju i sl.) verovatno se radi o alergiji na grinje.
To bi trebalo da se ispita alergološki.Rade se kožne probe (uglavnom samo one), a za preciznija ispitivanja dokazuju se specifična antitela u krvi (koja ti govore da si senzibilisan na alergen).Pored toga urade se još neki testovi,rendgen i sl, ali da ne širim.
Ukoliko se dokaže alergija započinje se terapija sa lekovim-kortikosteroidi (sprej za nos) i antihistaminici (tablete).Ako nema poboljšanja počinje se specifičnom imunoterapijom u vidu vakcina koja ima za cilj da smanji odgovor tvog organizma na konkretan alergen i koja traje min 1-2 godine.
Svakako je korisna upotreba rastvora koji imitiraju "morsku vodu" za ispiranje nosa, pogotovo kod upotrebe kapi za nos i ostalih preparata, ali oni ti samo olakšavaju tegobe a ne
otklanjaju uzrok.

Ukoliko se eventualno ne radi o alergiji, druga mogućnost je vazomotorni rinitis,ali to je druga priča.

Znači kod lekara na ozbiljnija ispitivanja.

E ja sam bila kod deset lekara za jednu istu bolest i sva mišljenja su bila podeljena i sa različitim dijagnozama pa me interesuje kako i zašto je to tako.
 
Lekari su sa različitim nivoima znanja, i malo je onih zaista stručnih, nažalost.
Opet, svako gleda svoju specijalnost...

Kako je to čudno, jedna medicina za sve i svi se obrazuju za isto, mislim za specijalizaciju ali eto opet su različiti, nekome poboljša i nekome pogorša.
Ne samo tu nivo znanja i prakse, nego da imaš intuiciju i tačno pogodiš tu bolest, a to ima vrlo malo dobrih doktora.
 
Pozdrav svima.Ne znam kako je sa vama ali sa mojim nosem nije u redu:(.Naime i ljeti ali zimi mnogo česće imam problema sa zapušenim nosom.Mislili su da je devijacija neki blazi oblik jeste ali nije za operaciju.Obraćao sam se i Orl ljekrima i svima.Naizgled djeluje bezazleno ali je uporno i dosadno.Dišem bukvalno zimi samo na usta ai to nosi probleme.
Kakva su vasa iskustva.Imate li neku preporuku?J asam koristio olint ali dobro mi je samo dok koristimi neki mi preporučuju da prestanem i ostali.
Unaprijed HVALAAAA...
Ponovo kod jos jednog strucnog ORL-a. Marisol sprej ne moze da ti steti i prirodan je. Npr. ja bez njega ne funkcionisem. Za sve ostalo moras kod lekara.
 

Back
Top