Via Appia – Svi putevi vode u Rima

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.070
"Svi putevi vode u Rim“, kaže stara izreka. Putevi nastali u doba drevnog Rima, tzv.“ vie consolari„ sa svojih 100.000 km ukupne dužine, smatraju se jednim od najveličanstvenijih i najtrajnijih građevinskih dela na kojima se, u velikoj meri, zasniva današnja mreža puteva u Italiji. Rimljani su nasledili umetnost izgradnje puteva od Etruščana, s tim što su poboljšali metod izgradnje i materijale. Mnogi od ovih puteva su imali početak u Rimu pa svi putevi, u stvari, vode iz Rima.
ViaAppia.jpg
 
Apijski put (Via Appia) jedan je od najstarijih i strateški najvažnijih puteva koje je sagradila Rimska republika. Ime je dobio po Apiju Klaudiju Slepom, rimskom cenzoru kome se pripisuje izgradnja prve deonice puta. To je bilo početkom 4. veka pre nove ere, tokom ratova sa susednim Samnitima. Deonica je bila dugačka „samo“ 212 kilometara, a tokom narednih sto godina produžena je za još 370 kilometara. Bila je široka šest metara i napravljena od kamenih blokova povezanih blokovima lave.

62884709-via-appia.jpg
 
O putu je pisao i Horacije, nazivajući je „kraljicom dugih puteva“. Možemo samo da zamislimo kako je izgledala u vreme kada je prolazila pored raskošnih rimskih vila i kuća. Danas se to može donekle nagovestiti. Naime, put je uređen i sa strane su zasađeni bujni zeleni čempresi.
Kako je bilo zabranjeno sahranjivati mrtve u gradovima, duž puta se može naći nekoliko groblja. Najpoznatija takva „atrakcija“ su Katakombe San Kalista, koje čuvaju čak 170.000 grobova, a najlepša grobnica se smatra ona koja je pripadala Čečiliji Meteli iz bogate rimske porodice. Tu je i Parko del'Apija Antika, park u kome ćete videti stare rimske spomenike i hrišćanske katakombe.
Appian_Way.jpg
 
Put je prvobitno izgrađen prvenstveno u vojne svrhe, što znači da je Julije Cezar hodao njime zajedno sa hiljadama drugih vojnika, vođa i konzula. Hrišćanski obraćenici su sahranjeni usput, a čuveni vođa robova Spartakus je razapet na Apijinom putu 71. godine pre nove ere.

2024. godine, 46. sednica Komiteta za svetsku baštinu, održana u Nju Delhiju, Indija, upisala je lokaciju „Via Appia. Regina viarum' na Uneskovoj listi svetske baštine zbog inovativnih inženjerskih tehnika kojima je izgrađena koje ga čine zadivljujućim primerom gradnje i arhitekture koji ilustruju značajnu fazu u istoriji čovečanstva, čime je Italija postala nacija sa najviše UNESCO lokacija do sada.

489702151_3507088549422090_3125603393200897794_n.jpg
 

Back
Top