Štenećak kod mačke

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
E ovako...mačak mi ima oko 8 godina,zdrav je(bio do sad) ali nije skoro primao vakcine ni za šta jer više boravi u kući nego napolje ali povremeno izlazi na kratko kad je lepo vreme...Danas sam primetio da se ponaša umorno i bezvoljno i ne mrda dalje od fotelje.Apetit mu je loš.Granule odbija da jede ali kuvanu piletinu hoće.Vodu pije u normalnim količinima kao i do sad.Povraćanje i proliv za sad nema...
Ono što mene brine je to što je komšiji prekjuče nastradalo nekoliko šteneta od štenećaka...Nemam pojma da li mačke uopšte i mogu da se zaraze tim štenećakom od kog se razboljevaju psi jer znam da ima ona panleukopanija koja je kao mačija varijanta toga.Zanima me da li mačke mogu da se zaraze time i ako mogu da li može da bude opasno kloliko i panleukopanija?
Mačak će definitivno sutra da ide kod veterinara ali eto sad otvaram temu jer sam paničar i ne mogu da spavam.

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
I još jedno pitanje koje mi je sad palo napamet...U slučaju da mačke ne mogu da zakače tu pseću varijantu štenećaka,da li postoji neka bolest podjednako opasna po pse i mačke sa dovoljno sličnim simptomima da neko može da je pomeša kao štenećak bez odgovarajućih analiza jer komšija se sa veterinarom samo kolsutovao preko telefona.

Dr.Quinn

Zainteresovan član
Poruka
386
E ovako...mačak mi ima oko 8 godina,zdrav je(bio do sad) ali nije skoro primao vakcine ni za šta jer više boravi u kući nego napolje ali povremeno izlazi na kratko kad je lepo vreme...Danas sam primetio da se ponaša umorno i bezvoljno i ne mrda dalje od fotelje.Apetit mu je loš.Granule odbija da jede ali kuvanu piletinu hoće.Vodu pije u normalnim količinima kao i do sad.Povraćanje i proliv za sad nema...
Ono što mene brine je to što je komšiji prekjuče nastradalo nekoliko šteneta od štenećaka...Nemam pojma da li mačke uopšte i mogu da se zaraze tim štenećakom od kog se razboljevaju psi jer znam da ima ona panleukopanija koja je kao mačija varijanta toga.Zanima me da li mačke mogu da se zaraze time i ako mogu da li može da bude opasno kloliko i panleukopanija?
Mačak će definitivno sutra da ide kod veterinara ali eto sad otvaram temu jer sam paničar i ne mogu da spavam.
Panelukopenija je mačja kuga i moglo bi se usporediti sa sličnim simptomima kao kod pasa koji uzrokuje šteničak kod pasa. Uzrokuje isti virus ali se ne može prenijeti sa psa na mačku i obrnuto.

Od paneleukopenije obolijevaju najčešće mlade mace. Do godinu dana. Najčešće od 5- 7 mjeseci.

Na osnovu simptoma koje spominjete nemoguće je reći o čemu se radi. Možete opravdano posumnjati na panleukopeniju, ali se ona može potvrditi samo na osnovu krvne slike (izuzetno niske vrednosti leukocita i eritrocita).

Test je gotov skoro odmah.
Želim vam sreću i brzi oporavak.

Voljela bi čuti i razvoj situacije.

Poslednja izmena:

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
hvala za ogovor...
Stvari stoje ovako...veterinar(neki stočni) koji je obećao da će da svrati i pogleda mačku(dugovao mi je neku uslugu) me ispalio...preko telefona mi je objasnio to ne može štenećak od pasa da se prenese...
Savetovao me je da mu stavim činiju vode blizu da može da pije,da mu dajem hranu u što manjim količniama,da mu ne dajem ni hranu ni vodu na silu da ne počne da povraća i bukvalno mi rekao "srećno".

Trenutno nemam para da ga odnesem kod veterinara na pregled i nemam od koga da pozajmim...mada idalje radim na tome i nadam se da se nekako ipak snađem...ako ništa drugo možda iskopam nekog veterinara koji će mi učiniti uslugu da sačeka z plaćanje...
Vrišti mi se

Dr.Quinn

Zainteresovan član
Poruka
386
hvala za ogovor...
Stvari stoje ovako...veterinar(neki stočni) koji je obećao da će da svrati i pogleda mačku(dugovao mi je neku uslugu) me ispalio...preko telefona mi je objasnio to ne može štenećak od pasa da se prenese...
Savetovao me je da mu stavim činiju vode blizu da može da pije,da mu dajem hranu u što manjim količniama,da mu ne dajem ni hranu ni vodu na silu da ne počne da povraća i bukvalno mi rekao "srećno".

Trenutno nemam para da ga odnesem kod veterinara na pregled i nemam od koga da pozajmim...mada idalje radim na tome i nadam se da se nekako ipak snađem...ako ništa drugo možda iskopam nekog veterinara koji će mi učiniti uslugu da sačeka z plaćanje...
Vrišti mi se
Strašno.
Jel njemu stanje stabilno. Je li bolje ili gore?

Pokušajte to svakako ne može odmoći da mu ponudite vodu u kojoj je bilo natopljeno mljeveno meso.

Stara zamjena za infuziju.
Neka ima ponuđenu hranu i vodu. Možda da lizne ako može jogurt.

Teško je, znam ali ako je to onda vas možda utjesi činjenica koliko može da ni veterinarske usluge ne mogu u tom slučaju puno pomoći.

Tako je to.

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
Strašno.
Jel njemu stanje stabilno. Je li bolje ili gore?

Pokušajte to svakako ne može odmoći da mu ponudite vodu u kojoj je bilo natopljeno mljeveno meso.

Stara zamjena za infuziju.
Neka ima ponuđenu hranu i vodu. Možda da lizne ako može jogurt.

Teško je, znam ali ako je to onda vas možda utjesi činjenica koliko može da ni veterinarske usluge ne mogu u tom slučaju puno pomoći.

Tako je to.
Stanje mu je isto kao juče,bezvoljan je i deluje umorno,ne pomera se mnogo,malo spava,malo gleda okolo...reaguje kada ga zovem.Ne povraća idalje,nema ni proliv za sad...Od hrane samo hoće kuvanu piletinu da jede,vodu pije...

Razgovarao sam sa komšijom koji je veterinar u penziji koji mi je objasnio da odrasla mačka može da progura tu mačiju kugu i bez nekog ozbiljnog lečenja pod uslovom da nema neke mnogo jake simptome i nije bolesna od nečega drugog.
On mi je savetovao da pogledam u apoteci ako ima neka zamena za infuziju,koja se rastvara u običnoj vodi i pije i da mu to dajem umesto vode.Ako mačak počne da se gura negde gde je hladno(uz zid ili tako nešto) da mu u nešto dam pola paracetamola i da više od toga i ne može.Antibiotici su poželjni da se daju,ali kao nisu obavezni jer to je za prevenciju da ne dobije neku infekciju za to vreme.

Dr.Quinn

Zainteresovan član
Poruka
386
Stanje mu je isto kao juče,bezvoljan je i deluje umorno,ne pomera se mnogo,malo spava,malo gleda okolo...reaguje kada ga zovem.Ne povraća idalje,nema ni proliv za sad...Od hrane samo hoće kuvanu piletinu da jede,vodu pije...

Razgovarao sam sa komšijom koji je veterinar u penziji koji mi je objasnio da odrasla mačka može da progura tu mačiju kugu i bez nekog ozbiljnog lečenja pod uslovom da nema neke mnogo jake simptome i nije bolesna od nečega drugog.
On mi je savetovao da pogledam u apoteci ako ima neka zamena za infuziju,koja se rastvara u običnoj vodi i pije i da mu to dajem umesto vode.Ako mačak počne da se gura negde gde je hladno(uz zid ili tako nešto) da mu u nešto dam pola paracetamola i da više od toga i ne može.Antibiotici su poželjni da se daju,ali kao nisu obavezni jer to je za prevenciju da ne dobije neku infekciju za to vreme.
U pravu je za to da odrasle mačke mogu lakše podnijeti. Ali ako stanje nije gore i ona pije vodu i jede onda je to stabilno stanje.
Nešto se u svakom slučaju događa. Slušajte savjete koje vam je dao.

Biti će ona dobro. maci šaljem pozitivne vibracije ❤

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
U pravu je za to da odrasle mačke mogu lakše podnijeti. Ali ako stanje nije gore i ona pije vodu i jede onda je to stabilno stanje.
Nešto se u svakom slučaju događa. Slušajte savjete koje vam je dao.

Biti će ona dobro. maci šaljem pozitivne vibracije ❤
hvala puno,držaću se saveta...samo voleo bih da ga odnesem kod veterinara da tačno znam ša je u pitanju...ovo je sad samo nagađanje...

u svakom slučaju hvala

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
mačku se izgleda malo kao popravio apetit jer je sam tražio da jede,do duše idalje samo hoće piletinu.Malo se prošetao po sobi,čak se popeo i na stolicu dok sam doručkovao čisto da me gleda...ali zato ima proliv,ne tera ga često na posip,ali ima retku stolicu

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.032

Dobro je dok jede ,inace ako ne jede gotovo za 2-3 dana …i meni su mace tako uginule ..
Poruka je automatski spojena:

mačku se izgleda malo kao popravio apetit jer je sam tražio da jede,do duše idalje samo hoće piletinu.Malo se prošetao po sobi,čak se popeo i na stolicu dok sam doručkovao čisto da me gleda...ali zato ima proliv,ne tera ga često na posip,ali ima retku stolicu
Onda ce ozdraviti .

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.448
e ovako,mačak deluje dobro.Apetit mu se prilično vratio,sam traži da jede i čak traži još kad pojede to što mu dam(ne smem mnogo od jednom jer se plašim da će da mu se smuči) mada još nisam siguran dal da mu dajem granule pa mu dajem kuvanu piletinu...ali sam mu dao i jednu kašiku kiselog mleka i prošlo je dobro,nije štucao posle toga onako kao da mu se povraća ili nešto tako.Idalje deluje malo umorno ali je malo kao veseliji.Šeta po sobi pomalo,penje se na krevet,na fotelju pa tu malo orema.Počeo je i da se "umiva" pomalo(što ovih dana nije radeo).Proliv ima još uvek ali ga ne tera često.Creva čini mi se da sam čuo kako mu krče.
Izgleda da se oporavlja polako...bar meni tako deluje

Dr.Quinn

Zainteresovan član
Poruka
386
Super što je bolje:maca:. Brz oporavak želim.
Kuhana piletina je dovoljna ali ako mu i ponudite granule, a on prihvati, to samo znači da je bolje.
Neće ni on jesti ono što ne može, tako da slobodno mu granule u posudi budu stalno.

Ja moram na ovoj temi apelirati na cijepljenje protiv općenitih mačjih bolesti, kao i na to da je mace, ukoliko se ne radi o rasplodnoj mačjoj porodici da ih je najbolje strrilizirati.

Tada je maca najzdravija i zaštićena od dosta toga.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.