Za razliku od pčele, osa može da ujede više puta

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.920
Clippcele.jpg

Većina insekata u našem podneblju nema otrov u sebi koji bi pri ubodu ozbiljnije ugrozio čoveka. Ubod insekata kao što su pčele, stršljenovi ili ose po pravilu izaziva samo lokalnu reakciju kao što su bolna oteklina, crvenilo, svrab, i najčešće prođe kroz 24 sata. Međutim, ukoliko je osoba sklona alergijskim reakcijama, onda i običan ubod može da bude vrlo opasan.
Međutim, i pored činjenice da ovih insekata u letnjim mesecima ima više nego inače, važno je da se zna da one ne napadaju čoveka tek tako.
Naime, pčela napada samo kada je ugrožena, i tada gubi žaoku i umire. Stršljen napada veoma retko, uglavnom kada brani svoje gnezdo i njegov ujed je najbolniji jer je i žaoka najveća.

Ose su u hibernaciji tokom zimskih meseci, u aprilu se bude, a tokom jula, avgusta i septembra su najaktivnije i ima ih najviše, pa je verovatnoća od njihovog uboda i najveća. Stučnjaci kažu da osa neće ubosti nekog ukoliko miruje, šanse rastu u jedino slučaju kada proceni da je njena bezbednost ugrožena.

Takođe, lekari kažu da su oprez i brza reakcija nakon ujeda važni za sve. Čak i oni koji nisu alergični, ukoliko ih insekt ubode ili ujede na nezgodno mesto, poput unutrašnjosti usne duplje ili jednjaka, mogu da nastradaju.

Različite reakcije na ubod - od crvenila i svraba do gubitka svesti
Za ose i pčele tipičnije da ih ima više u gradskim sredinama, pa je rizik od napada tu izvesniji, dok veći rizik od napada stršljena postoji u seoskim sredinama gde se oni mahom nalaze na pašnjacima.

Na pitanje kako tretirati ovakve ubode, lekari kažu da je najbolje staviti hladnu oblogu kako bi se smanjilo širenje otoka i smanjio bol, jer se na taj način, objašnjava, zamenjuje anestetik. Nakon toga, dodaje, bilo bi dobro da se stavi odgovarajuća krema.
 
Narodni lekovi

Međutim, osim ukoliko niste alergični na ubod, većina ljudi može sama da sanira posledice. Naime, nakon što se ukloni žaoka i ispere bolno mesto važno je da se ono detaljno očisti jer se time mogu ukloniti sve bakterije ili otrov, piše Večernji.hr.

Led takođe može da pomogne i preporučuje se da se stavi u tanku krpu koja bi nakon toga trebalo da stoji na mestu uboda od 30 do 60 minuta u intervalima od po 10 minuta. To pomaže i da se smanje oticanje i bol.
Kako piše Helathline, med takođe može da pomogne u zarastanju rana i prevenciji infekcije. Mala količina meda koja bi na mesto ujeda trebalo da deluje oko jedan sat.

Pasta napravljena od sode bikarbone i vode takođe može da pomogne. Veruje se da soda bikarbona može neutralisati pčelinji otrov, smanjujući svrab i oticanje.

Takođe, jabukovo sirće može da pomogne i u ovom slučaju. Potrebno je da se razblaži sa vodom i da se rastvor nanese na mesto uboda i da odstoji najmanje 15 minuta.
link
 

Back
Top