Večeras premijera "Sirano" u Jugoslovenskom dramskom pozorištu

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
17.095
Ovaj pesnik, idealista, hrabar, duboko osećajan čovek koji se razmeće hrabrošću kako bi prikrio nesigurnost
po pitanju grotesknog fizičkog izgleda, koji bi svakog obeshrabrio, čovek koji duhovitošću štiti ranjivo srce,
“Sirano“ je najuspeliji Rostanov junak.

U njega je Rostan ulio sav svoj romantični žar i strast prema Idealu i sa njim je delio mnoge osobine: integritet,
nezavisnost, hrabrost, entuzijazam, odbijanje da pravi kompromis sa svetom, prikrivanje osećajne pesničke
duše iza sklonosti ka zbijanju šala, strah od neuspeha koji je pripisao svom junaku imao je i on sam.

Rostan je Sirana stvorio po slici sopstvene duše, tvrdila je njegova supruga…

Screenshot_23.png


Predstava „Sirano“ Edmona Rostana u adaptaciji i režiji Gorčina Stojanovića, koji u fokus čuvenog francuskog
komada stavlja pitanja „ima li smisla žrtvovati ljubav za slobodu i da li je moguća sloboda bez ljubavi“, biće
premijerno izvedena danas, 19. marta u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, a naslovnog junaka igra Dragan
Mićanović.

Kroz lik grofa De Giša, koga igra Anita Mančić, razmatra „da li je moguće imati i moć i slobodu i ljubav ili se nešto
od ovo dvoje žrtvuje zarad moći, da li to mora da se isključuje međusobno i zašto je to tako komplikovano“…

„Kada bismo znali odgovore ne bismo ni pravili predstavu. Mi pokušavamo da pevamo o ljubavi i slobodi kroz
Rostanove stihove. U ovoj adaptaciji priču počinjemo od kraja i nudimo bogat švedski sto različitih karaktera,
odnosa i situacija“ rekao je Gorčin I dodao da je “Sirano”, od kad ga je sa deset godina pročitao, bio njegov
dečački san…

Dragan Mićanović je priznao da ga je iznenadio Gorčinov poziv da igra Sirana, pa kaže:

„Već sam se lagano pripremao za Kralja Lira. Kada su mi ponudili Sirana nisam znao da li da ih volim ili da ih mrzim.
Želeo sam ranije da ga igram, ali mislio sam da je SADA moje vreme za Sirana prošlo, da to treba da radi neko mlađi.

Onda sam pročitao Gorčinovu adaptaciju i po ko zna koji put ponovo se zaljubio“, rekao je Mićanović.

Screenshot_32.png


Anita Mančić je takođe rekla da se začudila kada joj je dat muški lik, ali da joj je reditelj dozvolio da se igra s tom
ulogom i pozicijom moći, tako da joj je to bilo jedno od slađih putovanja.

Screenshot_28.png


U predstavi na Velikoj sceni "Ljuba Tadić" igraju: Dragan Mićanović, Marija Vicković, Anita Mančić, Nebojša
Milovanović, Joakim Tasić, Nina Martinović, Marko Janketić, Teodor Vinčić, Slobodan Tešić, Lazar Đukić i
mnogi drugi.

Screenshot_20.png


Prva repriza je zakazana za 23. april ...

:heart2: :heart2: :heart2:
 
opet tema Rusi.. u svim zemljama odredjena ima svoju publuku, kao Italijani sto idu u operu, onda Becka filharmonija itd.
Ne... nije tema Rusi... čovek ne veruje da su pozorišta, opere, balet, Kolarac - puni... jer on ne poznaje ni jednog
čoveka koji ide to da gleda i sluša... misli da Srbi ne posećuju ta mesta...
 

Back
Top