Western union

  • Začetnik teme Začetnik teme mikob
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Pa funkcionise kranje jednostavno,odes do poslovnice popunis formular,das pasos/licnu kartu/boravisnu dozvolu i naravno pare :) mozes da dodas u formular i sifru ako hoces ali nije obavezna.Dosta prozivije uzimaju recimo oz grcke na 20e uzimaju 5e!
 
Nikad nisam koristila ovo za transfer novca i bas sam danas isla da se raspitam i to, ali me zanima kad neko treba da mi posalje, koji podaci mu trebaju i tako to...I kakva je to provizija? (nemam pojma, sorry)
 
kad neko treba da mi posalje, koji podaci mu trebaju i tako to...I kakva je to provizija? (nemam pojma, sorry)
Grad i drzava gde saljes, ime i prezime primaoca i iznos.
Dalje upises svoje podatke - ime i prezime, telefon i svoju adresu.
I posiljalac i primaoc trebaju imati neki dokument kod sebe za identifikaciju.

Zavisno od iznosa se racuna provizija, a provizija ti je sto banka naplati sebi za tako brz i ucinkovit posao :lol:
Obicno posiljalac placa proviziju, a primaoc nema nikakve troskove. Samo podigne celokupni iznos u poslatoj valuti ili promeni u neku drugu/domacu/njemu odgovarajucu valutu.

Ja licno western preporucujem samo ako je hitno. :)
 
Poslednja izmena:
Zavisno koliko novca saljes. Npr. ja sam zadnji put slala oko 50 dolara i imala sam $15 provizije.
Ne trebaju nikakvi podaci o bankama, racunima....dobijes broj transakcije za western koji je potreban prilikom podizanja. :)
Uglavnom, sve vam u banci bude objasnjeno, tako da ne brinite :)
 
Poslednja izmena:
Pazite se dobro, mnogi su prevareni, a evo napokon je neko dobio i odstetu sto su mu pare nestale preko Western Uniona

Nakon osam godina dobili nestali novac uplaćen putem Western Uniona

Bambulović 3.000 EUR poslala na ime Petrovića, a u Italiji ga podigla nepoznata osoba – u „Novoj banci“ iz koje je novac poslan kazali da to nije njihov problem i da oni nisu odgovorni.

Zorica Bambulović i Predrag Petrović iz Brčkog nakon punih osam godina dobili su sudski proces protiv „Raiffeisen banke“ Sarajevo i „Nove banke“ AD. Bijeljina, banka odgovornih za nestanak njihovog novca uplaćenog putem Western Uniona.

Agencija za bankarstvo se čak nije osvrnula na jasno kršenje zakona o bankarstvu, koje je očigledno na samoj uplatnici Western Union-a, gdje se na poleđini obrasca za uplatu (koji inače ne vidite prilikom potpisivanja jer su slova na poledjini, blijeda i sitna) odriče svih odgovornosti ukoliko transakcija ne bude obavljena pravilno.

Učinjeni propusti:
Bambulović je 2006 godine u poslovnici „Nove banke“ u Brčkom putem Western Uniona svom suprugu Predragu, koji se u to vrijeme nalazio u Italiji, poslala 3.000 EUR, a novac se, zbog propusta u transakciji dograbila druga, nepoznata osoba.

Kada sam u Italiji pokušao podići novac, saznao sam da je on već podignut. Kako je neko i sa kojim dokumentima mogao uzeti novac poslan na moje ime, nisam dobio odgovor. Supruga se obratila „Novoj banci“ u Brčkom, ali tamo su smatrali da je to naš problem i da nemaju ništa s tim, premda su, vidi se iz dokumentacije učinili niz propusta prilikom popunjavanja obrazaca putem kojih je poslan novac – navodi Petrović, koji je zahvaljujući odluci suda, ovih dana došao do svog novca.
Petrović i Bambulović obraćali su se i Agenciji za bankarstvo RS, koja je bez obzira na to što su ukazali na brojna kršenja osnovnih postulata bankarskog poslovanja u njihovom slučaju, odbacila svaku mogućnost odgovornosti banke.

Naknada troškova
Kako je za naš list izjavio advokat Azur Prnjavorac, koji je zastupao Bambulović i Petrović u ovom dugotrajnom procesu, konačnom presudom Kantonalnog suda u Sarajevu, osim naknade nestalog novca njegovim klijnetima, „Raiffeisen banci“ kao zastupnik Western Uniona u BIH naređuje se i zakonske zatezne kamate i troškovi parničnog postupka u visini od 3.829 KM.

Upozorenje građanima
Ne znam je li ovo prvi slučaj nestanka novca poslanog putem Western Uniona u BiH, ali svakako je upozorenje mnogim građanima koji novac šalju na taj način. Čudo je da se Agencija za bankarstvo RS nije osvrnula na jasno kršenje Zakona o bankarstvu u poslovanju Western Uniona, na koje smo ih upozorili. Naime, na poleđini obrasca za uplatu, čija se slova teško mogu vidjeti, stoji da se Western Union odriče svih odgovornosti ako transakcija ne bude obavljena pravilno. To je i bio razlog što smo tužili njihovog zastupnika u BiH i banku u kojoj je novac uplaćen – kazao nam je advokat Azur Prnjavorac.

b88upz.jpg


Ko se razumje u pravo ima cijela presuda na https://advokat-prnjavorac.com pa na sudska praksa pa na Zakoni

Evo jos jedan slucaj iz medija gubitka para u Crnoj Gori:

----------------------------------------------------------------------------------

Podgoričanka "u skladu sa propisima" ostala bez 2.000 eura

Nevenka Perazić žrtva prevare prilikom slanja novca preko Western Uniona, iz kompanije tvrde da je rađeno u skladu sa zakonom

Siguran, brz i pouzdan transfer novca kojim se u reklamama hvali “Western Union” za Podgoričanku Nevenku Perazić, kako tvrdi ona, nije bio ni siguran, ni pouzdan.

Kada je početkom marta u Hipotekarnoj banci AD Podgorica uplatila dvije hiljade eura preko svjetskog lidera za transfer novca, nije se, kako tvrdi, nadala da će novac doći u ruke osobi kojoj nije namijenjen.

Ona je “Vijestima” kazala da je bila zaprepašćena kada je vidjela da je novac isplaćen nepoznatom licu.

“Kada sam 15. marta izvršila provjeru stanja učinjenog transfera, na moje zaprepašćenje, došla sam do saznanja da je 05. marta od strane nekog od zastupnika Western Uniona u Njemačkoj, meni nepoznatom licu, izvršena isplata tog novca”, kazala je ona.

Još manje mogućom isplatu čini činjenica da osoba koja je naznačena kao primalac novca nije napuštala Crnu Goru, pa novac nije mogao biti podignut u Njemačkoj.

“Novac je mogao biti podignut jedino sa njegove strane, koji je mogao izvršiti u Njemačkoj i to samo prilažući lična dokumenta, uz pružanje podatka o jedinstvenom kontrolnom broju, nazivu pošiljaoca i visini uplaćenog iznosa.

Bilo je sasvim jasno da je došlo do propusta u sistemu isplate novca putem Western Uniona zbog kojeg je očigledno, na nezakonit način, neovlašćenom licu omogućeno da preuzme iznos od dvije hiljade eura”, objasnila je ona.

Kako je kazala, zbog propusta WU pretrpjela je materijalnu štetu od 2.105 eura, jer je dodanih 105 eura uplatila kao proviziju za uslugu pod nazivom “Siguran partner”. Perazić tvrdi i da je od službenika “Eki Transfersa” koji je agent Western Uniona za Srbiju i Crnu Goru naišla na nerazumijevanje kada se pismenim zahtjevom obratila za sprovođenje postupka “Proof of payment” i tražila da saznaju u kojem gradu u Njemačkoj je izvršena isplata, kada, kome i koja banka je isplatila sumu, ali i ime zaposlenog koje je izvršilo isplatu.

WU: Poštovane sve procedure

Iz predstavništva WU za Srbiju i Crnu Goru potvrdili su da je Nevenka Perazić poslala novac 3. marta, kao i da im se 15. marta obratila navodeći da je došla do saznanja da je novac isplaćen nepoznatom licu. Aleksandra Nikolov iz WU objasnila je “Vijestima” da je nemoguće da klijent podigne novac, a da pri tom ne pokaže ličnu ispravu i da ne zna sve neophodne podatke da bi podigao transakciju.

Kako je kazala, osoba koja je podigla novac očigledno je znala sve podatke. Iz Eki Transfersa tvrde da su odmah reagovali na prigovor klijenta sa zahtjevom da se izvrši provjera transakcije kod agenta koji je izvršio isplatu.

Nakon provjere, kako su kazali, utvrđeno je da je transakcija izvršena u skladu sa svim internim procedurama Western Uniona, kao i da je primalac znao sve neophodne podatke o transakciji.
 
Pozdrav, interesuje me da li mogu da podignem novac u drugoj drzavi sa licnom kartom iz Srbije ? Ako se npr nalazim U Engleskoj , onda osoba koja mi salje novac treba da posalje na drzavu Srbija ?
 
ljudovi imam jedno možda specifično i čudno pitanje: kada se odavde šalje novac u inostranstvo preko western uniona ili obratno da li bilo gde traže podatak kada neko odredjenoj osobi šalje novac da li pošiljaoca pitaju da li mu je ta osoba kojoj šalje novac neki rod iz familije,rodjak i slično?
 
Saljem iz Australije online, ako saljem direktbo na racun u Srbiji bolji je kurs i provizija 2A$, ako saljem “pick up” provizija je 7 A$ i malo manji kurs.
Znam da ovde u posti uzmu 100A$ za uslugu :dash:
 
ljudovi imam jedno možda specifično i čudno pitanje: kada se odavde šalje novac u inostranstvo preko western uniona ili obratno da li bilo gde traže podatak kada neko odredjenoj osobi šalje novac da li pošiljaoca pitaju da li mu je ta osoba kojoj šalje novac neki rod iz familije,rodjak i slično?
Ма питају...ал то чисто форме раде,тј.на Шалтерима ништа не питају али ОНЛАЈН,ако си регистрован и где су Провизије много мање,
то као нешто треба да упишеш...
Али понављам: Чисто форме ради,због неких законских ставки,не проверају они то:)
Јеубе им се,раде само за провизију.
 

Back
Top