vaspitanje lažima?

ili da se prepucavamo ko je najpameniji jer niko ne moze da mu odgovori na pitanja...

...
ono sto takodje postoji je i masta koju deca imaju mnogo vise nego odrasli i preko koje mogu da se premoste razliciti nivoi znanja (i neznanja)...
sta te sprecava da detetu das potpuno uvrnuti odgovor koji ce ga nasmejati? da li ikad slusas sta deca pricaju medju sobom kad se igraju?
ja stvarno, ali stvarno ne verujem da bilo koje dete ocekuje odgovor kako ga ti zamisljas...dete kad pita, mozda samo hoce da komunicira a ne da skladisti informacije ili pita zato sto ga jako zanima kuler i sunce...

zelim odgovor na sta te sprecava da se sa detetom blesavis, dajes mu (ponekad) uvrnute i duhovite odgovore i malo spustis daj didatkicki gard?

Upravo ovo sto si napisala, jako je kruto i nije primereno objasnjenje za malo dete. Sta te sprecava da pronadjes kreativno objasnjenje na 'teska' pitanja? Odgovori mogu biti istovremeno duhoviti i zanimljivi za dete i da ga necemu nauce.

Ako jednostavno kazemo sebi da nesto nije za taj i taj deciji uzrast, onda mi ne mislimo da ta tema nije za deciji uzrast, nego da mi ne znamo kako da mu je priblizimo.

Vidis, tvoja objasnjenja koja si navela u ovom postu su uzasno komplikovana za dete i svakako ih nijedan dobar pedagog ne bi primenio na dete, mozda cak ne bi tako objasnjavao ni odraslima jer je kruto, puno nedefinisanosti i uopstavanja.

Ako ne vidis nacin da se detetu priblizi svaki deo stvarnosti onako kako je za njega i zanimljivo i saznajno, onda jednostavno tako napisi. Ne moras da dovodis u pitanje moje odgovore u kojima nije bilo nicega komplikovanog za malo dete. Ili, ako si naisla na nesto komplikovano u njima, navedi to uz konkretno objasnjenje sta i zasto je to komplikovano. Dakle, teme koje dete postavlja jesu cesto komplikovane za objasnjenje, to ne sporim, sama ova tema je o tome, ali to ne znaci da odgovori na pitanja treba da podrze tu komplikovanost. Valjda je na roditeljima da od tih tema ne prave bauk, nego da pojednostave stvari tako da dete lakse upije znanja i izgradjuje stavove.

Moje pitanje je: gde su tvoji odgovori na pomenuta decija pitanja koje dete moze da shvati, ali i koji zaista pruzaju uvid u ono o cemu pita? Koliko sam primetila, dala si u prethodnim postovima svoje odgovore koji ne pruzaju objasnjenje koje zadovoljava malo dete. Na potpitanja deteta koja sam predvidela na njih, nisam jos uvek dobila odgovor primeren detetu nego suvoparna polunaucna naklapanja. To dete ne moze da shvati. Tako se sa detetom ne prica.

Imas li sposobnost da mu priblizis i sunce i sminku i ljubljenje i smrt i kojesta, a da nije tako suvoparno i da nije vrdanje odgovora tipa ''to je tako kako je, a ti si mali za to''? Ako nemas, reci da nemas pa dozvoli da nesto korisno kazu oni koji imaju.

p.s. Obrati paznju na post november child. To je oslikavanje caskanja sa detetom koje je zanimljivije i korisnije od ovih tvojih tirada i za decu koja ovo ne citaju i za roditelje koji ovo citaju.
 

Back
Top