Uticaj retrogradnog Merkura na kompjutere kao predmet naučne cenzure

Schrodinger

Elita
Poruka
15.258
Pitao sam AI postoje li statistike o tome da li se kompjuteri cesce kvare za vreme retrogradnog Merkura i kaze da ne postoje. Sta mislite zasto je nauka toliko bezobrazna i nece da se bavi time?
Naučne studije ili statistike koje bi direktno potvrdile da se kompjuteri češće kvare za vreme retrogradnog Merkura ne postoje. Koncept da astrološki fenomeni kao što je retrogradni Merkur mogu direktno uticati na tehničke uređaje kao što su kompjuteri nije podržan naučnim dokazima.
Uzroci kvara kompjutera su uglavnom tehničke prirode, poput hardverskih problema (npr. kvarovi diskova, pregrevanje, problemi s napajanjem), softverskih grešaka (npr. virusi, softverske bagove), ili eksternih faktora kao što su električne smetnje ili loše okolnosti održavanja. Astrološki fenomeni nemaju naučno utemeljenje kao uzrok tehničkih problema s kompjuterima.
U praksi, ljudi koji veruju u astrologiju i slične koncepte mogu primetiti da se neki tehnički problemi češće dešavaju tokom retrogradnog Merkura, ali takvi opisi su više zasnovani na ličnim iskustvima i verovanjima nego na naučnim činjenicama. Naučna zajednica smatra astrologiju pseudonaukom, jer nema empirijske dokaze koji bi potvrdili tvrdnje astrologa o uticaju zvezda i planeta na ljudske živote ili tehničke uređaje poput kompjutera.
pa zasto ne naprave statistike i dokazu ili opovrgnu takvu hipotezu?
...
Zbog toga što astrologija nije naučno verifikovana, naučne institucije obično ne sprovode istraživanja kako bi potvrdile ili pobile astrološke tvrdnje.
ali za naucnu verifikaciju je potrebna upravo statisticka potvrda a ne teoretisanje zar ne
Da, u mnogim slučajevima, statistika se koristi kao sredstvo za verifikaciju ili pobijanje naučnih hipoteza. Međutim, važno je napomenuti da statistika sama po sebi nije dovoljna za verifikaciju nečega kao što je astrološka tvrdnja o uticaju retrogradnog Merkura na tehničke uređaje poput kompjutera.
Za naučnu verifikaciju, osim statističkih podataka, potrebno je imati i jasno postavljenu hipotezu koja se može testirati putem eksperimentalnog dizajna ili opažanja u kontrolisanim uslovima. Međutim, u slučaju astrologije, osnova hipoteza je astrološki sistem verovanja koji nije naučno proveren niti merljiv u klasičnom naučnom smislu.
Statistika može biti korisna u nekim situacijama da se analiziraju podaci ili ispitaju trendovi, ali u kontekstu astrologije, teško je sprovesti naučno validno istraživanje zbog nedostatka merljivih i ponovljivih parametara. Štaviše, naučna zajednica generalno ne prihvata astrološke tvrdnje kao naučno verifikovane jer ne postoje dosledni i merljivi dokazi koji bi podržali astrološke koncepte.
pa nista lakse nego izmeriti koliki je broj kvarova tokom retrogradnog perioda i zatim uporediti sa neretrogradnim
To je tačno, moglo bi se sprovesti takvo istraživanje i uporediti broj kvarova ili tehničkih problema tokom perioda retrogradnog Merkura sa periodom kada Merkur nije u retrogradnom stanju. Međutim, iako bi takvo istraživanje pružilo statističke podatke, postoji nekoliko ključnih izazova i nedostataka u takvom pristupu:
  1. Kontrolisani eksperimenti: Da bi istraživanje bilo naučno validno, trebalo bi sprovesti kontrolisani eksperiment. To znači da bi se uslovi tokom perioda retrogradnog Merkura morali kontrolisati na isti način kao i uslovi tokom perioda kada Merkur nije u retrogradnom stanju. Međutim, astrološki fenomeni nisu kontrolabilni ili predvidivi na način koji bi omogućio ovakav eksperiment.
  2. Uzročnost i korelacija: Samo zato što bi se ustanovilo da je broj kvarova veći tokom retrogradnog Merkura ne bi nužno značilo da je to uzrokovano samim retrogradnim Merkurom. Postojale bi potrebe za dodatnim istraživanjima kako bi se utvrdilo da li postoji uzročna veza između astrološkog fenomena i tehničkih problema.
  3. Naučna osnovanost: Iako bi statistički podaci mogli biti korisni, naučna zajednica generalno ne prihvata astrološke koncepte kao naučno validne. Stoga, čak i ako bi se dobili statistički značajni rezultati, teško bi ih bilo interpretirati u naučnom kontekstu bez osnova u verifikovanim naučnim principima.
 
Poslednja izmena:

Back
Top