- Poruka
- 388.920
Većina insekata u našem podneblju nema otrov u sebi koji bi pri ubodu ozbiljnije ugrozio čoveka. Ubod insekata kao što su pčele, stršljenovi ili ose po pravilu izaziva samo lokalnu reakciju kao što su bolna oteklina, crvenilo, svrab, i najčešće prođe kroz 24 sata. Međutim, ukoliko je osoba sklona alergijskim reakcijama, onda i običan ubod može da bude vrlo opasan.
Međutim, i pored činjenice da ovih insekata u letnjim mesecima ima više nego inače, važno je da se zna da one ne napadaju čoveka tek tako.
Naime, pčela napada samo kada je ugrožena, i tada gubi žaoku i umire. Stršljen napada veoma retko, uglavnom kada brani svoje gnezdo i njegov ujed je najbolniji jer je i žaoka najveća.
Ose su u hibernaciji tokom zimskih meseci, u aprilu se bude, a tokom jula, avgusta i septembra su najaktivnije i ima ih najviše, pa je verovatnoća od njihovog uboda i najveća. Stučnjaci kažu da osa neće ubosti nekog ukoliko miruje, šanse rastu u jedino slučaju kada proceni da je njena bezbednost ugrožena.
Takođe, lekari kažu da su oprez i brza reakcija nakon ujeda važni za sve. Čak i oni koji nisu alergični, ukoliko ih insekt ubode ili ujede na nezgodno mesto, poput unutrašnjosti usne duplje ili jednjaka, mogu da nastradaju.
Različite reakcije na ubod - od crvenila i svraba do gubitka svesti
Za ose i pčele tipičnije da ih ima više u gradskim sredinama, pa je rizik od napada tu izvesniji, dok veći rizik od napada stršljena postoji u seoskim sredinama gde se oni mahom nalaze na pašnjacima.
Na pitanje kako tretirati ovakve ubode, lekari kažu da je najbolje staviti hladnu oblogu kako bi se smanjilo širenje otoka i smanjio bol, jer se na taj način, objašnjava, zamenjuje anestetik. Nakon toga, dodaje, bilo bi dobro da se stavi odgovarajuća krema.