- Poruka
- 388.269
Za socijalnu zaštitu u Srbiji izgleda da je vreme stalo. Uprkos tome što su kriterijumi za dobijanje socijalne pomoći strogi i što sistemu socijalne zaštite nedostaje oko hiljadu stručnjaka, zakon se ne menja već 11 godina.
Najmanje 600.000 ljudi u Srbiji živi u apsolutnom siromaštvu. Nije mnogo bolja situacija ni za oko 170.000 osoba koje primaju novčanu pomoć od države, jer ona iznosi tek nešto više od 11 i po hiljada dinara, što je nedovoljno i za osnovne životne potrebe. Pritom, tu pomoć primaju 9 meseci godišnje. U takvoj situaciji, teško je očekivati bilo kakav napredak, posebno ako se uzme u obzir da Zakon o socijalnoj zaštiti nije menjan 11 godina, a već deceniju i po ne postoji ni krovni dokument – Strategija u toj oblasti.
Među stvarnim problemima u oblasti socijalne zaštite jeste i taj što u Srbiji postoje centri za socijalni rad bez ijednog socijalnog radnika! Državna revizorska institucija upozorava da nedostatak oko hiljadu stručnjaka negativno utiče na rad centara, a da nadležni nisu preduzeli mere da stanje poprave. Kada se na to doda i da su mnogi socijalni radnici toliko preopterećeni da im je jedino rešenje da napuste posao, jasno je da su izmene zakonodavnog okvira odavno neophodne. Više udruženja pokrenulo je inicijativu sa smernicama za donošenje strategije i poboljšanje zakona, u martu su je predali Vladi, ali odgovora još nema.
Realnost je i da je od 2018. godine za petinu umanjen državni budžet za socijalnu zaštitu. Pri tome, već godinama, Srbija za tu oblast izdvaja manje nego što je prosek u Evropskoj uniji.