Staroverci

Meklaud

Iskusan
Poruka
5.965
Citam da su se u Rusiji pre 1653. obred u PC bio nesto drugaciji,izmedju ostalog i da su se krstili sa dva umesto tri prsta.Tadasnji patrijarh je uveo reformu zbog usaglasavanja sa ostalim PC-ama te su obredi u Rusiji i ostalim pravoslavnim zemljama postali relativno isti.Deo Rusa se pobunio i zadrzao je ove stare obrede.Sad ko je upravu i sta je ispravnije? Nije sa dva prsta bilo izmisljeno,sigurno da ima nekog razloga.Ovo sa tri prsta se pravda trojstvom.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Staroverci
 
O njima je pisalo u Ruskom vesniku

A sto se tice dva prsta, pretpostavljam da je u pitanju dvojna Hristova priroda. Naime Hristos je potpuni Bog i potpuni covek.
 
Evo i jednog clanka koji govori o njihovom verovanju i istoriji.
Одбијањем једног дела свештенства и верника да прихвате реформе у Руској цркви, настао је, средином седамнаестог века, раскол који траје до дан

Несугласице су се током векова умножиле, али основне због којих је почео раскол и о којима је највише вођено расправе, односе се на неприхватање од стране старовераца:

- увођење тропрстног начина слагања прстју за осењивање крсним знаком и именословног за благосиљање уместо двопрстног за оба случаја;

- изговарање и појање три пута алилуја уместо два пута;

- писање имена Иисус уместо Исус;

- избацивање речи „истинитог“ у Симболу вере „ ... и у Духа Светог Господа истинитог... „ ;

- да крст може бити и четворокаки ,а не само осмокраки;

[Вјачеслав Григоријевич Шварц „ Патријарх Никон у Новом Јерусалиму“] Доктрина о Москви – Трећем Риму, која је још раније утемељена била је посебно актуелна у време цара Алексеја и патријарха Никона.

Суштину ове идеје подржавали су многи источни патријарси иако, по форми, њихова варијанта више одговара обнови Новог Рима – Константинопоља, него утврђивању Москве – Трећег Рима. Међу њима је био јерусалимски патријарх Пајсије, који је долазио у Москву 1649. године по милостињу што је био обичај нарочито у шеснаестом и седамнаестом веку код многих православних архијереја, који су били под турском влашћу.

Пајсије је говорио о стварању Византијско – Руског царства с руским царем на престолу у Константинопољу, и с руским првосвештеником на катедри Васељенског патријарха. Том приликом Пајсије је, као и пре њега други источни архијереји, указао на поједине разлике у обредима између Руске и осталих православних цркава.

Цар и нови патријарх Никон су сматрали да те разлике могу бити потешкоћа за остварење великих, коначних циљева. То је био један од важних разлога да изврше реформе у Руској цркви, поправљањем црквених књига и обреда.

У Москви, од почетка 1654. до половине 1666. године, одржан је већи број сабора руских јерарха и њима потчињених духовништава. Ови сабори су били посвећени реформама у цркви и борби против опозиционара, који нису желели да их прихвате.

Појединим од ових сабора присуствовали су и српски архијереји, који су долазили у Русију.

Кратовски митрополит Михаило Бојчић учествовао је на сабору који је одржан у првој половини 1654. године.

Пећки патријарх Гаврило Рајић долазио је у Москву не само због материјалне помоћи већ и због припреме устанка против Турака уз помоћ Русије и присуствовао је сабору 1655. године.

На сабору организованом почетком 1666. године био је вршачки митрополит Теодосије.

Паралелно с реформама у цркви дешавају се промене у врху државне власти, које у суштини представљају измену става цара Алексеја према улози јаке и енергичне личности патријарха Никона у управљању државом. Многи историчари оптужују Никона да је тежио папоцезаризму.

[Сергеј Дмитријевич Милорадович „ Црни Сабор“. Устанак у Соловецком манастиру против новоштампаних књига 1666. године]

Патријарх је уочио да се цар под утицајем бојара променио у односу на њега и почео да избегава међусобне личне контакте.

Да би изменио ситуацију у своју корист Никон је изненада демонстративно напустио своју катедру средином 1658. године и повукао се у Васкресенски или како се још назива Новојерусалимски манастир мислећи да ће га цар молити да се врати, као што га је раније молио да прихвати првосвештенство. Међутим, овог пута цар не само да га није молио, него му наређује да не напушта манастир.

Цар је решио да смени Никона али то није могао да обави само с руским духовништвом. Био му је потребан сабор уз учешће источних архијереја.

Новембра 1666. године на отварању сабора присуствовали су: два источна патријарха – александријски Пајсије и антиохијски Макарије; из Цариградске патријаршије пет митрополита и један архиепископ, а из Јерусалимске патријаршије и из Палестине газски митрополит и самостални архиепископ синајски. Осим њих, од странаца присуствовали су грузијски митрополит и славонски владика Јоаким Ђаковић .Укупно је било дванаест страних архијереја што се никада раније није дешавало у Руској цркви.

Дошли су представници свих главних православних цркава, сви архијереји Руске цркве и велики број осталог духовништва тако да је овај Сабор, за разлику од ранијих, назван Велики. Основни задатак Сабора, по замисли цара, био је суд над Никоном.

На сабору је Никон осуђен због самовољног напуштања катедре, увреде цара и жестоког понашања према клеру, на губитак чина и сваког епископског достојанства, те као обичан монах бива послат у манастир. Сабор је изабрао новог патријарха Јоасафа II.

Велики сабор ,почетком 1667. године, иако је осудио Никона, потврдио је његове црквене реформе.

Забрањено је коришћење старих обреда под претњом проклетства. Одступнике кажњавати не само по црквеним, већ и по државним законима.

Током овог сабора суђено је староверницима: архимандриту Никанору, попу Амвросију и ђакону Пахомију, који су се покајали. Међутим, друга група старовераца и поред дуготрајног убеђивања није се потчинила званичној цркви. То беху протопоп Авакум, поп Лазар, ђакон Фјодор, монах Епифаниј и старац Никифор. Сабор их је екскомуницирао и послао у манастир Пустоозерск, осим Фјодора којег још нису довели на Сабор док је изрицана пресуда. Поред тога, Епифанију и Лазару су одсекли језике. Старац Никифор је поштеђен ових телесних казни због година, а Авакуму је помогла интервенција царице и аристократкиње Морозове, која је, касније, 1675. године, такође страдала за стару веру.

[Василиј Иванович Суриков „ Бојарина Морозова“] Поред појединачног отпора реформама и званичној цркви, која их је спроводила, јављају се и колективни бојкоти новоштампаних књига као што се десило у чувеном Соловецком манастиру. Монаси овог манастира упорно су одбијали да прихвате новоисправљене књиге и одлуке Великог московског сабора. Писали су Цару неколико молби да им дозволи употребу старих књига и обреда. Власти су желеле да им на силу наметну своју вољу. Блокада манастира од стране државних власти је започета 1668. године и трајала је све до 1676. године. Тек када је један одбегли монах указао команданту опсаде на тајни улаз, освојен је манастир, а од више стотина монаха, Козака и других житеља манастира, успело је да се спасе свега неколико десетина. Сви остали су побијени.

Периферија Русије била је погодна за очување старе вере. Ти предели били су слабо насељени и без чврсте контроле црквених власти, где су парохије,будући на удаљеност епархијског центра, биле готово самосталне с имањима, која нису припадала ни епархијалној ни патријаршијској управи. Ово је карактеристично за све старообредне центре, а посебно за приморски, од Оњешког језера даље на североисток до обала и острва Белог мора.

Једна од већих верско –социјалних група, која је учествовала у колонизацији Сибира у другој половини седамнаестог века, били су староверци. Међу њима кружила је легенда о постојању стварних слобода тамо негде далеко на истоку у „ Земљи белих вода“. Насељавањем великог сибирског простора многи одбегли кметови и староверци одлазили су у забачене крајеве. „ У њима су се рађали и умирали, радили и одмарали, живели без новца, без личних докумената, без диктата, без званичних закона“. Један број насеља био је непознат властима све до двадесетог столећа.
 
ПОДЕЛА УНУТАР СТАРОВЕРСКОГ ПОКРЕТА

Коначан раздор у Цркви и клетва којом су били подвргнути староверци поставили су их у тежак положај.

Прелазак свих епископа у званичну цркву лишио је староверце својих архијереја, који по православном учењу чувају и предају благодат и апостолско прејемство у цркви. Без потпуне јерархије нису могли имати ни нове епископе ни свештенике које рукополажу епископи. Без епископа и свештеника није се могао одвијати нити нормалан црквени живот, са испуњавањем свих светих тајни.

Када су током времена поумирали свештеници, староверци, рукоположени још до Никонових реформи, следбеницима старог обреда остале су две могуће варијанте.

[Михаил Петрович Боткин „ Староверац“] Један део старовераца прихватао је пребегле свештенике никонијевског рукополагања и тиме је признао постојање благодати Светог Духа и у званичној цркви. На тај начин су сачували, колико је то могуће, традиционални црквени живот са светим тајнама. Овај део старовераца назван је поповцима или беглопоповцима.

Други део старовераца сматрао је да је доласком антихриста нестало истинито свештенство и наступила је потпуна безблагодатност тако да нису прихватали свештенике пребегле из званичне цркве. Они су добили назив беспоповци.

Касније, посебно међу беспоповцима, долази до нових подела и стварања великог броја подогранака као што су брачници, безбрачници, њетовци, бегунци, филиповци. Ови последњи су самоспаљивање претворили у догму. Крајем седамнаестог века на северу Русије било је организованих самоспаљивања са по неколико стотина људи одједном. Екстремне гране старовераца су током времена нестале или су ублажиле своје почетне ставове.

.

У време Јекатарининог периода просвећеног апсолутизма издат је указ 1763. године о дозволи избеглим староверцима да се врате у домовину уз одређене повластице. У склопу тога расељен је центар поповаца из Ветке (Пољска) и насељени су у подручју реке Иргиз. Легализована је староверска типографија у Русији 1783. године. Изашао је закон о праву старовераца (1769.године) да сведоче на суду. Дозвољено је (1785.године) да староверци могу бити бирани и на јавне дужности.

За време московске епидемије куге 1771. године староверцима су одређене посебне локације за сахрањивање својих припадника. Тако су постала гробља а касније и центри старовераца: Рогошко за поповце и Преображенско за беспоповце. Током сузбијања епидемије куге многи предузимљиви и богати староверци су помагали државним властима. Јекатарина II у знак захвалности дала им је значајне повластице за трговину и индустријску производњу, што је омогућило јачање економско – финансијске основе старовераца.

Крајем 18.века јавља се покрет једновераца. Један део старовераца из богатих трговачких слојева обратио се 1799. године московском митрополиту Платону с молбом да им се одреде свештеници из званичне Цркве, под условом да врше службу по старим књигама и обредима. Једноверска црква постоји од 1800. године и њој се прикључио мањи број старовераца.

- - - - - - - - - -

[Савремени старообредници у Русији] Почетком двадесетог века царска власт уводи грађанске слободе, чији је саставни део била и верска трпељивост. Указ императора Николаја II „ о јачању принципа верске трпељивости“ априла 1905. године даје најшира права староверцима. У то време овај указ су упоређивали, по значају, са укидањем кметства у време Александра II (1861.године). Староверци су поред општих грађанских права добили и могућност да: региструју своја друштва – општине по губернијама; бирају духовна лица – наставнике и старешине; граде цркве, молитвене домове и школе; располажу некретнинама; штампају своје књиге, новине и часописе. У том периоду до револуције 1917. године излазило је двадесетак староверских издања часописа и новина, међу којима су : „ Старообредник“ , „ Реч цркве“ , „ Штит вере“ и „ Стара Рус“.

За време социјализма и званична црква и староверци су били прогањани. Поједини извори тврде да су староверци у совјетско време, највише страдали због тесних веза староверске цркве са трговачким и индустријским капиталом.

Синод званичне цркве повукао је 1929. године клетву са старовераца изречену на Великом московском сабору 1667. године и признао да стари обреди, такође, омогућавају спас људских душа. Ово је поновио и Архијерејски сабор Руске православне цркве 1971. године. Нажалост, то је остало без резултата у зближавању старовераца и званичне цркве, због дуготрајног и укорењеног раскола.

Последње две деценије, након увођења грађанских и верских слобода у Русији, староверци покушавају да обнове и ојачају своје заједнице.

Евиденција о укупном броју старовераца данас не постоји, а на основу процена има их преко милион у Русији. У Балтичким државама, по неким подацима, постоји око 150 хиљада старовераца, углавном беспоповаца.

Липована у Румунији Молдавији и Украини има oкo 100 хиљада. То је религиозно - етничка група чији преци су се преселили из Русије у осамнаестом и деветнаестом веку у Буковину, Бесарбију и Влашку.

Аутор: Веселин Вашчић
 

Back
Top