Vinova loza

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
53.895
Imam staru vinovu lozu tj. tunel, ne znam kako drugačije da objasnim.
Tu ima mislim 2 vrste loze, prastare rekla bih. Sada mi trenutno služi samo za hlad ali groždje je sitno skoro nejestivo.

Nemam nikakva iskustva sa lozom. Orezana je u februaru.

Mene zanima da li je moguće nekako osvežiti, obnoviti istu ili je to do vrste? Kako se neguje stara loza, šta se radi sa njom.
Sa čime prihranjujete i štitite svoju od bolesti i insekata?

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
53.895
ja kao amater bih orezao drasticno, prepolovio

il ce se oporaviti i radjati bolje il da se cupa i sadi nova
a ne bih da je cupam...nestvarno mi je lepo kada ozeleni...ne znam tacno koliko je stara ali cenim da sigurno ima preko 10 godina i da bi novoj isto toliko trebalo da se razvije toliko :confused:

Mr No

Buduća legenda
Poruka
46.420
a ne bih da je cupam...nestvarno mi je lepo kada ozeleni...ne znam tacno koliko je stara ali cenim da sigurno ima preko 10 godina i da bi novoj isto toliko trebalo da se razvije toliko :confused:
10 godina?! Sto se roda tice, trebalo bi da ga ima bas dosta. Inace, ako nije bolesna, ta loza ce trajati bar jos 50-60 godina.

georgejune

Starosedelac
Poruka
176.446
Tako sam imao od komsije na zejednickoj ogradi i da pojedem i lepo zelenilo a prosle godine iseko jedva ostadose patrljci neki,a krenulo na drugu stranu ograde do puta jedno 5 metara raj bi bio da nije pacijent

Poslednja izmena:

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
53.895
10 godina?! Sto se roda tice, trebalo bi da ga ima bas dosta. Inace, ako nije bolesna, ta loza ce trajati bar jos 50-60 godina.
pa ne znam koliko je stara...ali deluje bas mnogo staro cim je stablo u precniku oko 10cm i ima duge grane sigurno preko 10-20m...
a ima ploda punooo...samo sto su sitni bas...nejestivi...

ali pre bih da ocuvam, makar i zbog zelenila...ne mogu da zamislim bastu bez tog zelenila...prodala bih je...

dakle pitanje je vise kako da je ocuvam, sa cime da je prskam, na sta treba da pazim da mi jos dugo zivi :)

bila sam u agrocentru nekom i cika kaze da mi nista ne vredi prihrana zato sto koren ide i 5m duboko i da prihranjujem folijarno...ali sa cim?
Tako sam imao od komsije na zejednickoj ogradi i da pojedem i lepo zelenilo a prosle godine iseko jedva ostadose patrljci neki,a krenulo na drugu stranu ograde do puta jedno 5 metara raj bi bio da nije pacijent
sto ne posadis? bude bas mnogo lepo...
mozda nadjem slicicu neku od mojeg

georgejune

Starosedelac
Poruka
176.446
Zezno sam se sto nisam odma po dolasku svasta zasadio, od obaveza i sad ne znam glava gde mi je,tako sam i bastu zapostavio i odustao od sadnje,mozda i prodam odo dalje negde u vecu divljinu

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
53.895
evo deo, tek pocinje da zeleni

gggeee.jpg

Poruka je automatski spojena:

Zezno sam se sto nisam odma po dolasku svasta zasadio, od obaveza i sad ne znam glava gde mi je,tako sam i bastu zapostavio i odustao od sadnje,mozda i prodam odo dalje negde u vecu divljinu
sta god uradio na vreme radi...i moja neka drva ce porasti tek za 5 godina, neka tek za 10...:aha:

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
53.895
Jedino tako i moze da opstane svet strpljivo ali mora da se odrzava i nauci malo oko toga,napadaju bolestine ,moraju zastite neke da se prskaju
zato i pitam...ne bih da zbog mene propadne nesto sto zivi vec godinama...
za sada sam samo 1x godisnje prskala plavim kamenom...

sve sto zivi trazi brigu...samo biljke i zivotinje uzvracaju ljubav i brigu :))

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.011
za sada sam samo 1x godisnje prskala plavim kamenom...
Ако је врста која мора да се штити, плави камен иде после сваке кише.
Поента плавог камена је да се бакар задржи на листу како га не би нападали дарудавци.
Свака киша опере лишће и скине заштиту, тако да плавог камена нема више после прве кише.
Ако желиш да рађа, мора да се орезује. Само треба пазити да лисна маса остане довољна да прехрањује биљку.
Ситно грожђе може бити и до врсте а може бити и до претераног броја плодова. Ја сам дуго имао тај проблем, жао ми да одсечем, док ми није један дедица показао како он то ради и шта добије. На три грозда, он два одсече. Али онај један буде и већи и тежи и укуснији него да си ова три оставио.

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.011
evo deo, tek pocinje da zeleni
моје скромно мишљење је да овде има много грана, сад ти је можда касно али на зиму орезивање и слободно ископај мали ров око корена па баци ђубриво. Колико год да је корен дубоко, он почиње од пар сантиметара испод земље и црпи и одатле.
Ово са ђубрењем најбоље пред зиму, па да се снег и друга влага скупљају и однесу ђубриво у земљу.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
53.895
моје скромно мишљење је да овде има много грана, сад ти је можда касно али на зиму орезивање и слободно ископај мали ров око корена па баци ђубриво. Колико год да је корен дубоко, он почиње од пар сантиметара испод земље и црпи и одатле.
Ово са ђубрењем најбоље пред зиму, па да се снег и друга влага скупљају и однесу ђубриво у земљу.
hvala ti 🌹

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.