Susret Lao Cea i Konfučija

Taoistička priča


lao-tz10.jpg



Konfučije je došao kod Lao Cea, i pitao ga:

- Šta je dobro? Šta je zlo? Daj jasno opredeljenje. Pošto je čoveku neophodno da se na nešto osloni u svom delovanju.

Lao Ce mu je odgovorio:

- Opredeljenja stvaraju konfuziju, jer podrazumevaju razdvajanje. Kad kažete da je jabuka jabuka, a čovek je čovek, vi ih razdvajate. Vi kažete da čovek ne jede jabuku. Život je jedno kretanje, u tom trenutku, a kada ste im dali opredeljenje stvarate konfuziju. Sve definicije su mrtve, a život je uvek u kretanju. Detinjstvo se kreće prema mladosti, mladost prema zrelosti, zdravlje se kreće prema bolesti, bolest prema zdravlju. Gde ćete povući liniju, kako biste ih razdvojili? Zbog toga su opredjeljenja uvek lažna, jer ona produžavaju neistinu; tako ne opredeljujte. Ne govorite šta je dobro a šta je zlo.

Konfučije ga je pitao:

- Kako onda voditi i usmeravati ljude? Kako ih učiti? Kako ih učiniti boljim i moralnijim?

Lao Ce mu je odgovorio:

- Kada neko pokuša da napravi drugog boljim, u mojim očima to predstavlja greh. Što više gospodari pokušavaju da stvore red, tim je viši nered. Prepustite svakog samom sebi.

Konfučije ga je pitao:

- Ta pozicija izgleda opasno. Da li se društvo može zasnivati na toj poziciji?

Konfučije je nastavljao da pita, a Lao Ce je samo ponavljao:

- Priroda je dovoljna, ne treba joj nikakav moral. Priroda je prirodna, ona nije prinudna. Ona je spontana. U njoj je dovoljno nevinosti. Znanje nije potrebno.

Konfučije je otišao zbunjen. Nije mogao da spava celu noć. Kada su ga učenici pitali o susretu sa Lao Ceom, on je odgovorio:

- To nije čovek, to je opasnost. Izbegavajte ga!

Kada je Konfučije otišao, Lao Ce se dugo smejao. Svojim učenicima je rekao:

- Um je barijera za razumevanje, čak i um Konfučija. Nije me uopšte razumeo. I bez obzira šta kasnije da kaže o meni, biće neistina. On smatra da stvara red u svetu. Red je svojstven svetu, on je uvek tu. A onaj ko pokušava da stvara red zapravo stvara nered.

Namaste.
 
Konfučje jeste napravio red koji se pamti još uvek ali nered je bio jači.Kina je skupo platila tu nauku kao svoju Golgotu jer mangupi belosvetski to iskoristiše.Jer nered jeste u skladu sa prirodom po zakonu termodinamike a Lao Ce nek priča šta hoće,ovo mu baš ne služi na čast, moje je skromno mišljenje...:think:
 
....celog svog života pitam se , kako je to moguđe da stanovništvo tih jugoistočnih naroda ima neviđeno poštovane i slavljene mudrace , u svakom veku - a oni žive po mom viđenju ispod ljudskog dostojanstva.....pa recimo i ova dva mudraca , stara preko dva ipo milenijuma - a današnji običan kinez i ne sahranjuje se kao čovek , u većini slučajeva....

...ponekad pomislim da je ta njihova slava naduvana......kako je moguće da jedna država koja je imala uvek u državnom aparatu svetski cenjene mislioce , ima neljudski odnos prema svom stanovništvu koje je na svojim plećima krvavo izdražava....tu nešto ne štima u mudrosti tih mudraca !?

....zaista - takvoj mudrosti treba revolucionarna renesansa !
 
Роло Томази;bt300309:
Kina je drugi i drugačiji svet.
Nama stran i nerazumljiv, jednako kao i njima naš.
Pričica je simpatična, ali nama nejasna i nerazumljiva, kao neke naše Kinezu.

Pa nije bila razumljiva ni Konfučiju mada je Kinez.
Konfučije je bio filozof, njegov misli su se rađali u umu, a Lao Ce je bio mudrac, njegove misli su dolazile iz bića.

Ako pokušaš - umesto da misliš logički, da misliš psihološki - onda ćeš lakše razumeti ono o čemu Lao Ce govori.
Kada misliš psihološki onda ti mišljenje dolazi iz bića, a kad misliš logički mišljenje se kreira u umu. Um ima tu potrebu da razdvaja, da deli, analizira itd. Biće ima potpuno suprotnu potrebu, da ujedinuje, da spaja. A, i zlo i dobro su deo jednog.
Zato, kada želiš preko uma da, kao i Konfučije uneseš red, napravićeš nered.

U Taoizmu su te suprotnosti simbolično prikazane kroz yin i yang simbol, a ono što te suprotnosti spaja je Tao. Tao je priroda kakvom je vidi Lao Ce u priči.

yin-yang-thumb.jpg
 

Back
Top