Šta sve moramo da znamo o Web dizajnu?

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Veb je postao neotuđiv dio naše svakodnevnice. Ne samo da sve više firmi i pojedinaca ima svoje veb strane na internetu, već nam je veb postao izvor svih informacija, velikog dijela zabave i mjesto gdje se, malte ne, družimo.

Ovo je još tačnije kada su u pitanju oni koji trenutno odrastaju. Današnji osnovci, pa čak i srednjoškolci, ne poznaju svijet bez interneta.
web-dizajn.jpg
 
Internet je ušao u masovnu upotrebu prije njihovog rođenja i starije generacije ne mogu ni da percipiraju u kakvom će svijetu njihova djeca živjeti kada oni sami budu imali svoju djecu. Tada će internet vjerovatno igrati još veću ulogu u ljudskim životima.

programiranje-kodiranje-pisanje-koda-ucenje.jpg

Već smo se navikli da u džepu imamo mali lični računar koji nam predstavlja prozor u ostatak svijeta, dok današnji učenici skoro da ne znaju za drugi način interakcije. Oni od njih koji budu savladali na koji način ove tehnologije rade, neće manjkati za poslom i biće daleko snalažljiviji u narednom nivou digitalnog svijeta koji neminovno dolazi.

Ono što je sigurno već sada, je da je konkurencija na internetu velika – neverovatno velika. Svaka organizacija koja drži do sebe danas ima veb sajt. Broj stranica na vebu je uveliko premašio milijardu i po, pa je čak došao skoro do dvije milijarde, da bi opet malo opao (internet je ipak živa stvar) i sve to samo u prethodnih šest meseci.
 
U tom okeanu sadržaja, samo izuzetno funkcionalni i atraktivni sajtovi uspiju da izbiju na površinu – do stvarnih posjeta.

Dobra funkcionalnost, atraktivnost ali i relevantnost utiču na uspješnost stranica. Ono šta je potrebno za to su: besprekoran kod, kako bi sve radilo savršeno, dobra i logična organizacija sadržaja i jednostavna navigacija. Relevantnost ne mora da se objašnjava. Ono šta je vrlo bitno, pa čak ponekad i presudno u očima posjetilaca je naravno dizajn.

Sve to zavisi od veb dizajnera. Na njima je da osmisle, isplaniraju realizaciju i proizvedu sajt. Ovaj proces obuhvata brojne veštine koje dizajner treba da savlada. Najvažnija je kreativnost. Ako planiraš da se baviš veb dizajnom, bez kreativnosti nećeš imati uspeha. Potrebno je da tu kreativnost usmeriš u pravcu UI (user interface) i grafičkog dizajna.

Pre nego šta se dizajner uhvati u koštac za izradom UI-a, treba da razumije i tehnologije na kojima veb sajtovi počivaju, a to su HTML i CSS. Manje važno za veb dizajnera je JavaScript koji se bavi funkcionalnostima stranica, mada ni to nije loše znati. Ono šta veb dizajner sigurno treba pored već navedenih znanja su CSS framework-ovi.

Sve ovo je potrebno veb dizajneru da bi znao šta je i kako izvodljivo pri izradi sajta. Čak i da završi u nekoj ogromnoj kompaniji gde programeri kodiraju, a dizajner samo dizajnira veb strane, ova znanja su svakako neophodna.
 

Informaciona arhitektura​

Dobra informaciona arhitektura predstavlja osnovu svakog kvalitetnog web sajta - na osnovu nje možemo dalje da "gradimo" sve ostale elemente.

Svaki web sajt suštinski predstavlja izvor informacija. To ne važi samo za razne on-line enciklopedije, već i za potpuno neočekivane sajtove, kao što su sajtovi za igranje ili e-trgovinu. Ne zaboravite - svaka oznaka, svaka slika i animacija, svaki zvuk ili video - sve je to neka informacija, koja korisniku mora biti dostupna i jasna.

Informacije moraju imati strukturu - da budu podeljene na celine. Zatim, moraju biti organizovane - grupisane u veće celine. Takve celine i delovi moraju biti pravilno označeni, kako bi korisniku bilo jasno šta je šta.

Tako organizovane informacije, moraju biti pretražive i međupovezane radi jednostavnije navigacije.

Međutim, korisnici nisu jedini o kojima moramo da razmišljamo. Dok konstruišemo našu informacionu strukturu, ne smemo da zaboravimo da sajt mora da bude jednostavan za ažuriranje - menjanje postojećih i dodavanje novih informacija.

Upotrebljivost sajta​

Funkcionalnost web sajta obuhvata sve tehničke karakteristike o kojima moramo da razmišljamo, da bi sajt bio upotrebljiv. Počev od kodne strane i fonta, preko brzine učitavanja, snalaženja korisnika na sajtu, pa do toga kako sajt izgleda na različitim ekranima, operativnim sistemima, web čitačima i uređajima.

SEO​

Pozicioniranje na web pretraživačima je postalo standardno oružje u marketinškom arsenalu. Opšte je poznato da korisnici retko kada proučavaju rezultate pretrage posle prve stranice sa rezultatima, što znači da pozicija u rezultatu pretrage postaje veoma značajna kada se uzme u obzir koliko je danas bitna posećenost i formiranje korisničke baze.

SEO suštinski predstavlja znanja koja su sakupljena tokom godina nadmudrivanja web sajtova i pretraživačkih algoritama. Kada smo rekli da informacije moraju biti pretražive, to znači da moramo organizovati sajt i web stranice tako da pretraživačkom "robotu" maksimalno olakšamo posao i "objasnimo" šta je šta i koji sadržaj je relevantan.
 

Atraktivnost​

Osnovni principi dizajna mogu se primeniti i na dizajn web sajta. Bitno je da uvek imamo jasnu ideju šta želimo da postignemo određnom paletom boja i rasporedom elemenata, odnosom teksta i grafike. Već godinama na webu vladaju trendovi - dizajneri nisu imuni na to da kreiraju sajtove koji stilski podsećaju jedan na drugi.

Tokom godina kreiranja aplikacija u grafičkom okruženju, došlo se do nekih saznanja vezanih za unapređnja korisničkog iskustva. Web sajtovi sve više postaju web aplikacije, pa tako ova znanja možemo primeniti i u dizajnu "korisničkog interfejsa" našeg sajta.
 

Back
Top