Vrtne stepenice

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.555

1616596255727.png

Stepenice u bašti nisu samo dekorativne, već su važne i kao element organizacije prostora. Ispravno izvedene, vizuelno povećavaju vrt, pogotovo kada su postavljene blago koso duž linije spuštanja mjesta.
Dekorativne su i velike stepenice, postavljene na zavojima, na kojima možete postaviti čak i klupu i koristiti ovo mjesto za odmor.
Stepeništa, koja se nalaze u ravnoj liniji, donose drugačiji vizuelni efekat: one ukazuju na pravac našeg pogleda. Ovo stepenište vodi od kapije do kuće ili nekog drugog, na primjer, djelimično vidljivog dela vrta.
Bez obzira na to kako će se stepenište postaviti, trebalo bi da bude pravilno izgrađeno i završeno. Za to treba koristiti materijal koji je već primenjen u bašti. Istina, to ne znači da stepenice trebaju biti iste kao, na primjer, staza. Važno je da su ovi elementi međusobno usklađeni.

Nema potrebe za rezervisanjem prostora za stepenice u vrtu, za razliku od onih koja se nalazi unutar kuće, u kojoj se svaki kvadratni metar prostora racionalno koristi, pa si možete priuštiti široko i dugačko vrtno stubište sa zavojima.

1616596287280.png


Materijali:

Kamen, beton, cigla, drvo
Materijal koji se koristi za izradu stepenica mora biti vodootporan, grub i otporan na mraz. Beton i klinker imaju ove kvalitete. Drvo, nažalost, ne ispunjava ove zahtjeve.

Prirodni kamen. Posebno vrijedi koristiti komade tvrdih stijena (granit, bazalt). Ploče ili štapići napravljeni od njih su izdržljivi, vodootporni i uvijek imaju dobar izgled. Terenski kamen može biti dobar građevinski materijal.

Pješčenjak i krečnjak pogodan je i za izradu vrtnih stepenica, ali zbog činjenice da su manje izdržljive, prije polaganja treba ih obraditi vodoodbojnim sredstvom.

Clinker brick. To je materijal koji Izgleda dobro uparen sa prirodnim kamenom, drvom i betonom. Stepenište se može napraviti i od običnih cigli. Istina, to će biti manje otporno na habanje od klinkera, ali mnogo jeftinije.

Beton. Betonske ploče i kamenje za popločavanje su odlične za izradu vrtnih stepenica. Imaju različite veličine, boje i oblike, izdržljivi su i izdržavaju teška opterećenja. Prefinjena verzija podsjeća na prirodne stijene ili stare kamenje za popločavanje. U smislu konkurentnih cijena i drugih prednosti, betonski proizvodi se najčešće koriste u vrtovima.

Drvo. Glavna stvar je da se koristi tvrdo drvo (npr. Hrast ili egzotično drvo), a da ploča ima maksimalnu moguću debljinu (to utiče na trajnost). Za sigurnu upotrebu, dobro je napraviti udubljenja na gornjoj stepenici, zbog čega će se smanjiti rizik od klizanja. Iako se željeznički pragovi često koriste za uređenje u vrtovima, ne bi ih trebali koristiti. Toksični proizvodi s kojima su nekada bili natopljeni, ulaze u atmosferu i mogu biti štetni po zdravlje.

Ljestve iznad stepenica

Pre nego što počnete da gradite stepenište u bašti, morate prvo tačno da navedete njegov položaj, da odredite broj i veličinu stepenica, kao i da planirate dubinu ivice u kojoj treba da stane stabilizirajući površinski sloj.
 
Stepenice u vrt mogu se graditi od raznih materijala, također u kombinaciji. Jedna od zanimljivih ideja su stepenice od drveta, šljunka i kamenja. Stepenice moraju biti dizajnirane tako da se dobro kombiniraju s biljkama i drugim elementima vrtne opreme.


Stepenice su vrlo važan stilski detalj za svako dvorište. Dvorišne stepenice mogu biti od različitih materijala: kamena, betona, drveta… Kada budete uređivali vrt obratite pažnju i na stepenice i prostor oko stepenica.

stepenice_1
Same stepenice i prostor oko njih mogu biti vrt za sebe. Omekšajte ivice čvrstih materijala kao što je kamen, ukrasnim travama. Kamen ne mora da bude pravilnog oblika a ne mora da bude ni simetrično postavljen, bitno je da obratite pažnju na udaljenost kamena od kamena kako bi stepenice imale svoju funkciju.



stepenice_2
Stepenice mogu biti napravljene kombinacijom dva različita materijala. Na primjer, betona u boji i kamenih oblutaka. Boja rđe je odličan izbor za beton u kombinaciji sa travnatim površinama. Postavite i osvjetljenje čime će korištenje stepenica noću biti sigurnije.



stepenice_3
Stepenice bi trebalo da prate temu vrta. Za vrtove u klasičnom ili vintage stilu najbolje će odgovarati stepenice od grubo obrađenog kamena ili nešto jeftinije, betonske replike. Danas se na tržištu mogu naći najrazličitije betonske ploče različitih oblika, veličina i boja.



stepenice_4

Imate vrt u modernom stilu i niste sigurni kakve stepenice da napravite. Odličan izbor su stepenice koja su kombinacija aluminijuma i drveta. Aluminijumski okvir i stepenici od drvenih dasaka. I aluminijumski okvir i drvene daske mogu se bojiti, pokušajte kombinaciju sivih dasaka i svijetlo zelenog okvira. Prostor oplemenite saksijama.



stepenice_5
Još jedan materijal je izuzetno zahvalan za stepenice – cigle. Najbitnije je da cigle mogu da podnesu niske temperature, u suprotnom počeće da ubrzano propadaju i osipaju se. Stepenice od cigli je vrlo lako napraviti i odlično će se uklopiti u većinu stilova.






 
Kako na brz i jednostavan način napraviti stepenice u svom vrtu.

stepenice-u-dvoristu1.jpg


Od materijala pripremite: cigle, betonske ploče veličine 40x40cm, šljunak, smjesu za malter ili cement i građevinski kreč, pijesak, lopatu, kramp, mistriju, mješalicu, kolica, metar, libelu, kolčiće, konopac,…

1 Izračunajte koliko će vam trebati stepenica na dionici na koju planirate napraviti stepenice. Dubina jednog stepenika neka bude 40cm, a visina stepenika 20cm. Pripremite zemljište.

stepenice-u-dvoristu2.jpg

2 Označite stepenice kolčićima i konopcem i iskopajte plitki temelj za svaki stepenik ponaosob i to sa vanjske strane stepenika.

stepenice-u-dvoristu3.jpg

3 Temelj bi trebao biti dubok 15cm i širine kao dvije cigle. Napravite beton u omjeru 13 lopata pijeska i 3 lopate cementa. Sa tako napravljenim betonom naspite temelje za stepenike. Pazite da površina bude ravna.

stepenice-u-dvoristu4.jpg

4 Na njega položite cigle. Cigle moraju biti ravne, a da biste to postigli koristite libelu.

stepenice-u-dvoristu5.jpg

5 Kada sazidate dva reda cigli površinu iza cigli popunite sa šljunkom.

stepenice-u-dvoristu6.jpg

6 Potom na cigle nanesite sloj maltera i postavite betonske ploče koje će biti gazište. Betonske ploče možete i sami napraviti. Pazite da ploče budu postavljene ravne. Nakon što ste napravili prvi stepenik počnite da pravite drugi na isti način sa tom razlikom da prednji red cigli ide direktno na betonsku ploču.

Izvor :nekretninebl.com
 
kamen je zakon...
Jeste, no gledala sam bas kod nas kamenje...neka stenica oko sta ja znam, max 1m visine, 50cm sirine, kao drzac za sapun u kupatilu (salim se, al sto da ne :D ) je mislim bio ili 60.000 ili 80.000 din :roll:
Jedino da se iznajmi kamion, ode tamo malo nize od BG-a, nadju neki muski da natrpaju i donese :mrgreen:
A onda nasuti i zemlju da se napravi bregic :rotf: No...sve bi to vredelo :mrgreen:
 
Jeste, no gledala sam bas kod nas kamenje...neka stenica oko sta ja znam, max 1m visine, 50cm sirine, kao drzac za sapun u kupatilu (salim se, al sto da ne :D ) je mislim bio ili 60.000 ili 80.000 din :roll:
Jedino da se iznajmi kamion, ode tamo malo nize od BG-a, nadju neki muski da natrpaju i donese :mrgreen:
A onda nasuti i zemlju da se napravi bregic :rotf: No...sve bi to vredelo :mrgreen:
Preskupo...i ja sam se interesovala...mislim ovo sitnije kamenje mi nije poblem da sakupim...:andjeo:
ali ove gromade ...pa ja to ne mogu sebi priuštiti...
no , treba naći neke napuštene kamenolome , pa mlatiti...
svaki dan po jednu stenu ...lagano...
 

Back
Top