zakon o pdv u gradjevinskim firmama

gost 287336

Iskusan
Banovan
Poruka
6.075
i donet je novi zakon

Izmenama Zakona o PDV-u koje su stupile na snagu 1. januara 2013. godine između ostalog je predviđeno da izvođač radova u situacijama (periodičnim računima) koje ispostavlja direktno investitoru ne obračunava PDV, shodno članu 10. stav 2. tačka 3. Zakona. Za ovu olakšicu potrebno je da bude ispunjeno nekoliko uslova.
Izvođač i investitor treba da budu u sistemu PDV-a.
Izvođač fakturiše direktno investitoru.
Zakon o PDV poziva se na definiciju investitora koja je data u Zakonu o planiranju i izgradnji. Iz ove definicije proizilaze još dva preduslova za korišćenje olakšice.
Investitor je lice:
1. za koga se gradi objekat, i
2. na koje glasi građevinska dozvola.
Shodno ovim odredbama, možemo zaključiti da se investitor u smislu Zakona o PDV javlja samo u poslovima koji se tiču izgradnje novih objekata za koje je potrebno pribaviti dozvolu za gradnju. U slučaju kada izvođač radova fakturiše radove na izgradnji novog objekta licu koje ima građevinsku dozvolu, on ne obračunava PDV na fakturisane radove. U situaciji (računu) izvođač radova navodi da je promet oslobođen obaveze obračuna PDV-a prema članu 10. stav 2. tačka 3. Zakona o PDV-u.
Možemo zaključiti da izvođač radova ima obavezu da i dalje obračunava PDV kada fakturiše radove investitorima – fizičkim licima koja se nisu registrovala u sistem PDV, kao i slučaju radova na rekonstrukciji ili adaptaciji postojećih objekata. PDV se obračunava i za sve druge radove za koje nije potrebna građevinska dozvola, odnosno ne predstavljaju radove na izgradnji novog objekta.
Ova odredba ne odnosi se na fakturisanje od podizvođača izvođaču, pa se na ovaj promet obračunava PDV.
Oslobođeni PDV-a su pored grubih građevinskih radova i završni (zanatski) radovi na objektu u izgradnji.
Izvođač radova zadržava pravo da koristi kao odbitni PDV iz računa za nabavku materijala i usluga na izradi učinaka (usluge podizvođača).
Sve ovo navodi na zaključak da će građevinske firme koje se pretežno bave izgradnjom objekata i ispunjavaju uslove da koriste „olakšicu“ iz navedenog stava Zakona biti u pretplati za PDV. Naime, one neće iskazivati PDV u izlaznim računima, a PDV iz ulaznih koristiće kao odbitni (kada za to ostvaruju pravo). Njihova obaveza za PDV na kraju meseca vrlo izvesno biće negativna i po tom osnovu moći će da traže povraćaj za više plaćeni PDV od države.
Zakonom je propisan rok od 45 dana za Poresku upravu da izvrši povraćaj više plaćenog poreza na zahtev poreskog obveznika. Ukoliko ne ispuni ovu obavezu o roku, u korist obveznika počinje da teče kamata.
Međutim, iako je ova mera uvrštena u Zakon uz objašnjenje da treba da pomogne likvidnost građevinske industrije, smatramo da će njeni efekti zavisiti od opredeljenja države da ispunjava obaveze povraćaja poreza. Ukoliko ovo ne bude slučaj, izvođači radova biće u nepovoljnom položaju. Pre 1.1.2013. godine izvođači su mogli da PDV plaćen kroz ulazne račune za materijal i usluge naplate kroz fakture koje ispostavljaju investitorima i da zatim izmire obavezu prema državi. Sada, izvođač nema od koga da naplati PDV koji plaća u ulaznim računima. Ukoliko država ne bude redovno vršila povraćaj PDV-a izvođačima, ulazni PDV postaje trošak koji snose izvođači.

mene zanima, da li u privremenim situacijama NE obracunavam pdv ukoliko na novim objektima radim samo odredjeni deo gradjevinskih radova, na primer radim samo hidroizolaterske radove direkt za investitora?
 
OBJAŠNJENJE MINISTARSTVA FINANSIJA I PRIVREDE O PRIMENI ČLANA 10. STAV 2. TAČKA 3) ZAKONA O POREZU NA DODATU VREDNOST

Na osnovu člana 23. stav 2. Zakona o državnoj upravi ("Sl. glasnik RS", br. 79/2005, 101/2007 i 95/2010), Ministar finansija i privrede donosi

OBJAŠNJENJE
o primeni člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona o porezu na dodatu vrednost

1. Počev od 1. januara 2013. godine za promet dobara i usluga iz oblasti građevinarstva koji obveznik PDV - izvođač radova vrši investitoru - obvezniku PDV, odnosno licu iz člana 9. stav 1. Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 84/2004, 86/2004 - ispr., 61/2005, 61/2007 i 93/2012 - dalje: Zakon), obavezu obračunavanja i plaćanja PDV ima investitor kao poreski dužnik iz člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona, ako je primalac dobara ili usluga investitor i ako je isporučilac dobara ili usluga izvođač radova, u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja.

Investitorom, u smislu zakona kojim se uređuje planiranje i izgradnja, smatra se lice za čije potrebe se gradi objekat i na koje glasi građevinska dozvola za građenje objekta.

Izvođačem radova
, u smislu zakona kojim se uređuje planiranje i izgradnja, smatra se lice koje je sa investitorom zaključilo ugovor o građenju građevinskog objekta, uključujući i dograđivanje, sa pravima i obavezama koji su ovim zakonom propisani za izvođača radova. S tim u vezi, reč je o licu čiji je naziv, u svojstvu izvođača radova, istaknut na tabli kojom se obeležava gradilište obezbeđenoj od strane investitora, čije ovlašćeno lice pre početka radova potpisuje glavni projekat za izvođača radova, koje rešenjem određuje odgovornog izvođača radova na gradilištu i dr. Naime, odredbama člana 3. Zakona propisano je, da su predmet oporezivanja PDV isporuka dobara i pružanje usluga koje poreski obveznik izvrši u Republici uz naknadu, u okviru obavljanja delatnosti, kao i uvoz dobara u Republiku.

Promet dobara, u smislu ovog zakona, a u skladu sa odredbom člana 4. stav 1. Zakona, je prenos prava raspolaganja na telesnim stvarima (dalje: dobra) licu koje tim dobrima može raspolagati kao vlasnik, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

Promet usluga, u smislu ovog zakona, su svi poslovi i radnje u okviru obavljanja delatnosti koji nisu promet dobara iz člana 4. ovog zakona (član 5. stav 1. Zakona). Prema odredbi člana 10. stav 1. tačka 1) Zakona, poreski dužnik, u smislu ovog zakona, je obveznik iz člana 8. i člana 9. stav 2. ovog zakona.

Odredbom člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona propisano je da je, izuzetno od stava 1. ovog člana, poreski dužnik primalac dobara ili usluga iz oblasti građevinarstva, obveznik PDV, odnosno lice iz člana 9. stav 1. ovog zakona, za promet izvršen od strane obveznika PDV, ako je primalac dobara ili usluga investitor i ako je isporučilac dobara ili usluga izvođač radova, u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja.

Odredba člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona, a prema odredbi člana 52. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 93/2012), primenjuje se od 1. januara 2013. godine.

Prema odredbi člana 2. tačka 21) Zakona o planiranju i izgradnji ("Sl. glasnik RS", br. 72/2009, 81/2009 - ispr., 64/2010 - odluka US, 24/2011 i 121/2012), investitor jeste lice za čije potrebe se gradi objekat i na čije ime glasi građevinska dozvola.

Građenje, u skladu sa članom 2. tačka 31) Zakona o planiranju i izgradnji, jeste izvođenje građevinskih i građevinsko-zanatskih radova, ugradnja instalacija, postrojenja i opreme.

Dogradnja jeste izvođenje građevinskih i drugih radova kojima se izgrađuje novi prostor van postojećeg gabarita objekta, kao i nadziđivanje objekta, i sa njim čini građevinsku, funkcionalnu ili tehničku celinu (član 2. tačka 33) Zakona o planiranju i izgradnji).

Odredbama člana 136. stav 1. Zakona o planiranju i izgradnji propisano je da građevinska dozvola sadrži, naročito, podatke o:

1) investitoru;

2) objektu čije se građenje dozvoljava sa podacima o gabaritu, spratnosti, ukupnoj površini i predračunskoj vrednosti objekta;

3) katastarskoj parceli na kojoj se gradi objekat;

4) postojećem objektu koji se ruši ili rekonstruiše radi građenja;

5) roku važenja građevinske dozvole i roku završetka građenja;

6) dokumentaciji na osnovu koje se izdaje.

Prema odredbi člana 149. Zakona o planiranju i izgradnji, pre početka građenja investitor obezbeđuje: obeležavanje građevinske parcele, regulacionih, nivelacionih i građevinskih linija, u skladu sa propisima kojima je uređeno izvođenje geodetskih radova; obeležavanje gradilišta odgovarajućom tablom, koja sadrži: podatke o objektu koji se gradi, investitoru, odgovornom projektantu, broj građevinske dozvole, izvođaču radova, početku građenja i roku završetka izgradnje.

Odredbama člana 152. stav 1. Zakona o planiranju i izgradnji propisano je, da je izvođač radova dužan da:

1) pre početka radova potpiše glavni projekat;

2) rešenjem odredi odgovornog izvođača radova na gradilištu;

3) odgovornom izvođaču radova obezbedi ugovor o građenju i dokumentaciju na osnovu koje se gradi objekat;

4) obezbedi preventivne mere za bezbedan i zdrav rad, u skladu sa zakonom.

2. Za promet dobara i usluga iz oblasti građevinarstva u drugim slučajevima obavezu obračunavanja i plaćanja PDV ima obveznik PDV koji vrši taj promet dobara i usluga (npr. u okviru izgradnje građevinskog objekta za koji nije izdata građevinska dozvola, u okviru rekonstrukcije, adaptacije, sanacije postojećih objekta...).

Izvor: Vebsajt Ministarstva finansija i privrede

ISPRAVKAAAAAAAAAAAA :hej:
Mico, pročitaj. Ovo mi je sad stiglo. Ministarstvo je dalo tumačenje ko je ko jer ima mnogo nedoumica

1. ko je investitor
2. ko je izvodjač

Samo izvodjač radova je oslobodjen PDV-a u fakturi sa pravom odbirtka pdv na ulazne fakture za materijal i usluge.
PDV umesto njega plaća investitor.
Dakle, svi poslovi koje izvode podizvodjači za izvodjača nisu oslobodjeni pdv-a
 
Poslednja izmena:
ebte ja i dalje kao da citam egipatske hijeroglife :lol: znas sta me buni. na primer konkretno, postoji gradiliste x za koje me angazuje investitor x. gradiliste je vec zapoceto, postoji izvodjac, tj odgovorni izvodjac radova koji gradi zgradu x. e sad, posto na primer, mene zbog nekih licenci i sertifikata angazuje investitor da uradim na primer samo masinsko malterisanje. posao ce imati, lupam, 5 privremenih i jednu okoncanu situaciju. da li to znaci da ja ne placam pdv nego investitor? i kako navodim na fakturi po kojom tackom zakona sam oslobodjena placanja pdv-a? i koliko sam razumela, ja odbijam uredno pdv sa faktura primljenih racuna? da li prilikom avnasne uplate placam pdv? ili investitor? msm zbunjena sam :rida: ne kapiram definitivno nista. citala sam jutros neka objasnjenja sa sajta ko je investitor a ko izvodjac, ali me i dalje buni ovo oko privremenih situacija, okoncane, te ovo sto na gradilistu vec postoji odgovorni izvodjac cije je ime na tabli na gradilistu...
 
posto sam postavila pitanja na zilion strana, evo dobila sam jos jedan odgovor :lol:

Po privremenim i konačnoj situaciji imate pravo da ne obračunavate PDV bez obzira na vrstu radova, jer to nije jedan od uslova za ostvarivanje olakšice. PDV nemojte obračunavati uz poziv na član 10. stav 2. tačka 3. Zakona o PDV-u ali samo ukoliko ispunjavate sledeće uslove:
1. situacije koje ispostavljate glase na investitora (fakturišete direktno investitoru),
2. radi se o izgradnji (novog) objekta, investitor ima građevinsku dozvolu ili je investitor državna institucija,
3. i Vaša firma i investitor su obveznici PDV-a.
Dakle, ako ispunjavate ove uslove, u situacijama koje ispostavljate za armiračke ili hidroizolaterske radove možete da prikažete iznos bez PDV-a, a investitor kao isplatilac naknade za Vaš rad postaje poreski dužnik koji obračunava PDV.
 
A mene buni i mog klijenta takodje sledeće

Oslobođeni PDV-a su pored grubih građevinskih radova i završni (zanatski) radovi na objektu u izgradnji.


Klijent izvodi elektro radove...pravi one velike razvodne ormane za struju pa je tu svašta nešto vezano oko liftova, povezivanje..i kad to radi, na takvom objektu onda je podizvodjač radova, ali, kad pravi trafo stanicu, zidari je ozidali a on unutra sve to odradi, onda sklapa direktno sa investitorom ugovor i onda valjda ide ovako bez pdv-a sa pozivoim na član 10 a sa pravom da odbije pdv iz nabavke. Onda investitor plaća pdv.

E, sad, elektro radovi ne pripadaju gradjevninskim radovima....on mi tako kaže, kao ni vodovod....ali me zbuni ovo završni radovi jer ako moler i parketar spadaju u gradjevinarsvo onda moraju i elektro radovi. A ti tvoji radovi spadaju u gradjevinarstvo?
Sve bi ja to gurnula u gradjevinarstvo jer ako svi oni ne odrade posao objekat ne može dobiti upotrebnu dozvolu.

Pričah i sa jednim revizorom....kaže da ništa to nisu gradjevinski radovi, samo zidanje.i ajd sad :besna:
 
Poslednja izmena:
A mene buni i mog klijenta takodje sledeće

Oslobođeni PDV-a su pored grubih građevinskih radova i završni (zanatski) radovi na objektu u izgradnji.


Klijent izvodi elektro radove...pravi one velike razvodne ormane za struju pa je tu svašta nešto vezano oko liftova, povezivanje..i kad to radi, na takvom objektu onda je podizvodjač radova, ali, kad pravi trafo stanicu, zidari je ozidali a on unutra sve to odradi, onda sklapa direktno sa investitorom ugovor i onda valjda ide ovako bez pdv-a sa pozivoim na član 10 a sa pravom da odbije pdv iz nabavke. Onda investitor plaća pdv.

E, sad, elektro radovi ne pripadaju gradjevninskim radovima....on mi tako kaže, kao ni vodovod....ali me zbuni ovo završni radovi jer ako moler i parketar spadaju u gradjevinarsvo onda moraju i elektro radovi. A ti tvoji radovi spadaju u gradjevinarstvo?
Sve bi ja to gurnula u gradjevinarstvo jer ako svi oni ne odrade posao objekat ne može dobiti upotrebnu dozvolu.

Pričah i sa jednim revizorom....kaže da ništa to nisu gradjevinski radovi, samo zidanje.i ajd sad :besna:

nema veze sto nisu striktno gradjevinski, mada meni jesu, u zakonu stoji da se vrsenje usluge naplacuje, vezano za elekto i vodovodne instalacije.
ja uglavnom izvodim hidroizolacije, termoizolacije, masinsko malterisanje, zidanje, betoniranje, rusenje i demontazu. mada radim i zavrsne radove, samo retko jer dok se dodje do toga uglavnom ljudi ostaju bez para pa je posle muka za naplatu...
i da, jesu i sve to su gradjevinski radovi. moja sifra kaze "gradjevinski i ostali radovi". pod gradjevinski se misli i na zidanje, betoniranje, malterisanje i sl. ostali su fini gradjevinski radovi, tj moleraj, gips, keramika.
 
au br zene koja je ovo budalastina..:huh:
pa znas kace drzava da vrati pdv....nikad..:roll:
i dobro mica pita..to onda znaci da za te radove koje se rade direktjo za investitora ne ide ni pdv na avans..
e da..mi radimo sve zavrsne raove, i instalacije(vodovod, grejanje), i podove, i moleraj, i elektro radove..
i na situacija su nam ponekad trazili da razdvojimo gradjevinske, masinske, i elektro radove
dakle elektro definitivno ne spada u gra\evinske, ali tako definitivno spada u zavrsne radove..aj sutra cemo jos da vidimo, i mene ovo zanima..:)
 
OBJAŠNJENJE MINISTARSTVA FINANSIJA I PRIVREDE O PRIMENI ČLANA 10. STAV 2. TAČKA 3) ZAKONA O POREZU NA DODATU VREDNOST

Na osnovu člana 23. stav 2. Zakona o državnoj upravi ("Sl. glasnik RS", br. 79/2005, 101/2007 i 95/2010), Ministar finansija i privrede donosi

OBJAŠNJENJE
o primeni člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona o porezu na dodatu vrednost

1. Počev od 1. januara 2013. godine za promet dobara i usluga iz oblasti građevinarstva koji obveznik PDV - izvođač radova vrši investitoru - obvezniku PDV, odnosno licu iz člana 9. stav 1. Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 84/2004, 86/2004 - ispr., 61/2005, 61/2007 i 93/2012 - dalje: Zakon), obavezu obračunavanja i plaćanja PDV ima investitor kao poreski dužnik iz člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona, ako je primalac dobara ili usluga investitor i ako je isporučilac dobara ili usluga izvođač radova, u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja.

Investitorom, u smislu zakona kojim se uređuje planiranje i izgradnja, smatra se lice za čije potrebe se gradi objekat i na koje glasi građevinska dozvola za građenje objekta.

Izvođačem radova, u smislu zakona kojim se uređuje planiranje i izgradnja, smatra se lice koje je sa investitorom zaključilo ugovor o građenju građevinskog objekta, uključujući i dograđivanje, sa pravima i obavezama koji su ovim zakonom propisani za izvođača radova. S tim u vezi, reč je o licu čiji je naziv, u svojstvu izvođača radova, istaknut na tabli kojom se obeležava gradilište obezbeđenoj od strane investitora, čije ovlašćeno lice pre početka radova potpisuje glavni projekat za izvođača radova, koje rešenjem određuje odgovornog izvođača radova na gradilištu i dr. Naime, odredbama člana 3. Zakona propisano je, da su predmet oporezivanja PDV isporuka dobara i pružanje usluga koje poreski obveznik izvrši u Republici uz naknadu, u okviru obavljanja delatnosti, kao i uvoz dobara u Republiku.

Promet dobara, u smislu ovog zakona, a u skladu sa odredbom člana 4. stav 1. Zakona, je prenos prava raspolaganja na telesnim stvarima (dalje: dobra) licu koje tim dobrima može raspolagati kao vlasnik, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

Promet usluga, u smislu ovog zakona, su svi poslovi i radnje u okviru obavljanja delatnosti koji nisu promet dobara iz člana 4. ovog zakona (član 5. stav 1. Zakona). Prema odredbi člana 10. stav 1. tačka 1) Zakona, poreski dužnik, u smislu ovog zakona, je obveznik iz člana 8. i člana 9. stav 2. ovog zakona.

Odredbom člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona propisano je da je, izuzetno od stava 1. ovog člana, poreski dužnik primalac dobara ili usluga iz oblasti građevinarstva, obveznik PDV, odnosno lice iz člana 9. stav 1. ovog zakona, za promet izvršen od strane obveznika PDV, ako je primalac dobara ili usluga investitor i ako je isporučilac dobara ili usluga izvođač radova, u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja.

Odredba člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona, a prema odredbi člana 52. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Sl. glasnik RS", br. 93/2012), primenjuje se od 1. januara 2013. godine.

Prema odredbi člana 2. tačka 21) Zakona o planiranju i izgradnji ("Sl. glasnik RS", br. 72/2009, 81/2009 - ispr., 64/2010 - odluka US, 24/2011 i 121/2012), investitor jeste lice za čije potrebe se gradi objekat i na čije ime glasi građevinska dozvola.

Građenje, u skladu sa članom 2. tačka 31) Zakona o planiranju i izgradnji, jeste izvođenje građevinskih i građevinsko-zanatskih radova, ugradnja instalacija, postrojenja i opreme.

Dogradnja jeste izvođenje građevinskih i drugih radova kojima se izgrađuje novi prostor van postojećeg gabarita objekta, kao i nadziđivanje objekta, i sa njim čini građevinsku, funkcionalnu ili tehničku celinu (član 2. tačka 33) Zakona o planiranju i izgradnji).

Odredbama člana 136. stav 1. Zakona o planiranju i izgradnji propisano je da građevinska dozvola sadrži, naročito, podatke o:

1) investitoru;

2) objektu čije se građenje dozvoljava sa podacima o gabaritu, spratnosti, ukupnoj površini i predračunskoj vrednosti objekta;

3) katastarskoj parceli na kojoj se gradi objekat;

4) postojećem objektu koji se ruši ili rekonstruiše radi građenja;

5) roku važenja građevinske dozvole i roku završetka građenja;

6) dokumentaciji na osnovu koje se izdaje.

Prema odredbi člana 149. Zakona o planiranju i izgradnji, pre početka građenja investitor obezbeđuje: obeležavanje građevinske parcele, regulacionih, nivelacionih i građevinskih linija, u skladu sa propisima kojima je uređeno izvođenje geodetskih radova; obeležavanje gradilišta odgovarajućom tablom, koja sadrži: podatke o objektu koji se gradi, investitoru, odgovornom projektantu, broj građevinske dozvole, izvođaču radova, početku građenja i roku završetka izgradnje.

Odredbama člana 152. stav 1. Zakona o planiranju i izgradnji propisano je, da je izvođač radova dužan da:

1) pre početka radova potpiše glavni projekat;

2) rešenjem odredi odgovornog izvođača radova na gradilištu;

3) odgovornom izvođaču radova obezbedi ugovor o građenju i dokumentaciju na osnovu koje se gradi objekat;

4) obezbedi preventivne mere za bezbedan i zdrav rad, u skladu sa zakonom.

2. Za promet dobara i usluga iz oblasti građevinarstva u drugim slučajevima obavezu obračunavanja i plaćanja PDV ima obveznik PDV koji vrši taj promet dobara i usluga (npr. u okviru izgradnje građevinskog objekta za koji nije izdata građevinska dozvola, u okviru rekonstrukcije, adaptacije, sanacije postojećih objekta...).

Izvor: Vebsajt Ministarstva finansija i privrede

ISPRAVKAAAAAAAAAAAA :hej:
Mico, pročitaj. Ovo mi je sad stiglo. Ministarstvo je dalo tumačenje ko je ko jer ima mnogo nedoumica

1. ko je investitor
2. ko je izvodjač

Samo izvodjač radova je oslobodjen PDV-a u fakturi sa pravom odbirtka pdv na ulazne fakture za materijal i usluge.
PDV umesto njega plaća investitor.
Dakle, svi poslovi koje izvode podizvodjači za izvodjača nisu oslobodjeni pdv-a
znaci samo odgovorni izvodjac radova..:neutral:
 
ljiki, ako taj tvoj klijent izvodi SAMO elektro radove, on sigurno nije odgovorni izvodjac radova, znaci nema pravo..na gradilistu je JEDAN odgovorni izvodjac..

Dobro jutro koto :kafa:

Ma i ja bih rekla da elektro nisu gradjevinski radovi, i moj klijent kaže, ali jesu završni radovi.Tako da on ovom ne pripapada, a i što ti kažeš nije glavni izvodjač radova u smislu odgovornosti za ceo objekat.
Zbuni me ono što je pisalo u ovom prvom objašnjenju koje je Mica postavila gde se obuhvataju svi radovi, pa i završni, pa opet ovaj odgovor koji je Mica dobila za izolacione radove........ali mišljenje ministarstva kaže ko je glavni izvodjač.
Opet, s druge strane, imamo slučaj da investiror sklapa direktan ugovor sa nekom firmom koja nije gradjevinska i nije glavni izvodjač samo za jedan deo radova koji iz nekog razloga glavni izvodjač nije u mogućnosti da izvrši, ili je skup, ili nema kadar. Da li je u tom slučaju ta negradjevinska firma glavni izvodjač radova za svoj deo u smislu Zakona o pdv-u jer se sam Zakon a i mišljenje ministarstva bazira na gradjevinskim zakonima? A i ovaj moj klijent me dodatno zbuni kad reče da baš pregovara direktno sa investitorom.

I da, kad si glavni izvodjač ne fakturišeš investitoru pdv ni na privremenoj situaciji, ni na avansnom računu ni na konačnom računu.......jednostavno nema pdv-a i napišeš da si oslobodjen na osnovu čl. 10 stav 2 tačka 3 Z.o pdv
 
jutro ljiki..:)
ukoliko je to tacno, da je samo glavni izvodjac oslobodjen, onda imamo glupu situaciju da ce investitor za neke radove imati ulazni pdv, a za neke nece..retka su gradilista gde odgovorni izvodjac radova izvodi sve radove, odnosno da i ostali izvodjaci idu preko njega..i za grejanje, i za struju, i gromobran, i telefonske i slicne instalacije..to je velika nebuloza..
a ovo je po momo misljenju zapravo olaksica investitorima, koji su po pravilu uvek imali pdv za povracaj, jer je izlazni pdv manji od ulaznog..pa su ga cekali do sudnjeg dana.
umesto da gradjevinci naplate pdv odmah od investitora, cekace ga od drzave
 
Tačno tako. Investitor će imati dvojake ulazne fakture.
Ipak, ovo je rasterećenje za glavnog izvodjača radova jer je obračun pdv i naplata prenet na investitora koji je i prodavac te naplati taj pdv od kupca.
S druge strane, taj glavni izvodjač radova će imati veliku pretplatu pdv-a jer ima pravo da odbije sav pdv na svoje ulazne fakture a kao vagu nema i obračunati pdv, pa će za tu pretplatu da traži povraćaj od države. Ako mu vrati brzo ok, ali ako ne, onda je u problemu jer svoje dobavljače mora da plati sa pdv-om a ne naplaćuje ga od investitora....dakle, nelikvidnost, zaustavljanje radova, da li dati novac za plate ili materijal, usluge.....mnogo problema.
Povraćaj pdv-a od države podrazumeva obaveznu kontrolu od strane poreskih inspektora, tako da iskreno mislim da je ovo samo lepo upakovana navlakuša naravno načinjena od strane teoretičara i u korist države jer nikada ne smemo zaboraviti da su inspektori državni službenici a ne servis privrede, mada treba da budu servis.....Dakle, ako nešto nije u redu, zove se drugi inspektorat....i tako.....gradjevinarstvo je jako zahtevna grana sa milion propisa u zaštiti na radu, poreskim propisima, višemilionskim ciframa, mnogo radnika, mnogo firmi u krugu.....mnogo svega.
 
Tačno tako. Investitor će imati dvojake ulazne fakture.
Ipak, ovo je rasterećenje za glavnog izvodjača radova jer je obračun pdv i naplata prenet na investitora koji je i prodavac te naplati taj pdv od kupca.
S druge strane, taj glavni izvodjač radova će imati veliku pretplatu pdv-a jer ima pravo da odbije sav pdv na svoje ulazne fakture a kao vagu nema i obračunati pdv, pa će za tu pretplatu da traži povraćaj od države. Ako mu vrati brzo ok, ali ako ne, onda je u problemu jer svoje dobavljače mora da plati sa pdv-om a ne naplaćuje ga od investitora....dakle, nelikvidnost, zaustavljanje radova, da li dati novac za plate ili materijal, usluge.....mnogo problema.
Povraćaj pdv-a od države podrazumeva obaveznu kontrolu od strane poreskih inspektora, tako da iskreno mislim da je ovo samo lepo upakovana navlakuša naravno načinjena od strane teoretičara i u korist države jer nikada ne smemo zaboraviti da su inspektori državni službenici a ne servis privrede, mada treba da budu servis.....Dakle, ako nešto nije u redu, zove se drugi inspektorat....i tako.....gradjevinarstvo je jako zahtevna grana sa milion propisa u zaštiti na radu, poreskim propisima, višemilionskim ciframa, mnogo radnika, mnogo firmi u krugu.....mnogo svega.
upravo sam na to mislila..
same prave nove probleme.
 

Back
Top