Vatikan otvorio poslednju restauriranu Rafaelovu sobu nakon 10 godina čišćenja

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
Vatikanski muzeji otvorili su poslednju restauriranu "Rafaelovu sobu", bogato freskopisanе salе za prijem u Apostolskoj palati, zvaničnoj rezidenciji pape, koje je oslikao Rafaelo Santi, a koje u nekim aspektima pariraju Sikstinskoj kapeli kao vrhuncu umetnosti italijanske renesanse.

Projekat čišćenja i restauracije najveće od četiri Rafaelove sobe otkrio je novu tehniku slikanja murala koju je Rafaelo započeo nakon što ga je papa Julije II pozvao iz Firence u Rim 1508. godine da ukrasi njegove privatne odaje u Apostolskoj palati.Rafael nije završio taj posao jer je umro, završili su ga njegovi učenici.
Zvaničnici Vatikanskog muzeja pokazali su otkrića prilikom otvaranja dvorane, poznate kao Konstantinova soba, nakon što su sklonjene poslednje skele.

Prijemna soba, koju su oslikali Rafaelo i njegovi učenici posvećena je rimskom caru Konstantinu Velikom.
Čak i tada, postojali su izveštaji da je Rafaelo želeo da ukrasi sobe ne freskama, već slikanjem uljanim bojama direktno na zidu, kako bi slikama dao veći sjaj.
Desetogodišnja restauracija Konstantinove sobe dokazala je da su ti izveštaji u stvari tačni..
 
1751014836_shutterstock_685410595.jpg
 
Restauratori su otkrili da su dve ženske figure na suprotnim uglovima dvorane koje predstavljaju Pravdu i Ljubaznost,
zapravo slike rađene uljem na zidu, a ne tehnikom freskopisa kojom se boja nanosi na vlažni malter.
Zbog toga su očigledno delo samog Rafaela..

Rafaelo je umro 6. aprila 1520. godine, baš na svoj 37. rođendan, pre nego što je dvorana mogla biti završena. Ostatak slika u sobi bile su freske koje su uradili njegovi učenici pošto nisu mogli da savladaju tehniku slikanjem uljem koju je Rafael koristio.

Tokom čišćenja, restauratori su otkrili da je Rafaelo očigledno nameravao da više koristi uljane boje, ispod gipsanih fresaka pronašli su
niz metalnih eksera za koje su verovali da su izbušeni u zid kako bi držali na mestu prirodnu površinu od smole na kojoj je Rafael nameravao da slika

Završni deo restauracije sobe bio je plafon, koji je oslikao Tomaso Laureti, a koji sadrži njegovu fresku "Trijumf hrišćanstva nad paganizmom".
 

Back
Top