Suncokret -ćveće Vinsenta van Goga

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
377.460
Suncokret (lat. Helianthus annuus) jednogodišnja je biljka, za koju smo od ranog detinjstva čuli da okreće glavu ka suncu. Ovo je uslovno tačno samo kod veoma mladih cvetova suncokreta, dok kod starijih cvetova nije – oni pokazuju uvek isti smer, obično istok. Možda nam zato i ovaj cvet izgleda nasmejan i razdragan.

Suncokret potiče iz jugozapadnog dela Amerike, Perua i Meksika. Postoje podaci da se suncokret uzgajao pre 3.000 godina od strane severnoameričkih Indijanaca, koji su mleli seme u brašno i dodavali hlebu ili pravili ulje.Maje su poštovali suncokret kao simbol svetlosti i plodnosti. Takođe su pravili čaj od latica i jeli seme.

Početkom 16. veka misionari su ga preneli iz Amerike u Evropu i već u 17. veku se njegovo uzgajanje proširilo čitavom Evropom.Danas se najviše uzgaja u Rusiji, južnoj Evropi i Francuskoj.

Suncokret ima ogromnu upotrebu, pa je radi dobijanja ulja najzastupljenija industrijska biljka. Od njega se mogu preradom dobiti i (ne toliko zdrav) margarin i biodizel gorivo. Hladno ceđeno suncokretovo ulje je nutritivno vredno i dobija se na isti način kao i ekstra devičansko maslinovo ulje. Ovo je skup proces, pa se industrijsko izdvajanje ulja ipak izvodi na drugačiji način.

Stablo suncokreta visoko je 50–250 cm. Najviše zabeleženo stablo suncokreta je imalo 9,17 m

Suncokretov koren veoma jak i da može prodreti čak i do tri metra dubine. Zanimljivo je da se upravo zbog toga suncokret koristi i za isušivanje močvarnog zemljišta i za sanaciju zagađenog tla. Suncokret ima sposobnost da raste na veoma zagađenom i radioaktivno kontaminiranom tlu.
 
Sunflower_seedlings.jpg
 
Setvu treba započeti kada se setveni sloj ugreje na ok 8 °C, a to je u početku aprila. Seje se sejalicama na međuredni razmak od 70 cm i razmak u redu od 25 – 30 cm. Suncokret se seje na konačan sklop (nema proređivanja) i na dubinu od oko 5 cm (8 cm je donja granica za setvu). Količina semena zavisi od njegove klijavosti i čistoće, mase 1 000 zrna i gustine sklopa, a najčešće je potrebno od 4 – 6 kg/ha.

Suncokret sazreva krajem avgusta i početkom septembra. Sazrevanje teče sporo, glavice ostaju manje ili više zelene, seme ima povećan sadržaj vode i iz glavice ispada ono seme koje prvo dozre. Ako se žetva obavlja kombajnom, potrebno je je obaviti pre nego se seme počne osipati, tj. kada donji deo glavice posmeđi. Ručna žetva obavlja se sečom glava, koje se mogu sušiti na vlastitoj stabljici. Seme suncokreta treba sušiti ispod 10 % vlage ili još bolje ispod 8 % jer seme ima puno ulja i kvari se. Prinosi iznose 2 – 3 t, ali je proizvodni potencijal znatno veći, pa je moguće osmaterijeti znatno veće prinose.

Grickajte suncokretovo seme pre nego druge rafinisane proizvode od njega, jer su upravo u semenu ostale sve nutritivno vredne materije. Međutim, budite umereni, jer su semenke veoma kalorične.
 

Back
Top