Victoria amazonica

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.565
Biljka je poreklom iz Južne Amerike (Bolivija, Brazil i Gvajana), gde raste na rubovima reka, u niskim, mirnim ili sporim vodama.
Biljka je nazvana po Viktoriji (1819-1901), kraljici Ujedinjenog Kraljevstva; latinski naziv vrste, “amazonica” = Amazonija, ukazuje na njenu oblast porekla.
Uobičajeni nazivi: Amazonski lokvanj, džinovski lokvanj, kraljevski lokvanj, Viktorijin ljiljan

Victoria amazonica (Poepp.) J.C. Soverbi (1850) je višegodišnja, slatkovodna, rizomatozna, zeljasta biljka sa rizomom ukorenjenim u donji sediment. Ima lebdeće usamljene listove, skoro kružne prečnika 1-2,5 m, na kraju trnovite, fleksibilne peteljke koja može biti dugačka 8 m, kroz koju prolaze kanali u kojima je prisutan vazduh, čime se obezbeđuje plutanje i razmena gasova između listova i korena.

Listovi su ravni, peckasti (sa peteljkom umetnutom skoro u centar lamine), sa ivicom podignutom pod pravim uglom za visinu od 5-15 cm, ali dva suprotna proreza za oticanje vode; podignuta ivica ometa njihovo preklapanje, kao što se često dešava kod lokvanja, dozvoljavajući listovima da predstave istu oblast fotosintezi.
 
victoria-amazonica-compressed.jpg
 
Na gornjoj strani list je gladak, vodoodbojan i intenzivne zelene boje, dole je ljubičasto ljubičast i opremljen je isturenim i robusnim nervima, koji zrače iz umetanja peteljke, gde su prisutne šupljine pune vazduha, koje omogućavaju njegovo plutanje i održavaju ga ravnim, krutim i sposoban da izdrži kilos; donja površina lista opremljena je, takođe u spoljašnjem delu uzdignute ivice, oštrim trnovima.

Cvetovi su noćni, prečnika 20-35 cm, pojedinačni iznad površine vode, na bodljikavoj peteljci takođe opremljenim kanalima u kojima se nalazi vazduh, imaju 4 braon čašice prekrivene bodljama, 50 i više latica i izdržljivosti do oko 200; latice su prve noći krem bele, druge ružičaste, a zatim se konačno zatvaraju noseći plod koji se formira na dno gde nastavlja da sazreva, da bi ponovo izašao kada je potpuno zreo.

Razmnožava se skoro isključivo semenom, ređe deobom, koje treba stalno održavati vlažnim, ili u vodi, do sadnje, kako ne bi izgubila sposobnost klijanja. Da bi se podstaklo klijanje, koje se dešava za 15-30 dana, seme se lagano nareže i stavi u vodu na temperaturi od 30-32 °C; juvenilne biljke se zatim smeštaju u zagrejani bazen, pokriven vodom debljine 0,3-1 m, u glinovitu podlogu bogatu organskom materijom, sa cvetanjem koje može nastupiti posle oko sedam meseci.

Rizom i seme, bogati skrobom, jestivi su i povremeno ih konzumiraju domorodačke populacije. To je nacionalni cvet Gvajane.
 

Back
Top