Umetnost očuvanja tetovirane kože

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.520
Naučni muzej u sastavu najprestižnijeg japanskog univerziteta čuva retku i kontroverznu kolekciju tetoviranih ljudskih koža.
Vodeći japanski patolog svog vremena, Masaići Fukuši (1878–1956), gajio je upitno zanimanje za dranje kože s leševa, koje je s vremenom prevazišlo domen profesionalnog i zašlo u oblast onoga što bi se moglo smatrati opsesivnim.

Kolekcija od 105 istetoviranih ljudskih koža, od kojih su mnoge uzete s celog tela, zaveštana Muzeju uzoraka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tokiju, njegova je neobična i kontoroverzna kreacija, koja i danas traje i svojom neobičnošću i morbidnošću povremeno zagolica radoznalost domaće i strane javnosti.
Deo njenog legendarnog statusa verovatno potiče i otud što nije direktno dostupna široj publici, već samo onim istraživačima kojima kuratori izdaju dozvolu za posetu.

Njega su na taj nesvakidašnji rad podstakli divljenje i saosećanje za ljudsko stvaralaštvo i trud – likovno bogatstvo, i u koloritu i motivima, fascinatni detalji i složenost tradicionalnih japanskih tetovaža, koje često pokrivaju čitavo telo i predstavljaju prava umetnička dela čije stvaranje zahteva puno meseci pa i godina napornog rada i trpljenja bola.

Da takve vrsne kreacije telesnog slikarstva nestanu po smrti njihovih nosilaca je žalosno, smatrao je Fukuši, zbog čega se posvetio borbi za njihovo beleženje i očuvanje.
Uzorke tetoviranih ljudskih koža počeo je da prikuplja 1926, a već naredne godine počeo je i rad na upoznavanju i promociji japanskog stila tetoviranja u inostranstvu, držeći predavanja o bojama, tehnikama, istoriji i značenju tetovaža u svojoj zemlji.

U tu svrhu je posetio Sjedinjene Države, gde je, interesantno, i može se reći tragično, u doba prohibicije i Al Kaponea, u Čikagu 1928. jedan od kamiona koji je prenosio uzorke iz njegove jedinstvene kolekcije bio ukraden. Teret nikada nije bio pronađen uprkos tome što je bila ponuđena i relativno izdašna nagrada.
Tipični vredni i temeljni Japanac, Fukuši je snimio preko 3.000 (crno-belih) fotografija i nacrtao preko 2.000 skica raznih tetovaža, te beležio i informacije o ljudima čija su tela one krasile.

Nažalost, ogromni deo tog dragocenog dokumentarnog materijala koji je on prikupio u prvoj polovini prošlog veka izgoreo je prilikom katastrofalnog razaranja Tokija zapaljivim bombama u martu 1945, kada je poginulo, veruje se, više od 100.000 ljudi. Njegova kolekcija koža, međutim, srećom je bila sačuvana, i o njoj je ubrzo, po okončanju rata, u dva navrata pisao tada najpoznatiji američki časopis Lajf, zahvaljujući čemu je postala poznata i van Japana.

Posle njegove smrti 1956, staranje o kolekciji prešlo je u ruke njegovog sina Kacunarija, koji je pošao očevim stopama i postao patolog i, u manjoj meri, kolekcionar tetoviranih koža, te objavio nekoliko knjiga o japanskoj umetnosti tetoviranja sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka.

Mada se ideja o struganju i konzerviranju ljudske kože čini šokantnom, danas mnogo medicinskih institucija i naučnih muzeja širom sveta poseduje uzorke, pa i kolekcije ljudske kože.

Neporecivo je, međutim, da se, ako je u pitanju očuvanje umetničkih ostvarenja na koži, danas čine sasvim dovoljnim savremeni foto-aparati s objektivima visoke rezolucije. U tom smislu Fukušijeva kolekcija u Muzeju uzoraka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tokiju, o čijem daljem proširivanju se, interesantno, i danas ponekad govori među obožavaocima tetoviranja, jeste relikt prošlosti i anahronizam.

Kada danas pojedine osobe „obučene“ u „odelo“ od tetovaža od glave do pete razmatraju mogućnost da zaveštaju svoju kožu tom muzeju, njih na tu pomisao verovatno navodi želja za (bar delimičnom) besmrtnošću.
Clip_5koža.jpg

(rts)
 
. U Japanu su tetovaže i yakuza dva pojma koja su usko povezana, jer su jedno vrijeme tetovaže u ovoj zemlji bile tabu. Takođe, prije perioda Edo, kriminalci su bili obilježeni tetovažom, što je pomoglo ovim skupinama da se osjećaju ujedinjeno mastilom.

Krenimo od povijesti. Prilično je banalna i nije previše romantična. U davna vremena (prema nekim izvorima, u 8. stoljeću) japanska vlada odlučila je nabijati tetovaže kriminalcima. Primijenjene su na područja otvorena za javnost. Tako bi drugi mogli naučiti o mračnoj prošlosti neke osobe.

Tih godina se za svako kazneno djelo na ruku (odmah iznad lakta) nabijao zatvoreni prsten. U kasnijim razdobljima, yakuza je počela prikazivati stilizirane analoge narukvice u obliku zmije namotane u prstenove na tijelu. Štoviše, svaki njezin cik-cak bio je pokazatelj kriminalnog iskustva vlasnika tetovaže.
Kasnije, tokom razdoblja Edoa, dizajni i tetovaže su se odvodili mnogo dalje, jer se razvio stil sa svojim motivima, pa su se čak i tattooisti specijalizirali za yakuzu. Pored toga, na tetovaže se počelo gledati kao na način da članovi pokažu svoju odanost poglavaru ili klanu. Jedna od najzanimljivijih stvari su ove tetovaže nosili su se na mjestima gdje ih se nije moglo vidjeti (na primjer, prsna kost je ostala bez tetoviranja kako se ne bi vidjelo da li tetovirana osoba nosi kimono), ne samo zato što je namrgođena, već i zbog poniznosti koja razlikuje ovu kulturu.
Stil yakuza tetovaža razlikuje se po postojanju boja poput zelene ili crvene u kompozicijama koje su obično velike, zasjenjene i s crnom kao glavnom bojom. Šta više, uobičajeni su tipični motivi japanske kulture uz koje je povezan niz značenja.

Na primjer, cvjetovi trešnje povezani su s ljepotom i protokom vremena, šaran s muškošću, katana sa znanjem i snagom, bijele zmije s mudrošću ...

Ryu, Tora​

Ovdje je sve jednostavno: slika tigra ili zmaja na tijelu znak je moći. Takve tetovaže izrađuju šefovi skupina i kriminalnih vlasti različitih razina. Slika tigra za yakuzu je personifikacija hrabrosti, moći i ekskluzivnosti. Osim toga, u japanskoj mitologiji, pridaje mu se značenje talismana protiv demona, nevolja i teških bolesti.
Zmajevi u Japanu smatraju se zaštitnicima ljudi. Kada se primjenjuju na yakuzu, povezuju se s hrabrošću, snagom i mudrošću. Tetovaže sa zmajem na tijelu probijaju vođe "obitelji".Na taj način demonstriraju svoje pokroviteljstvo svim kriminalcima koji su dio klana.

Kintaro​

Ova radnja predstavlja sliku snažnog čovjeka koji je ušao u bitku s morskim zmajem ili ogromnim šaranom. Takva tetovaža povezana je s hrabrošću osobe, znači njegovu fizičku snagu i izdržljivost. U hijerarhiji yakuza, kintaro je tradicionalno napravljen za mele borce.

Teu Jun​

Mladić s oštrim nožem u zubima. Takav crtež označava osobu koja besprijekorno rukuje hladnim oružjem. Ponekad se umjesto muškarca puni slika demona ili žene, ali nož u ustima ostaje nepromjenjiv atribut tetovaže.

Oni​

U japanskoj mitologiji oni su okrutno, agresivno, humanoidno čudovište, koje podsjeća na kršćanske demone. Hrani se ljudskim mesom. Tetovaže koje prikazuju ovo stvorenje na tijelu člana japanske mafijaške skupine ukazuju na krvnika: vlasnici ovog znaka bave se ubojstvom neželjenih ljudi. Također, takav simbol je uobičajen među utjerivačima dugova.
 

Back
Top