Udar iz Vasingtona: Amerika nam trazi da se odreknemo i ruskog gasa?!

Тихи

Starosedelac
Banovan
Poruka
184.243
Udar iz Vasingtona: Amerika nam trazi da se odreknemo i ruskog gasa?!

264039146620ea869a5ccc420177270_v4_big.jpg


https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=02&dd=17&nav_category=12&nav_id=2106992

Ako Vucic i SNS ostanu na vlasti oni ce to i prihvatiti jer je Vucic NATO covek. To ce automatski uvesti Srbiju u recesiju , stotine hiljada ljudi u Srbiji ce ostati bez posla, a Srbija i njeni gradjani ce nedostatak ruskog gasa platiti sa 5 milijardi dolara godisnje minusa u budzetu....

Grejanje gradjanima ce poskupeti sestostruko jer je za taman toliko skuplji gas iz Evrope od ruskog gasa....

Sve u svemu ako se okrenete protiv Rusa, ili glasate za one koji su protiv Rusa - propali ste kao muda kroz pocepane gace.

Jedino ce opstati seljaci u planinskim selima Srbije koji imaju sopstvenu sumu.
 
277790078620ea869ccfd0693386990_v4_big.jpg


Ескобар нам поставља нове задатке​

„Позивамо Србију да размотри алтернативе руском гасу, укључујући обновљиве изворе енергије и течни природни гас...“ обелоданио је овај амерички дипломатски чиновник нови захтев, наводећи да његов посао у региону није завршен, него је тек почео. – Шта све намеће овај Бајденов изасланик?
677z381_w_57339147.jpg

Габријел Ескобар (Фото EPa.EFE/G. Licovski)
До недавно је у Срба прва асоцијација на спомињање живописног презимена Ескобар, био онај колумбијски моћни лик, светски познат по нелегалним радњама. Пабло није заборављен на овим просторима али сада је Габријел „главни“, дефинитивно прва асоцијација. Нису у сродству, проверено, само су презимењаци.. Овај амерички дипломатски чиновник крстари Балканом, и као поштар, звони, али само једном. Да уђе, присутне утиша, поручи и пренесе поруке шта треба да раде.
Овај Бајденов специјални изасланик, тврде многи, изузетан је познавалац Балкана, а прешао је дугачак пут и затворио круг - од Београда у којем је био 2001, па се преко Боливије, Пакистана и Ирака, поново обрео овде.
Колико зна о Западном Балкану, Србији? Многи процењују да му не фали знања .
Званична биографија каже: именован је за заменика шефа мисије у Амбасади САД у Београду у августу 2019. године, а до доласка амбасадора Ентонија Гофрија био је отправник послова.
То му, рекосмо, није први боравак у Београду, јер је 2001. био шеф политичког одељења одмах након што је амбасада САД поново отврорила амбасаду. У бившој Југославији је од 1998, до 2001. био на позицији шефа кабинета у Канцеларији високог представника у Бањалуци, па заменик шефа дипломатског тима за везу у Подгорици. Ескобар је био један од десетак младих дипломата који су после петооктобарских промена дошли у Србију и одржавали везе са цивилним друштвом али и људима из света политике.
Пре поновног доласка у Београд био је виши саветник амбасадора задужен за сектор за економска питања у Америчкој амбасади у Багдаду, где је током већине мандата био на једној од најважнијих функција - заменика амбасадора.

Био је и координатор за кубанска питања у Бироу за Западну хемисферу у оквиру Стејт департмента ( 2017. и 2018.) заменик амбасадора у Америчкој амбасади у ла Пазу у Боливији ( 2014.-2017.), генерални конзул у Америчком конзулату у Пешавару у Пакистану (2013-2014). и вођа америчког тима за реконструкцију у области Киркука у Ираку (2009-2010.)

Сви који га иоле познају користе два појма у опису – енергичан и професионаланац.

Додуше, увек је био у другом плану, неекспониран у јавности, али суштински је обављао многе послове. Бавио се како економским тако и политичким темама. Каријерни је дипломата.

Ескобар је у шест наврата добио највише признање Стејт департмента за изузетан допринос и признање Стејт департмента за посебан допринос. Добитник је награде Стејт департмента за изузетан рад на терену као и награде Министарства одбране која се додељује цивилима за изузетан допринос војсци.

Говори шпански, руски, италијански, српски, чешки и португалски језик.

Његово именовање је, како су тада оценили поједини медији, показатељ је једне битне ствари - да се Бела кућа под командом Бајдена ,"одлучила за енергичнију, проактивну улогу на простору Балкана".

Међу важним темама које Ескобар прати и подстиче је дијалог Београда и Приштине.

У говору пред Комитетом за спољне послове Сената САД, Ескобар је рекао да би Приштина требало да размотри могуће моделе Заједнице српских општина (ЗСО) који не би угрозили њен суверенитет.

„Ми подржавамо формирање ЗСО из много разлога. Почетни споразум о томе је постигнут, а косовски уставни суд је прогласио да су неке његове тачке неуставне, али да сама ЗСО није неуставна и Америка подржава њено оснивање.Током дијалога, на Србији и Косову је да утврде како би та заједница могла да изгледа", казао је он, навела је приштинска „Коха".

Прецизирао је да су очекивања Сједињених Држава да Косово добије признање Србије као и пет чланица Европске уније (Шпаније, Словачке, Румуније, Грчке и Кипра, које то још нису учиниле и да се он много ангажује на тим питањима.

Пошто је он специјални изасланик за Западни Балкан меша се у цео регион. Изјавио је да су САД уверене да могу да побољшају стање у БиХ кроз ограничене промене правног оквира и врате је на европски пут. Ескобар је у обраћању у америчком Конгресу истакао да српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, је "јако тежак актер", али даније једини и проблем.

Истакао је и да је владавина права све слабија у БиХ и да је обавеза домаћих актера у БиХ, али и међународне заједнице да се то промени.

Ми имамо план за БиХ и остварићемо га, у БиХ неће бити рата ни Војске Републике Српске, ове Ескобарове тврдње многи су упамтили.

Изјавио је да САД јачају партнерство са земљама у региону, посебно у сфери економије, а посебно се, додао је, оснажује економски дијалог за Црном Гором.

Ескобар је рекао да је борба против корупције важан изазов широм региона и истакао да санкције против појединаца укључених у корупцију и дестабилизирајуће акције - остају опција.

А што се Србије, саопштио је Ескобар говорећи у једном од подкомитета за иностране послове америчког Сената, најновија жеља америчке власти, увијена у „зелену агенду“ је да Србија тражи алтернативу руском гасу и, како сматрају у Вашингтону, покаже прогрес у том правцу.

„Утицај Русије и Кине на Западни Балкан је злонамеран“, тврди Ескобар.

„Што се тиче енергетске безбедности, позивамо Србију да размотри алтернативе руском гасу, укључујући обновљиве изворе енергије и течни природни гас. Постигли смо одређени прогрес у томе“, наставио је амерички чиновник.

"Питање зависности од руских енергената није проблем само за Западни Балкан, то је проблем за велики део Европе. У ситуацији са Балканом постоји додатни проблем: они су у великој мери зависни од енергије угља. Имамо свеобухватну стратегију енергетске безбедности у којој је посебна пажња посвећена обновљивим изворима енергије, течном природном гасу, алтернативним снабдевачим и путевима (снабдевања)…Близу смо ослобађања неких земаља од потпуне зависности од руског гаса. Додајем да постоје огромне могућности за америчке компаније у овом процесу“, приметио је Ескобар током подношења извештаја о стању на терену.

"Што се тиче политичког утицаја (Русије), Србија се у последњих годину дана више оријентише на спољну политику ЕУ, што укључује непризнавање Крима. Тако да напредујемо у том правцу", рекао је Ескобар, пренео је Глас Америке.

Говорећи уопштено о Западном Балкану, он тврди да Русија „покушава да створи рањива места на евроатлантском простору“.

Оценио је да је Србија најрањивија у региону по питању утицаја Русије и Кине.

Кад кажу за њега да је енергичан и да је професионалац, избегавају да кажу да је преговарач. Јер, он мало преговара, а више саопштава. И прети, елегантно или не, санкција, кажњавањем.

„Мој посао још није завршен, он је тек почео”, рекао је Ескобар.

Па да видимо на шта ће то да личи, и куда нас то води. Геополитичка ситуација у свету се из дана у дан мења, све мање је сигурних „тикета“.

https://www.politika.rs/scc/clanak/499746/Eskobar-nam-postavlja-nove-zadatke

Da je Srbija prava drzava, a ne marionetska NATO kolonija ovaj bezobraznik bi zbog ovih izjava davno bio nabijen nogom u dupe i proglasen personom non grata.

Ako ne zelite da Eskobar i Eskobarcici vedre i oblace Srbijom - skidajte SNS sa vlasti i glasajte Dveri i Patriotski blok.

šta ćete kad posečete sva drveta?

sume su obnovljiv resurs.
 
za koliko godina izraste kubik ogreva?

Sve zavisi koje drvo. Najbolji prinos ima paulovnija. Ja sam posadio dve ispred kuce da mi prave hladovinu neverovatno brzo raste, i sedam puta nice novo drvo iz panja kad je poseces....

Параћинац који је решио проблем грејања у наредних 40 година свој “рецепт” дели са свима​


Параћинац Делимир Гркић, знатижеље ради, након што је чуо у једној ТВ-емисији за чудесно дрво Пауловнију, решио је да је засади на својој њиви у Змичу.

Знатижеља се исплатила, па је Делимир решио проблем грејања у својој кући за наредних 40 година! Ево и како.

82b180d67cb460b399c1cfcb574534e6.jpg


Ovako izgleda drvored od paulovnije kad procveta. Paulovnija je medonosna biljka.

Ово хибридно дрво из далеке Кине и Јапана своје корење је пустило најпре у Војводини, па и у Поморављу и осталим деловима Србије из једног врло битног разлога – једном кад се посече, из пања израста ново стабло. Само једном се сади, а седам до осам пута може да се сече иста биљка.
Пауловнију сви зову дрветом будућности које расте три пута брже од осталих брзорастућих стабала и за пет година достигне 20 метара висине и 42 центиметра у обиму.

Делимир Гркић из Параћина посадио је 150 стабала на шест ари и за три месеца скоро сва су висока три метра, а дебљина стабала им је око шест центиметара. У расту заостају само оне саднице које су биле под водом током поплаве у мају. Гркић је презадовољан како се пауловнија у његовој њиви „примила“, мада је, наводи, био прилично скептичан кад се одлучио за садњу.
Ово дрво пореклом је из Кине где се користи више од 3.000 година. Распрострањено је и у Јапану, а у Србију је стигло тек недавно преко расадника који се специјализовао за производњу и дистрибуцију ове саднице. Ствар је у томе да су се тек сада појавили хибриди овог необичног стабла који могу да успевају у климатским условима какви постоје код нас. Укрштањем, пауловнија је адаптирана за наше подручје, па сад нове врсте могу да издрже зимске температуре ниже и од двадесет степени Целзијуса испод нуле, а лети – преко 45 у плусу!

А, да крене са садњом кинеског дрвета, Гркића је подстакла, објашњава, економска криза и једна телевизијска емисија о њему.

– Цена огревног дрвета све је већа јер се шуме немилице секу, а пошумљавања нема. Стабла пауловније сам засадио због грејања и, како видим, нећу се покајати. Заиста расте врло брзо тако да спремам нове саднице. На пролеће засадићу још 1.000 на 40 ари и тако ћу својој породици обезбедити огревно дрво за наредне три до четири деценије. Планирам сечу 10 пута у том периоду, то јест сваке четврте године – изводи економску рачуницу Гркић.

За индустријску употребу Пауловнија је спремна за 7 до 10 година, а за то време стабло достиже дебљину од педесетак центиметара. У Кини, рецимо, обичај налаже да се, кад се роди женско дете, засади једна пауловнија која се сече кад девојка стаса за удају. Од ње се прави комплетан намештај за мираз.

Према Гркићевим речима, Пауловнија је корисна и као чувар животне средине јер није загађивач приликом сагоревања. Тона кинеског дрвета „даје“ свега пола килограма пепела. Уз то, због велике масе и количине листова који су широки и до 75 центиметара, Пауловнија производи велику количину кисеоника. Каже да једно стабло произведе кисеоника колико потроши 60 људи.

Многи Пауловнију корите и само као украсно дрво. У народу је још позната и као царско и смарагдно дрво.
 
pa prelazak na zeleniju energiju je dobar za ekologiju Srbije, tu ne treba Amerika i Rusija da sole pamet, zdrava priroda je zdrava priroda i prioritet za buducnost

uostalom zar nije neki lelemud bez mozga i bez gaca na forumu pozivao da se predje na nuklearnu energiju u Srbiji, sto bi svakako znacilo smanjivanje uglja,nafte i gasa na drasticno nizi nivo potrosnje nego danas



oh wait, pa to si bio ti brate Tixoglu
 
pa prelazak na zeleniju energiju je dobar za ekologiju Srbije, tu ne treba Amerika i Rusija da sole pamet, zdrava priroda je zdrava priroda i prioritet za buducnost

uostalom zar nije neki lelemud bez mozga i bez gaca na forumu pozivao da se predje na nuklearnu energiju u Srbiji, sto bi svakako znacilo smanjivanje uglja,nafte i gasa na drasticno nizi nivo potrosnje nego danas



oh wait, pa to si bio ti brate Tixoglu

Americki TNG komprimovani koji se nudi kao alternativa ruskom gasu - nije zelena energija.

Drugo ta zelena energija je jako skupa i prelazak na nju znaci da ce gas i struja poskupeti 6 puta.

Ako do toga dodje milioni Srba ce ostati bez posla i racuni za grejanje ce im biti 6 puta skuplji nego danas.

Ja znam da tebe kao srpskog neprijatelja, Amerikanca, i sorosevog placenika za to zabole al verujem da ovde sem vas NATO janicara ima pametnih i razumnih ljudi koji ce shvatiti da bilo kakvo robovanje Americi donosi Srbima samo propast.

DA se ja pitam Srbija bi prekinula sve diplomatske odnose sa fasistickom Amerikom jer mi nikakve koristi od vas nemamo samo stete.
 
Americki TNG komprimovani koji se nudi kao alternativa ruskom gasu - nije zelena energija.


niko ne predlaze da se gas zameni gasom. to samo neki lelemud moze da bekece

solarno, vetoroparkovi, termalna energija. to sve moze danas da se gradi, i finansira. ne moras da krenes od 500.000 vetrenjaca. krenes od 500. pa iduce godine jos 500. pa sledecih 10 godina jos 5000.
pa onda hidrogen vrlo uskoro.

Srbija kao zemlja ima sasvim dobru geografsku poziciju za tako nesto.

znaci ne ugalj, ne nuklearni otpad, ne nafta i derivati. nafta ce morati da ostane jos poduze zbog asfalta, plastike i 100 drugih primena, al bar izduvni gasovi da se smanje, to moze odmah da se pocne.

jel to previse komplikovano za tvoj napaceni mali mozgic
 
Sve zavisi koje drvo. Najbolji prinos ima paulovnija. Ja sam posadio dve ispred kuce da mi prave hladovinu neverovatno brzo raste, i sedam puta nice novo drvo iz panja kad je poseces....

Параћинац који је решио проблем грејања у наредних 40 година свој “рецепт” дели са свима​


Параћинац Делимир Гркић, знатижеље ради, након што је чуо у једној ТВ-емисији за чудесно дрво Пауловнију, решио је да је засади на својој њиви у Змичу.

Знатижеља се исплатила, па је Делимир решио проблем грејања у својој кући за наредних 40 година! Ево и како.

82b180d67cb460b399c1cfcb574534e6.jpg


Ovako izgleda drvored od paulovnije kad procveta. Paulovnija je medonosna biljka.

Ово хибридно дрво из далеке Кине и Јапана своје корење је пустило најпре у Војводини, па и у Поморављу и осталим деловима Србије из једног врло битног разлога – једном кад се посече, из пања израста ново стабло. Само једном се сади, а седам до осам пута може да се сече иста биљка.
Пауловнију сви зову дрветом будућности које расте три пута брже од осталих брзорастућих стабала и за пет година достигне 20 метара висине и 42 центиметра у обиму.

Делимир Гркић из Параћина посадио је 150 стабала на шест ари и за три месеца скоро сва су висока три метра, а дебљина стабала им је око шест центиметара. У расту заостају само оне саднице које су биле под водом током поплаве у мају. Гркић је презадовољан како се пауловнија у његовој њиви „примила“, мада је, наводи, био прилично скептичан кад се одлучио за садњу.
Ово дрво пореклом је из Кине где се користи више од 3.000 година. Распрострањено је и у Јапану, а у Србију је стигло тек недавно преко расадника који се специјализовао за производњу и дистрибуцију ове саднице. Ствар је у томе да су се тек сада појавили хибриди овог необичног стабла који могу да успевају у климатским условима какви постоје код нас. Укрштањем, пауловнија је адаптирана за наше подручје, па сад нове врсте могу да издрже зимске температуре ниже и од двадесет степени Целзијуса испод нуле, а лети – преко 45 у плусу!

А, да крене са садњом кинеског дрвета, Гркића је подстакла, објашњава, економска криза и једна телевизијска емисија о њему.

– Цена огревног дрвета све је већа јер се шуме немилице секу, а пошумљавања нема. Стабла пауловније сам засадио због грејања и, како видим, нећу се покајати. Заиста расте врло брзо тако да спремам нове саднице. На пролеће засадићу још 1.000 на 40 ари и тако ћу својој породици обезбедити огревно дрво за наредне три до четири деценије. Планирам сечу 10 пута у том периоду, то јест сваке четврте године – изводи економску рачуницу Гркић.

За индустријску употребу Пауловнија је спремна за 7 до 10 година, а за то време стабло достиже дебљину од педесетак центиметара. У Кини, рецимо, обичај налаже да се, кад се роди женско дете, засади једна пауловнија која се сече кад девојка стаса за удају. Од ње се прави комплетан намештај за мираз.

Према Гркићевим речима, Пауловнија је корисна и као чувар животне средине јер није загађивач приликом сагоревања. Тона кинеског дрвета „даје“ свега пола килограма пепела. Уз то, због велике масе и количине листова који су широки и до 75 центиметара, Пауловнија производи велику количину кисеоника. Каже да једно стабло произведе кисеоника колико потроши 60 људи.

Многи Пауловнију корите и само као украсно дрво. У народу је још позната и као царско и смарагдно дрво.
što nisi poslikao te svoje dvije što ti hlad prave... inače tebi za informaciju od paulovnije brže raste Joha, koja ima i bolju kalorijsku vrijednost, a i sposobnost reprodukcije u tzv grmovima, tj da ih raste 3-5 iz zajedničkog korijena... e da ako hoćeš mogu ti ja poslikati svoje paulovnije, dok te tvoje ne budu radile hlada... ;)
 
niko ne predlaze da se gas zameni gasom. to samo neki lelemud moze da bekece

solarno, vetoroparkovi, termalna energija. to sve moze danas da se gradi, i finansira. ne moras da krenes od 500.000 vetrenjaca. krenes od 500. pa iduce godine jos 500. pa sledecih 10 godina jos 5000.
pa onda hidrogen vrlo uskoro.

Srbija kao zemlja ima sasvim dobru geografsku poziciju za tako nesto.

znaci ne ugalj, ne nuklearni otpad, ne nafta i derivati. nafta ce morati da ostane jos poduze zbog asfalta, plastike i 100 drugih primena, al bar izduvni gasovi da se smanje, to moze odmah da se pocne.

jel to previse komplikovano za tvoj napaceni mali mozgic
sad je na paulovniji, tj medu od cvijeta paulovnije
 

Back
Top