Veštačka inteligencija - dar ili razlog za strah?

"Najveći svetski izumi su nastali sa najboljim namerama njihovih kreatora, ali su nažalost, neki od njih došli u pogrešne ruke i iskorišćeni u negativnim kontekstima..."
VI.jpg

VEŠTAČKA INTELIGENCIJA - ključ budućnosti ili sunovrat čovečanstva​

Veštačka inteligencija odnosno "Artificial intelligence (AI)", tema o kojoj se sve više razgovara ne samo u stručnim krugovima, već i u široj javnosti, tema je o kojoj treba više razmišljati, jer već uveliko prožima sve pore savremenog društva. Napredak i razvoj tehnologije, uzročno-posledično doveo je do napretka i razvoja čovečanstva, kao i svakog segmenta ljudskog života. Međutim, sav uspeh na ovom polju ne dolazi bez rizika. Bojazan da veštačka inteligencija preti da kontroliše čoveka i da vodi ka uništenju poretka kakav danas poznajemo, čini se da je opravdana.

https://www.sd.rs/it/vesti/vestacka-inteligencija-2023-05-05
 

Mislim da staromodna inteligencija radi sasvim dobro": Manger o AI​

Legendarni investitori Voren Bafet i Čarli Manger nisu u potpunosti “kupljeni” veštačkom inteligencijom (AI).

Iako je AI postala glavna popularna reč u pozivima za zaradu u prvom kvartalu i katalizator tehničkog trenda koji će početi 2023, Bafet (92 godine) i Manger (99) tvrde da možda i nije toliko revolucionaran kao što ga neki predstavljaju.

- Ja sam lično skeptičan prema pompi koja prati veštačku inteligenciju, rekao je Manger na godišnjem sastanku Berkshire Hathawaya.
- Mislim da staromodna inteligencija radi prilično dobro, dodao je.
AI je zauzeo centralno mesto na Wall Streetu otkako je OpenAI lansirao najnoviju verziju ChatGPT-a krajem novembra. Od tada, tehnološke kompanije su postale sve više zainteresovane za AI rešenja jer je ChatGPT postao najbrže rastuća aplikacija do sada, a deonice kao što su Microsoft, Nvidia i C3.ai. su naglo porasle.
AI je bio u fokusu poziva za zaradu dok tehnološke kompanije vode AI rat jedna protiv druge. Alphabet je rekao da su njegovi napori za AI izgubili 3,3 milijarde dolara tokom prvog tromesečja, dok Microsoft veruje da mu može pomoći da osvoji tržišni udeo usred “generacijske promene u pretraživanju”.
 

Back
Top