Trebinje - mesto za penzionisati se?

prvepruge

Primećen član
Poruka
712
Trebinje grad (1).jpg


Kraj leta i pocetak jeseni provedeh (sa suprugom) na Balkanu, stari roditelji su jos zivi pa ugrabismo da se sa njima provedemo sto vise vremena ali ujedno i prilika da se i nesto drugo poseti sem Beograda i Vojvodine. Klik u glavi, nisam bio od sredine '80-tih u Hercegovini i Dubrovniku, supruga nikad nije ni bila jer su je ratovi '90-tih zadesili dok je jos bila srednjoskolka pa nije imala prilike da ikad ode tamo do danas i resismo da odemo dole. Iznajmili ionako automobil u BG, pa klaj-klaj novim autoputem do Cacka, pa preko Uzica, Visegrada, Foce, Gackog, Bilece do Trebinja. Tamo online nasli smestaj za dzabaka, odlican novi apartman za 25 jurica po noci, na 3 minuta od starog grada.

Grad je poprilicno promenjen od kad sam zadnji put tamo bio, '86-te, kasarna u kojoj sam 2 godine pre toga spavao 11 meseci vise ne postoji, prosirio se centar grada na tu stranu ali staro jezgro grada je isto, prelepa Trebisnjica takodje. Sutradan smo skocili do Dubrovnika, grad je isti kao i pre 35 godina ali je totalno turisticko ludilo (krzuzeri i gomila Amerikanaca, Evropljana, Azijata) i poprilicno velike cene za nekog ko ne zaradjuje u USA. Sledeci dan se provozali i do Stona i dalje Peljesca ali nam je baza bila u Trebinju.

I malo pa malo, supruga i ja dodjosmo na ideju da se u penzionerskim danima naselimo u Trebinje, prijatna klima, sunce, cist vazduh, cista Trebisnjica, odlicna domaca hrana, prijateljskii domaci ljudi, povoljne cene u odnosu na Beograd ili Novi Sad... no, morali bi u neki duzi boravak da otkrijemo eventualne skrivene probleme zivota dole.

Neko sa iskustvom, cisto da znamo od cega da pocnemo?
 
ako ste na korak do penzije onda ima smisla tako da razmisljate, a ako kujete dugorocne planove...tu garancije nema.
Korak je od 7 (godina) milja te vec vreme da se gleda gde i kako. OK, imamo mi krov nad glavom i u Kanadi i u Beogradu i Vojvodini ali za Kanadu nas ne vezuje previse (pogotovo sto su nam se deca razisla po belom svetu) a opet u BGD je totalni haos, ekstreman pritisak na stanovnistvo. Nekako nam privlacno deluje da zivimo na dve loacije, dole u Hercegovini i deo godine na potezu BG-NS.
 
Korak je od 7 (godina) milja te vec vreme da se gleda gde i kako. OK, imamo mi krov nad glavom i u Kanadi i u Beogradu i Vojvodini ali za Kanadu nas ne vezuje previse (pogotovo sto su nam se deca razisla po belom svetu) a opet u BGD je totalni haos, ekstreman pritisak na stanovnistvo. Nekako nam privlacno deluje da zivimo na dve loacije, dole u Hercegovini i deo godine na potezu BG-NS.
vi imate mogucnosti koje vecina ljudi ovde nema, tako da ne treba unapred da brinete, Kanada vam kao penzosima ni ne treba, ovde mozete ziveti na nekom visem nivou od proseka finansijski, kao i povezati se ljudima, aktivnostima, interesovanjima i hobijima-bez mnogo muke.
 
Ka Crnogorac koji je obisa' Trebinje puno i poznaje te ljudje, eo neki stavki:

1. Trebinje je bas malo mjesto, svako svakog zna, moze se lako dosadit nakon par godina
2. Trebinje je okruzeno granicnim prelazima - ka Hrvatskoj i Crnoj Gori. Ljeti ovi prelazi su krcati i cekanje zna da bude dugo.
3. BiH je zemlja bez neke bliske perspektive, i stalno postoji prijetnja ponovnih sukoba.
4. Trebinje drzi korumpirana klika Dodika, nista tamo se ne moze uradit bez dozvole partije...trebinjci generalno su pesimisticni itd.
 

Back
Top