Srbi odbacuju Ustav Kosova
Srbija ne prihvata Ustav Kosova
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da Srbija ne prihvata proglašenje Ustava Kosova kao pravnu činjenicu.
Premijer tehničke vlade Vojislav Koštunica zatražio je hitnu sednicu skupštine na kojoj bi se donela odluka o njegovom poništavanju.
Koštuničina Demokratska stranka Srbije zatražiće i održavanje hitne sednice parlamenta na kojoj bi bila doneta i odluka da se ne prihvata misija Euleksa na Kosovu.
DSS: Hitno zasedanje parlamenta
Šef poslaničkog kluba DSS-Nova Srbija Miloš Aligrudić najavio je da će predsedavajućem skupštine tokom dana predati zahtev za hitno zasedanje parlamenta, na kojem bi bila doneta odluka o neprihvatanju misije Euleks na Kosovu.
Aligrudić podseća da su, i u prošlom sazivu skupštine, u toku konstitutivne sednice, poslanici raspravljali o odbacivanju plana Martija Ahtisarija.
"Mi smo pripremili tekst nacrta odluke 'Narodna skupština republike Srbije o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka RS' i taj tekst ćemo dati poslaničkim grupama u parlamentu na razmatranje, da bismo videli da li je moguće izaći sa potpuno jedinstvenim stavom".
U Srpskoj radikalnoj stranci navode da će o zahtevu DSS-a i Nove Srbije odlučiti stranački organi kada ga dobiju, ali fukcioner radikala Dragan Todorović kaže da je potrebna sednica skupštine na kojoj bi se donela rezolucija koja bi obavezala buduću Vladu Srbije da nikada ne prihvati nezavisnost Kosova.
Jeremić: poništena nezavisnost, poništen Ustav
"Mislim da bi bila potrebna sednica skupštine Srbije, na kojoj bi se poslanici izjasnili po pitanju pisma koje je Ban Ki Mun poslao predsedniku republike i očito je, na osnovu onoga što je moglo da se sazna u javnosti, da je to pismo praktično uvod u nezavisnost KiM, tako što bi se misiji Euleksa dala određena prava, koja je do sada imao UNMIK. Ne bi to bilo ništa sporno da je sve to prošlo kroz Savet bezbednosti."
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić kaže da je Srbija već poništila jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, a samim tim, i sve dokumente koji iz toga proizilaze.
"Nema neke preterane potrebe da se mi osvrćemo na akte koji proizilaze iz nečega što smo mi već poništili. Na celoj teritoriji Srbije sprovode se Ustav i zakon Srbije, a u okviru južne pokrajine, u skladu sa Rezolucijom 1244., imamo UNMIK i imamo međunarodno civilno prisustvo. Nema govora o promeni mandata međunarodnog civilnog prisustva. Prema tome, u Prištini možemo imati kakve god manifestacije, odluke, političke deklaracije, ali one za nas nemaju nikakvu težinu."
Jeremić je odbacio optužbe DSSa da je predsednik Srbije Boris Tadić prekršio svoja ovlašćenja u odgovoru na pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih Nacija.
Srpski šef diplomatije rekao je da je Tadić u pismu od tačke do tačke izneo državnu politiku koju je formirala Vlada.
"Što se tiče međunarodnog civilnog prisustva, naš stav je jasan: o njemu može da se odlučuje samo u Savetu bezbednosti. Nikada se do sada nije desilo u UN da ilo ko drugi osim Saveta bezbednosti odlučuje o konfiguraciji, sastavu, kompoziciji međunarodnog civilnog prisustva. Nećemo dozvoliti da to bude slučaj ni ovoga puta."
Boris Tadić rekao je da Srbija traži nastavak pregovora o budućnosti Kosova koje i dalje vidi kao svoju južnu pokrajinu.
Prema njegovim rečima, Srbija će nastaviti da brani svoj suverenitet i integritet svim pravnim sredstvima.
Najava formiranja skupštine kosovskih Srba
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić izjavio je da Srbija ne prihvata Ustav Kosova, koji je danas stupio na snagu, i da ga smatra nevažećim i pravno nepostojećim.
Kosovski Srbi i predstavnici drugih nacionalnih zajednica neće se upravljati u skladu sa kosovskim Ustavom i on će važiti uglavnom za one koji ga dobrovoljno prihvate, rekao je Samardzić na konferenciji za novinare u Kosovskoj Mitrovici.
Ministar za Kosovo i Metohiju je rekao da će na Vidovdan, 28. juna, u Kosovskoj Mitrovici biti formirana Skupština zajednice opština Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija.
"Ta skupština je rezultat lokalnih izbora na Kosovu, održanih 11. maja, i ništa nije bilo prirodnije da se posle konstituisanja opština, u pokrajini napravi telo koje bi objedinilo rad predstavničkih organa vlasti na Kosovu i Metohiji", istakao je Samardžić.