Žalfija

Žalfija je najlekovitija ako se koristi na ispravan način, kako se kuva ovaj čaj​


Čaj od žalfije je bogat antioksidansima i dobar antiseptik koji ima sposobnost da ojača imuni sistem i oslobodi telo od delovanja štetnih slobodnih radikala​

Žalfija
Preporuka je da se svi čajevi kao pomoćno terapeutsko sredstvo piju bez dodataka šećera Žalfija (Salvia officinalis) je mediteranska biljka izrazitog mirisa i specifičnog gorkog ukusa koja se već stotinama godina koristi u tradicionalnoj medicini kao prirodni antiseptik, antibiotik i anitimikotik. Savremena nauka još ispituje lekovitost ove biljke. Žalfija se upotrebljava uglavnom kao čaj, s tim da je najdelotvornija ako se kuva na tačno određeni način. Komisija E potvrđuje da može da reguliše znojenje kod žena u menopauzi. Veruje se i da ova biljka jača imunitet, utiče na pravilan rad žlezda. Čaj od žalfije odličan je narodni lek za stomak, reguliše nadimanje, gasove i proces varenja.

Kako se priprema žalfija?​

Postoje različite škole mišljenja kada je u pitanju priprema žalfije, većina stručnjaka savetuje da se listovi žalfije kuvaju na određenoj temperaturi. Tvrdi se da je žalfija najdelotvornija ako se priprema u vodi ne toplijoj od 80 stepeni Celzijusa. Suviše vrela voda uticaće na ukus čaja. Dominiraće opora aroma tanina. Većina stručnjaka savetuje kuvanje žalfije, a ne potapanje ovog čaja u hladnu vodu. Smatra se da se na ovaj način isključivo priprema čaj od belog sleza

Način pripreme zavisi od namene​

Način pripreme zavisi od namene žalfije. Ukoliko se žalfija koristi za regulisanje znojenja, cvetovi se preliju kipućom vodom, posuda se poklopi, a čaj procedi posle jednog sata. S druge strane veoma blag čaj od žalfije priprema se sa toplom vodom tri minuta. U slučaju da se žalfija koristi za ispiranje grla savet je da odstoji oko 10 minuta u vreloj vodi. Čaj od žalfije je dobar tradicionalni lek i protiv prehlade i gripa. Stručnjaci savetuju da se u slučaju respiratornih infekcija piju dve čaše topla žalfije dnevno. Preporuka je da se listići žalfije ako smo prehlađeni preliju kipućom vodom, poklope i posle 15 minuta procede.
Žalfija je biljka koja sadrži vitamine K, B, A, gvožđe, kalcijum, magnezijum, riboflavin. Čaj od žalfije je bogat antioksidansima, koji ga čine dobrim antiseptikom, koji ima sposobnost da ojača imuni sistem i oslobodi telo od delovanja štetnih slobodnih radikala.

Kako se eliminišu tujoni?​

Farmaceut Ljiljana Busuović iz Instituta za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“, savetovala je za portal eKlinika da se čaj od žalfije priprema tako što se jedna kafena kašičica žalfije prelije šoljom ključale vode, poklopi i procedi posle 15 minuta. Ona navodi da se na ovaj način skuvan čaj od žalfije može piti dva puta dnevno.

Ukoliko se čaj koristi kao antiseptik za ispiranje usta i grla, priprema se na nešto jači način. Jedna supena kašika čaja, kako savetuje Busurović, prelije se šoljom ključale vode, odstoji oko 30 minuta, pa se potom procedi. Na ovaj način pripremljen čaj drži se nešto duže u ustima. Neće nam biti ništa ako i popijemo malo ovako skuvane žalfije. Tujoni se eliminišu, ako se listići žalfije kuvaju tri minuta. Na ovaj način spremljen čaj nema antiseptičko svojstvo, jer u njemu nema više etarskih ulja, navode stručnjaci.

Kome se ne preporučuje žalfija?​

Žalfija nosi titulu „kraljice lekovitog bilja“, ali osetljivim osobama neke komponente ove biljke mogu da smetaju. Generalno je savet da se čaj od žalfije koristi najduže mesec dana, pa da se napravi pauza od 10 dana.
Dodatak limuna neće uticati na lekovita svojstva žalfije. Preporuka je da se svi čajevi kao pomoćno terapeutsko sredstvo piju bez dodataka šećera. Stručnjaci ne savetuju upotrebu žalfije trudnicama i dojiljama, pacijentima koji imaju epilepsiju. Komisija E odobrila je žalfiju kao sredstvo od pomoći kod prekomernog znojenja i blagih poremećaja varenja. Ova komisija savetuje i spoljnu upotrebu žalfije kao čaj kojim se ispiraju usta kod upale sluznice i grla.
izvor eKlinika

 
Ako smijem da dodam bitnu stvar vezanu za žalfiju, nikad ne znamo ko sve čita i ko sve može primijeniti odavde savjete. Žalfiju treba da izbjegavaju trudnice, dojilje, osobe koje boluju od epilepsije ili bilo kojeg drugog tipa neurološkog napada jer može izazvati konvulzije.
Kćeri Srećan Ti Praznik Ramazan Bajram

nuspojave i neželjeni efekti su bili sledeći :vzagrljaj: :zag::ortaci2:hvala ti na pomoći
 
Obozavam ukus i miris zalfije ali je koristim kao dodatak u hrani. Odlicno ide kao dodatak supama i corbama i takvu je najvise volim, mada je dodajem kao zacin u nekim sosovima, marinadi za meso, kao i zacin za przen krompir ili grilovano povrce. Zalfija pojacava ukus i dodaje aromu jelu. Koristim susenu i samlevenu kao i sveze listove. Pored hrane zalfija se moze koristiti i kao dodatak koktelima. Fino ide uz koktele u kojima je osnova burbon, vodka a najbolje dzin. U koktelima koristim sveze listove ili sirup od zalfije. "Bees knees" je verovatno najpoznatiji koktel sa zalfijom. Dzin (a moze i vodka), sok od limuna, med, zalfija i led.
 

Back
Top