Вештачка интелигенција (ВИ) мора прво да научи да програмира, и да научи шта је ОС, па да јој се дају захтеви, да их разуме. А ко ће је учити, нико други него човек.
Из фабрике мора ВИ да изађе са неким предзнањем. Рецимо са гимназијским општег смера. То би била ВИ опште намене која се може даље учити за разне специјалности.
Али, могу се прозвести ВИ са факултетским знањем из разних области. Такве ВИ треба краће учити за специфичне послове.
Фабрички уграђено знање је мука док се једна ВИ научи и тестира, а осталим ВИ, исте класе, знање се може само копирати. То је предност, јер знање човека се не може копирати са човека на човека.
Када се ради о писању ОС, то треба да буде на асемблеру, што је тешко за човека (иначе шта ће нам ВИ) али врло ефикасно, пре свега са аспекта брзине. Наравно ВИ треба да научи и процесор, а то је само скуп чињеница које ВИ само запамти. То учење је брзо јер ВИ то може урадити са интернета читајући пдф-ове за тај процесор. Тако оспособљен ВИ би лако могао да пише исти ОС за различите процесоре и рачунарске конфигурације.
Поставља се питање зашто би ВИ писала ОС, може да је "мрзи" да то ради па да се замлаћује нечим другим. Зато је потребна контрола ВИ, а то је оно на шта су се концентрисали Кинези.