Sve tajne Karađorđeva

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
237.271

Karađorđevo, diplomatija i Balkan: Koje dogovore kriju zidovi Titove vile​


Mnogi političari sa Balkana su, nakon Tita, koristili ovu rezidenciju za škakljive diplomatske i državničke dogovore. U korenu sprečena revolucija u Hrvatskoj, razgovor o podeli Bosne i zavera o zbacivanju Ante Markovića, poslednjeg premijera SFR Jugoslavije - to je samo deo političkog i diplomatskog salda državne i vojne rezidencije Karađorđevo, sakrivene u vojvođanskim šumarcima.
Malo je vila u istoriji Balkana čiji zidovi pamte više državničkih sastanaka koji su decenijama kasnije nosili veo tajnosti.

„Karađorđevo je postalo važno jer je Josip Broz Tito tamo lovio i dočekivao političare i diplomate, ali i ugušio Hrvatsko proleće 1971. godine", kaže Josip Glaurdić, direktor Instituta političkih nauka na Univerzitetu u Luksemburgu za BBC.

„Fascinantna je i fascinacija političara sa Balkana Titom.

„Kasnije su mnogi birali Karađorđevo za bitne i škakljive dogovore, da bi ga po malo oponašali."

Jedan od tih dogovora bio je razgovor u četiri oka o kojem se i danas govori - sastanak između Slobodana Miloševića, predsednika Srbije i Franje Tuđmana, prvog čoveka Hrvatske 25. marta 1991.
Glavna tema je bila podela Bosne, neposredno pred sam raspad SFRJ i ratove koji su usledili.
Vilu, kojom danas upravlja vojna garda, političari su birali i „zbog specifičnog duha tajnosti kojim odiše zdanje", kaže Petar Bošković, vojni analitičar za BBC.

„Karađorđevo ima tu muzejsku notu", dodaje Bošković, koji je tokom angažovanja u Vojsci Srbije više puta posetio zdanje, iako je vojni kompleks zatvoren za javnost.

„Zamislite da sedite za stolom koji prima 150 ljudi, a pored vile se nalazi bačka kuća u kojoj je izložen medved kojeg je, navodno, sam Tito ustrelio."

'Veo tajnosti' - šta krije Karađorđevo​

Ergelu i lovište na jugu Vojvodine prvi je otkrio kralj Aleksandar Karađorđević, koji je počeo da dolazi u Karađorđevo da lovi sa diplomatama i počasnim gostima.

Njegovu pasiju prema tajanstvenom mirnom mestu preuzeo je Josip Broz Tito kada je postao predsednik SFRJ.

Vojna ustanova Karađorđevo formirana je sredinom 1970-ih, kada je data na korišćenje Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA), a tokom perioda SFRJ na ovom domaćinstvu se proizvodila hrana za vojnike JNA.

Ispresecana veštačka jezera i park koji se prostire na čak 500 hektara čuvaju Karađorđevo od očiju javnosti.

Malobrojni koji su posetili ovo zdanje, poput Boškovića nazivaju ga „mestom koje odiše tajnošću".

„Karađorđevo ima i heliodrom, tako da, ako želite da neko tajno dođe, to vam neće biti problem", kaže on.


'Retro, ali savršeno novo'​

„Retro i starinsko, ali savršeno očuvano i kao novo" - ovako Bošković opisuje dizajn nameštaja i stil u kojem je Karađorđevo uređeno.

„To su debeli tepisi i starinska posteljina, holovi sa pregršt umetničkih slika i brojne staze za dugu šetnju."

Vila ima i bazen, prostorije za masažu, a raritet su dva vozila „zastava 750" iz 1978, posebno adaptirana za rezidenciju.

Kožna fotelja i radni sto od kuvane bukovine decenijama su rezervisani za onoga ko vodi državu, a predsednik zemlje pretplaćen je i na apartman u kome je sve uređeno autentično, kao što je bilo za vreme Josipa Broza Tita.

Jedina razlika u apartmanu su - par papuča koje svaki novi predsednik dobija.

https://www.021.rs/story/BBC/301131...n-Koje-dogovore-kriju-zidovi-Titove-vile.html

Ovo je samo deo podužeg teksta koji imate na linku. Tu se navodi i ko je sve bio, kako, zašto i tako.
Zanimljivo je mesto, ja sam ga posetio pre nekoliko godina i svakako preporučujem.
 

Back
Top