- Poruka
- 7.879
Zaboravljanje se obično vezuje za starenje ali ne mora da znači da samo stare osobe ne mogu da se sete nekih stvari iz bliže ili dalje prošlosti.
Svakodnevno smo "bombardovani" informacijama i naš mozak odvaja bitne od nebitnih informacija. Ne moramo npr da pamtimo imena svih učesnika koji su učestvovali na Evroviziji pre 2-3 godine.
Zaboravljanje je simptom nekog neurološkog poremećaja ili bolesti kada postane učestalo i preterano. To obično primeti neko iz naše najbliže okoline, i tada je vreme da se ode kod lekara.
Zaboravljanje nije samo simptom Alchajmera, već i blagog kognitivnog poremećaja.
Osobe koje imaju depresiju ili neki drugi psihički poremećaj imaju poremećaj pažnje kao simptom poremećaja i bolesti, ali i dugotrajna upotreba lekova, antidepresiva i ansiolitika može da izazove zaboravljanje.
Ne moramo da se plašimo ukoliko ponekad zaboravimo mobilni pre izlaska iz kuće ili zaboravimo šta sve treba da kupimo u samoposluzi. Ako nam se to dešava učestalo, vreme je da idemo kod lekara.
Svako od nas može da poboljša svoje kognitivne sposobnosti čitanjem knjiga, rešavanjem ukrštenih reči i sl.
Da li pravite spiskove za kupovinu? Pamtite li sve vama važne datume ( datume važnih poslovnih sastanaka, datume rođendana, godišnjica..)?
Kako poboljšavate svoje pamćenje?
Foto: Unsplash com.