Stručnjak o otpadanju točka sa autobusa: Ljude ubije i balon od pet litara vode, izbegnuta veća nesreća

Straks92

Stara legenda
Moderator
Poruka
77.228

Stručnjak o otpadanju točka sa autobusa: Ljude ubije i balon od pet litara vode, izbegnuta veća nesreća
1710856795-shutterstock_1452153110-scaled-e1710856863790-750x496.jpg
Shutterstock/ AstroStar


Ne dešava se često, ali nije neobično da autobusu u pokretu otpadne točak, što se desilo i u ponedeljak u Beogradu. Splet okolnosti je bio takav da je točak nastavio da se kreće i udario dve žene, od kojih je jedna podlegla povredama od zadobijenog udarca.

Pokušali smo da saznamo koliko je težak točak na autobusu gradskog prevoza, kao i kojojm brzinom se kretao prilikom udarca u dve žene koje su se nalazile na trotoaru.
Stručnjak za bezbednost saobraćaja Milan Božović kaže za N1 da to zavisi od mnogo faktora, ali da se dešavalo i da čoveka kraj puta ubije balon s pet litara vode koji je ispao iz kombija kome su se otvorila vrata u vožnji.
Stranice crne hronike pamte i slučaj iz Iriga, kada je sa kamiona u pokretu otpao točak i udario staricu koja je sedela na klupi u obližnjem parku.

Preminula žena koju je udario točak otpao sa autobusa


Nikola Jovanović: Nesreća kod Karađorđevog parka – „tragedija koja se čekala da se dogodi“

Meštani Sremčice blokiraju saobraćaj: Za mesec dana zapalila se tri autobusa na liniji 511


„Za građane ih nije briga“: Sindikalac o stanju vozila GSP u Beogradu


Dešavalo se, podseća Božović, i da otpali točkovi na auto-putu dovedu do težih saobraćajnih nesreća tako što odlete u suprotan smer i podlete pod vozilo koje se potom prevrne, ili pri velikoj brzini udare u neki automobil.
„Kada točak otpadne pitanje je samo gde će da završi“, rekao je Božović i dodao da je nesreća mogla da bude i veća da je točak završio u grupi ljudi na autobuskom stajalištu.
Govoreći o konkretom slučaju koji se desio u ponedeljak u Beogradu, Božović kaže da će se tek veštačenjem vozila utvrditi odgovornost za nesreću. On objašnjava da je do otpadanja moglo da dođe usled nekog ranijeg loma koji je doveo do otpadanja, ili pukotine koja je dovela do toga da se točak drži na manjoj površini.

Moguće je, dodaje Božović, da je postojala i greška u montaži.
Pored krivične odgovornosti, koja će biti utvrđena istragom i veštačenjem, postoji i ona koja se može zahtevati u građanskoj parnici, odnosno u kojoj oštećeni može zahtevati novčanu nadoknadu.
Prema Božovićevim rečima, u ovakvim slučajevima oštećeni treba da se obrate vlasniku autobusa.

Mediji su objavili da je autobus s kog je otpao točak saobraćao na lini 78, a Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu tvrdi da je vozilo u vlasništvu prevoznika „Banbus“ iz Obrenovca.

Iz ove firme za N1 nisu želeli ni da potvrde, niti da demantuju da je autobus njihov. Kako su rekli, niko od nadležnih nije tu kako bi odgovarao na naša pitanja.
„Banbusov“ autobus, takođe na liniji 78, imao je veliku nezgodu i 2019. godine kada je šest osoba povređeno pošto je eksplodirao kompresor za vazduh kod srednjih vrata. Od eksplozije je bio potpuno uništen srednji deo autbusa, a popucala su sva stakla.

https://n1info.rs/vesti/strucnjak-o...bpush&utm_campaign=2024-03-19-Strunjak-o-otpa
 

Priveden mehaničar zadužen za održavanje autobusa: Oglasilo se tužilaštvo povodom nesreće kod Karađorđevog parka​

N. Č.danas 17:07
Priveden mehaničar zadužen za održavanje autobusa: Oglasilo se tužilaštvo povodom nesreće kod Karađorđevog parka 1
foto FoNet/Beoinfo

Povodom jučerašnjeg događaja kada je kod Karađorđevog parka na autobusu koji je saobraćao na liniji 78, privatnog autoprevoznika „Banbus doo“ otpao zadnji levi točak i naneo povrede određenim licima, oglasilo se i Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu.

Oni su saopštili da je na lice mesta nezgode odmah izašao dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu radi vršenja uviđaja i izvođenja drugih dokaza a kako bi se utvrdio tačan uzrok nezgode, odnosno da li se u radnjama nekog lica stiču sva bitna obeležja bilo kog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti.

Naime, dežurni javni tužilac je u toku uviđaja dao nalog da na lice mesta odmah izađe veštak radi obavljanja potrebnog veštačenja, kao i nalog da se vozač koji je kritičnom prilikom upravljao autobusom odmah alkotestira i odveze na Urgentni centar radi analize krvi i utvrđivanja da li je upravljao autobusom pod dejstvom alkohola, kao i da se sva povređena lica odvezu na Urgentni centar radi pružanja lekarske pomoći i utvrđivanja vrste i težine povreda koje su zadobili kritičnom prilikom, kao i da se izuzmu snimci sa nadzornih kamera i fiksiraju svi drugi dokazi na licu mesta.

Takođe, utvrđen je identitet lica I.R. koje je bilo zaduženo za dnevni pregled vozila u konkretnom slučaju, odgovornog lica za pregled vozila – mehaničara u preduzeću za saobraćaj „Banbus doo“.

Dalje, po nalogu dežurnog javnog tužioca određeno je zadržavanje I.R. u trajanju od 48 časova, u kom periodu će isti biti saslušan u svojstvu osumnjičenog zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo Teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja član 297. stav 4 u vezi člana 295. stav 3 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika, te će u zavisnosti od odbrane osumnjičenog biti doneta odluka da li će u odnosu na istog ovo tužilaštvo eventualno podneti predlog za određivanje pritvora.

U daljem toku dokaznog postupka ovo tužilaštvo će izvršiti sve potrebne provere i izvesti raspoložive dokaze, dati nalog da se odrade potrebna veštačenja, ispitati oštećene i eventualne svedoke očevice, te će u najkraćem roku biti doneta odluka o daljem postupanju, zaključuje se u saopštenju.
 
Secam nesrece u GSP-ovom autobusu 2006-07, bilo je to nesto pre mog odlaska iz Srbije a u mom kraju, na pocetku Bulevara M.Pupina (ili Lenjina ako nekoga ima ko se jos seca tog naziva ulice) ka A.Dubceka (ili Tvornickoj kako su je nekad zvali). Secam se da sam naleteo na guzvu na tom mestu, hitna pomoc, vatrogasci, GSP vucni kamioni, gomila radozanlaca... pa sam posle toga citao i gledao na TV-u. Zena je sedela na sedistu iznad tocka u autobusu (mislim da su tad vozili isljucivo GSP autobusi, Ikarbusi i MAN-ovi) i iznenada je propala konstrukcija i lim na kojoj je bila ta stolica, stolica i zena su upale izmedju blatobrana i tocka i tocak ih je jednostavno samleo, putnici nije bilo spasa. Zena koja je sedela pored te nesrecno poginule zene je dozivela tezak shok i zavrsila je na lecenju u psihickoj ustanovi. To mi je jedan od morbidnijih nacina za umiranje koje sam negde cuo.

Inace otpadanje tockova sa kamiona ili autobusa sam doziveo i licno. Na nekom lokanom hajveju po kom zbog blizine luke saobraca enorman broj kamiona sad dolazio sa bocne strane i stao na semaforu. Cekam i gledam u raskrsnicu ispred sebe po kojoj pice kamioni ( one velike americko/kanadske krstarice). Pocinje da se menja svetlo na semaforu i kolona na glavnom putu koci a odjednom ogroman kamionski tocak dolece, odksace, pa jos jednom kao djule odskace i zabija se u kabinu kamiona koji se je ukocio na semaforu ali iz suprotnog pravca. Krhotine, dim (verovatno iz thermoking uredjaja), staklo na sve strane, viri veliki tocak iz kabine, ko zna sta je bilo sa kamiondzijom... posle sam procitao na vestima da je na licu mesta bio mrtav, nije bilo potrebe za lekarskom intervencijom. Verujem da je slicno bilo i sa tom zenom u Beogradu, tuga, u trenutku nestanes.
 
Nije žena upala nego je guma eksplodirala, raznela taj deo autobusa a žena propala sa sve sedištem i završila samlevena.

Te gume se bezbroj puta protektiraju i na kraju eksplodiraju. U svetu je propisano koliko puta može da se protektira određena guma ali naši ne iebbu 3%

Koliko je puta protektirana vidi se u zarezima koji se urezuju bočno.
 
Mene u vojsci jednom uhvatili da utovaram i istovaram te kamionske gume...
Drhte ti ruke posle toga, a jak si kao bik...
Jos dosao porucnik posle da me tera da cistim WC....
Prvo ga lepo zamolio da me preskoci , a posle ga zamolio da mi lepo pokaze kako se riba WC....nije mu se svidelo pa je dao drugom ko je znao kako se riba WC....

Ali svaki tocak ima bar 6 , 8, 10 teskih matica i srafova, bar od pola kila su...
 

Back
Top