Toše Proeski

  • Začetnik teme Začetnik teme Mika
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Mika

dream catcher
Poruka
24.291
ВЕ САКАМ СИТЕ!
-Тоше Проески​

Todor Toše Proeski, poznat kao „balkanski anđeo“, „makedonski slavuj“, itd., je bio jedan od najpopularnijih makedonskih pevača i jedna od najomiljenijih ličnosti na prostoru bivše Jugoslavije. Mnogi smatraju da je svojim osmehom, pojavom i pesmom ujedinio Balkan. Rođen je 25. januara 1981. godine u Prilepu, gradu u južnoj Makedoniji, a tragično je nastradao 16. oktobra 2007. godine u hrvatskom gradu Nova Gradiška. Pevačevo pravo ime Todor u prevodu znači Božji dar.

Tose-Proeski.jpg


Odrastao je u Kruševu, gradu koji se nalazi u zapadnom delu Makedonije.
Pohađao je Muzičku akademiju u Bitolju. Tih godina je živeo u internatu i delio je sobu sa još pet učenika. Nedostajala su mu dva ispita da diplomira. Studirao je solo pevanje i bio je jedan od najboljih studenata u svojoj generaciji. Umeo je da svira klavir, klarinet, saksofon, bubnjeve, a omiljeni instrument mu je bila gitara.

2008. godine je planirao da prezentuje diplomski rad u vidu klasičnog koncerta. Išao je na muzičko usavršavanje u Njujork kod profesora koji je radio sa tenorom Lučanom Pavarotijem.


Prvi nastup je imao sa deset godina na priredbi na kojoj je pevao „Ave Mariju“ ostavivši publiku bez teksta, a drugi sa jedanaest godina na dečjem festivalu Zlatno Slavejče gde je izveo pesmu „Jas i mojot dedo“ na cincarskom jeziku, jednom od najstarijih neolatinskih jezika.


1996. godine se pojavio u holivudskom filmu „Mirotvorac“ u kome su glavne uloge tumačili Džordž Kluni i pevačeva omiljena glumica, Nikol Kidman. Toše je, u prvoj sceni, bio član hora. Muzičku karijeru je započeo 1997. godine pobedom na Melfestu sa numerom „Yesterday“ grupe Bitls i učešćem na Makfestu pevajući „Pušti me“. Sa „Usni na usni“ i „Sonce vo tvoite rusi kosi“ je osvojio nagrade u Skoplju i Ohridu. Sledeće godine se prvi put takmičio na makedonskom izboru za Evroviziju sa pesmom „Ostani do kraja“.

1999. godine je snimio debitantski album na kome se nalazi jedanaest pesama: „Eh, da sam zlato“, „Usni na usni“, „Pusti me“, „Ostani do kraj“, „Sonce vo tvoite rusi kosi“, „Pobegni“, „Ruski rulet“, „Nekade vo nokta“, „Tvoite beknezi na moite beli kosuli“, „Skrsi me“, „Go molam neboto da mi te vrati“. Sarađivao je sa tektopiscem i kompozitorom Grigorom Koprovim koji je autor pesama koje su se izdvojile kao najveći hitovi i koje su mu otvorile vrata makedonske muzičke scene. Album je prodat u 60.000 primeraka, a Toše je iste godine održao svoj prvi solistički koncert.

Iako je ostvario ogroman uspeh, Toše je ostao skroman i slava ga nije promenila. Od obožavalaca je dobijao plišane igračke za koje je odvojio celu sobu u svojoj kući u Kruševu. Danas ona predstavlja atrakciju koju turisti rado posećuju.

2000. godine se drugi put pojavio na Skopje festu, manifestaciji na kojoj se bira makedonski predstavnik na Evroviziji. Sa numerom „Solzi pravat zlaten psten“ je osvojio treće mesto uprkos najvećem broju glasova publike. Na festivalu Sunčane skale u Herceg Novom je izveo jedan od svojih najvećih hitova, pesmu „Tajno moja“, koja mu je donela drugo mesto. Pobedio je na međunarodnom muzičkom festivalu „Slavjanski bazar“ koji se održao u Belorusiji.

Izvor: biografija.org
 
Počeo je da sarađuje sa kompozitorom Kirem Kostovim koji je uradio najveći broj pesama na novom albumu. Osim pomenutih, on sadrži još sedam: „Kazna moja si ti“, „Vo kosi da ti spijam“, „Sinot Božji“, „Izlazi me uste ednas“, „Nokna igra“, „Iluzija“, „Nemir“ (duet sa Karolinom Gočevom). Dostigao je tiraž od 60.000 prodatih primeraka kao i prethodni.

2001. godine je održao koncerte u Skoplju i u beogradskom Sava Centru za koje su sve karte bile rasprodate. Osvojio je nagradu Oskar popularnosti za pevača godine, a sa kolegama je krenuo na turneju po Australiji.

2002. godine je objavio novi album na makedonskom i srpskom jeziku jer je produkcijska kuća „BK Sound“ otkupila prava za njegovo izdavanje. Otpevao je deset novih numera: „Ako me pogledaš u oči“, „Soba za tugu“, „Čini“ (duet sa Esmom Redžepovom), „Hold me tight“, „Još jedan stepenik“, „Na mesto zločina“, „Limenka“, „Ledena“, „Meni hvala nijedno“, „Luda mala“. Započeo je saradnju sa menadžerkom Ljiljanom Petrović i češće je nastupao u zemljama bivše Jugoslavije. Dobio je nadimak „kralj pirata“ jer su pirati i preprodavci u ogromnim tiražima prodavali njegove nosače zvuka, a ni Toše, ni izdavačka kuća nisu ništa zaradili.

2003. godine je pobedio na Beoviziji sa pesmom „Čija si“. Ovaj veliki hit je uradila pevačica Leontina Vukomanović, a u međuvremenu je sarađivao sa Marinom Tucaković, Željkom Joksimovićem, Borom Đorđevićem, Antonijom Šolom, itd.

 
2004. godine je svoju zemlju predstavljao na Evroviziji sa numerom „Life“ i osvojio je 14. mesto. Ona se na izvornom makedonskom zove „Angel si ti“. Neki pevači nisu ni pokušali da se takmiče sa Tošetom jer su bili uvereni da su on i njegova pesma nešto najbolje što njihova država ima da prikaže svetu. Uradio je novi album sa pesmama: „Zvezdo severnice“, „Kad varaš ti“, „Žena balkanska“, „Ima li dan za nas“, „Kažem lejdi“, „Nikada“, „Čija si“, „Life“, „Pogledaj u mene“, „San egzotičan“, „Oprosti“, „Što si otisla“, „Hej plavooka, hej bosonoga“, „Kad srce plati stari dug“. On je prodat u tiražu od 200.000 primeraka. Sa Gocom Tržan je snimio duet „Hiljadu i trista milja“ koji je postao veliki hit. Toše je proglašen za regionalnog Ambasadora dobre volje UNICEF-a zbog čega je snimio singl „Za ovoj svet“. Pesma se na engleskom jeziku zove „This world“ i postala je UNICEF-ova himna.



2005. godine je objavio album „Pratim te“ koji ga doveo na sam vrh muzičke scene. Na njemu su skoro sve numere postale veliki hitovi, a njihovi nazivi su: „Pratim te“, „Žao mi je“, „Rane na usnama“, „Čuješ li“, „Mala“, „Jedina“, „Loše ti stoji“, „Ko ti to grize obraze“, „Poljsko cvijeće“, „Naj, naj“, „Za ovoj svet“, „Lagala nas mala“ (duet sa Tonijem Cetinskim), „This world“, „Krajnje vrijeme“ (duet sa Anjom Rupel). Osvajao je prva mesta na svim top listama u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Sloveniji i Bugarskoj. U Ukrajini je napravio koncert na kom je prisustvovalo 50.000 njegovih obožavalaca.

Prihvatio je poziv hrvatskog kolege Tonija Cetinskog da gostuje na njegovoj turneji. Album je izdao i na hrvatskom jeziku, a publika ga je brzo prihvatila i zavolela. Proglašen je za najboljeg hrvatskog pevača i izvođača, iako je poreklom iz Makedonije. Toše je bio jedini strani pevač koji je osvojio glavnu nagradu Hrvatskog radijskog festivala. Njegov moto je bio: „Ljubav, tolerancija i to da svoj život živimo kao da ćemo živeti milion godina, to nas čini ljudima“.

Pošto nije zaboravio svoje korene, Toše je 2006. godine snimio album pod nazivom „Božilak“ uz pratnju simfonijskog orkestra. Na njemu se nalazi 14 makedonskih tradicionalnih pesama: „Bor sadila moma Evgenija“, „Se posvrši serbes Donka“, „Ako odam vo Bitola“, „Jovano, Jovanke“ (sa Biljom Krstić), „Kales Anđa“, „More sokol pie“, „Ne si go prodavaj Koljo ciflikot“, „Si zaljubiv edno mome“, „Uči me, majko, karaj me“, „Dejgidi ludi mladi godini“, „So maki sum se rodil“, „Nazalena nevesta“, „Zajdi, zajdi, jasno solnce“, „Majka na Marika dumaše“.

Numera „Srce nije kamen“ koju je uradila Antonija Šola se najviše izvodila u Hrvatskoj. U Makedoniji je izašao strip „Super Toše“ u kom je pevač prikazan kao junak koji se bori protiv piraterije.

Po drugi put se oprobao kao glumac i to u hrvatskoj sapunici „Zabranjena ljubav“. Dodeljena mu je uloga 25-godišnjeg studenta Boška Cutića koga izdržavaju imućni roditelji. Dobro se uklopio u ekipu, ali ipak je muzika bila njegova najveća ljubav.
 
2007. godine je objavljen Tošetov poslednji album koji se od dosadašnjih razlikuje po tome što su pesme mnogo ozbiljnije. Ima 14 numera od kojih su 3 prepevane. Njihovi nazivi su: „Pola duše, pola srca“, „Veži me za sebe“, „Ubijaš me usnama“, „Bože, brani je od zla“, „Mjesečina“, „Igra bez granica“, „Dal’ si sretnija“, „Najljepše moje“, „Srećo, ne krivi me“, „Volim osmijeh tvoj“, (duet sa Antonijom Šolom), „Još i danas zamiriši trešnja“, „Ostala si uvijek ista“, „Srce nije kamen“, „Nesanica“. Pesma sa najvećim brojem pregleda na you tube-u je „Bože, brani je od zla“ i on iznosi 17 i po miliona. Najviše je sarađivao sa glumicom i pevačicom Antonijom Šolom, a planirao je da izda album na engleskom jeziku i da započne inostranu karijeru. Snimao ga je u Londonu.


14. februara je imao koncert u beogradskoj Areni kome je prisustvovalo više od 10.000 pevačevih najvernijih obožavalaca. 5. oktobra je održao svoj poslednji veliki koncert i to na Gradskom stadionu u Skoplju. Prihod je donirao za obnavljanje škola u Makedoniji.
 
Tragična smrt


16. oktobra oko 6:20 Toše je nastradao u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na auto-putu E70 Zagreb-Lipovac na putu iz Skoplja prema Zagrebu. Osim njega, u automobilu su se nalazili pevačev vozač i prijatelj Georgij Georgijevski i menadžerka Ljiljana Petrović. Pretpostavlja se da su, zbog velike brzine, udarili u kamion.

Pošto je bio na suvozačevom mestu, Toše je preminuo dok je vozač zadobio teške telesne povrede, a menadžerka lakše. U trenutku kada se dogodio sudar, svi su spavali, čak i vozač. Vazdušni jastuci se nisu otvorili.

Mediji su vrlo brzo preneli ovu tužnu vest, a na trg su se uputili predsednik i premijer države da Tošetu upale sveću, kao i ogroman broj njegovih obožavalaca. Predsednik parlamenta i poglavar Makedonske pravoslavne crkve su, takođe, dali sentimentalne izjave za javnost. U kafićima, na svim radijskim i televizijskim stanicama su puštane samo Tošetove pesme.

Pevač anđeoskog glasa je sahranjen 17. oktobra na groblju Gumenj u Kruševu uz najveće državne počasti, a u Makedoniji je proglašen Dan žalosti. Toše je dobio titulu počasnog građanina Makedonije i pošte su počele da štampaju markice sa njegovim likom.

Poslednji intervju je uradio 15. oktobra, veče pre pogibije. U emisiji „Vrteleška“ je voditeljki Vesni Petruševskoj pričao o svojim planovima za blistavu budućnost koja ga je čekala. Ona je izjavila da je Toše nešto najbolje što je Makedonija imala u poslednjih 50 godina.

Toše je bio veoma vezan za svoju porodicu i govorio je da ne može bez majčine gibanice i očevih saveta. Obožavao je da se igra sa sestrićima Kristijanom i Nikolom.

Na početku njegove karijere, roditelji su ostali bez posla i živeli su veoma skromno. Toše nije zaboravio koliko su se oni žrtvovali da bi se školovao pa im je davao svoju zaradu, a sebi je uzimao džeparac.

Najprijatnije se osećao u Kruševu i uvek mu se rado vraćao. Govorio je da ga tu ljudi ne posmatraju kao veliku zvezdu zbog čega može da se opusti i odmori.
 
Tose je neponovljiv. Nadam se da je na nekom boljem mestu koje je opisao u pesmi "Igra bez granica", jednoj od zadnjih njegovih pesama.

Ipak, zao mi je sto jos nije ovde medju nama da nas oplemenjuje svojim izuzetno milom pojavom i stalnim osmehom na licu, pesmama koje je pevao svaku od srca dajuci se nesebicno.

Hvala ti Tose sto si bar postojao, da su svi kao sto si bio ti, ovaj svet bi bio savrseno mesto i raj.

 
Prije svega veliki čovjek,a onda pjevač.
Nisam nesto slušala njegovu muziku tada,ali sjećam se da kada sam čula vijest da je poginuo,nekako mi je bilo kao nesto nemoguce,kao grom,kao udarac.
Juče sam poslušala neke njegove pjesme sa koncerta...bio je tako mio,vedar,kulturan,prijatan,pametan,talentovan...Zaista se izdvajao pojavom i imao "ono nesto" u stavu i ponasanju.
Jedno od pitanja na koja necemo nikad dobiti odgovor je i zasto ga Bog uze u cvijetu mladosti,ljepote i zasto ne dade da sve te vrline iskazuje jos dugo godina?
 
Da ne zaboravimo....16 godina se navrsilo a kao da je juce bilo i kao da je sve ovo neka ruzna sala, kao da ce se pojaviti koliko sutra u nekoj emisiji, opet nasmejan i reci da je bio na nekom putovanju....pricati o tome.




Malo je takvih ljudi, pocivaj u miru, Tose.
 

Back
Top