Šta je to akvaplaning i zašto je toliko opasan

  • Začetnik teme Začetnik teme acabg
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

acabg

Buduća legenda
VIP
Poruka
28.431
Posle miholjskog leta sa malo padavina, meteorolozi najavljuju početak pravog jesenjeg vremena i kišnog perioda, pa će i uslovi za vožnju biti otežani zbog mokrih kolovoza. Osim što utiče na vidljivosti na putu, kiša može da izazove i gubitak upravljivosti vozila usled akvaplaninga.


1085821813544763c4b617e523341630_640x35985.jpg
Akvaplaning je pojava koja se događa kada se voda na putu skuplja ispod guma brže nego što može da bude odvedena. Svako ko se u vožnji suočio sa akvaplaningom, zna koliku opasnost on može da predstavlja.

Automobil tada gubi upravljivost, a kolovoz postaje klizav poput zaleđenog puta. Međutim, mnogi vozači, naročito oni neiskusniji nisu svesni ove opasnosti.

Britanski sajt TyreSafe, koji se bavi promovisanjem bezbedne vožnje i podizanjem svesti o značaju ispravnih guma za bezbednost saobraćaja, sminio je video u kome ukratko objašnjava kako nastaje akvaplaning i zašto je opasan.

Kako se navodi u spotu, gume na automobilu projektovane su tako da pomoću šara odvedu suvišnu vodu koja se skuplja na asfaltu. Da bi izvršile ovaj zadatak, veoma je bitno je da imaju odgovarajuću dubinu šare.


108778029544763c7f1b84018327678_640x35485.jpg
U slučaju da je guma previše istrošena a dubina šare značajno smanjena, pneumatik neće biti u stanju da dovoljno brzo ukloni suvišnu vodu, tako da se između gume i vozne podloge stvara tanak sloj vode. Zbog toga automobil gubi na upravljivosti.

TyreSafe je izveo test sa dva identična automobila, sa istim modelom guma. Jedan je imao nove pneumatike, dok je kod drugog dubina šare iznosila 1,6 mm, što je zakonski dozvoljeni minimum za letnje gume.

Snimak pokazuje da je u vožnji po putu sa tankim slojem vode, prvi automobil zadržao upravljivost, dok je drugi nastavio da se kreće po pravoj liniji čak i kada je vozač okretao volan levo-desno:


Ako se uzme u obzir da je mali broj vozača u Srbiji u stanju da češto menja gume i da se većina nas vozi na prilično istrošenim pneumaticima, sa malom dubinom šare, potrebna je dodatna opreznost u vožnji po kiši. Zato je najvažnije najvažnije prilagoditi brzinu kretanja uslovima vožnje i stanju u kom se kolovoz nalazi.

U slučaju da ipak dođe do akvaplaninga, kod vozila bez ABS-a, vozač može eventualno iskontrolisati automobil samo nežnom upotrebom volana i kočnice. Svaka nagla reakcija okretanja upravljača i pritiskanja pedale kočnice vodi u sigurnu nezgodu.

Za vozila sa ABS-om u istoj situaciji preporučuje se blago okretanje upravljača i snažno kočenje, jer će elektronski sistem dozirati neophodnu silu kočenja, a da pri tom točkovi ne budu blokirani.



http://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2014&mm=10&nav_id=914531



 
To su budalastine sa kojima plase vozache da kupe nove gume.Kad vozis pravu makinu sa iole dobrim gumamma nema problema uostalom necu da vozim po nijagarinim vodopadima nego po asfaltu.

Osetio sam to kako izgleda na autopuitu .Ima one trake od kamiona koje se napoune vodom i kad dodas gas jednostavno osetis "bzzzzz "kako tocak vrti preko vode i ne dodiruje asfalt..U krivini bi bilo jako zaj*bano.
 
Osetio sam to kako izgleda na autopuitu .Ima one trake od kamiona koje se napoune vodom i kad dodas gas jednostavno osetis "bzzzzz "kako tocak vrti preko vode i ne dodiruje asfalt..U krivini bi bilo jako zaj*bano.

Tacno 100%

Isto sam ja osetio ono pre 15 dana kad su bile one kise na ibarskoj - vozio sam auto prvo sa letnjim gumama Dunlop Sportmaxx pa zatim sa Michelin Alpin A4 zimskim.

Jednostavno kad ima dosta vode na putu auto neuporedivo lezi bolje sa zimskim jer zimske same po sebi imaju dublju saru od letnjih zato brze odvode vodu ispod gume...

Sa letnjim desavalo se da auto zapliva kad prelazim preko vode, a sa zimskim nije i auto dosta bolje lezi u krivinama

Tako da je nova guma zaista najbitnija stvar na vozilu i za performanse i za sigurnost vozaca...
 
Evo sad gledam:

http://www.adac.de/infotestrat/test..._75_R17_details.aspx?testId=133&recordId=2815

Nass 40% 2,4 gut
Bremsen 30% 2,3
Aquaplaning-längs 20% 2,5
Aquaplaning-quer 10% 3,5
Handling 30% 1,9
Kreis/Seitenführung 10% 2,3

http://www.adac.de/infotestrat/test..._45_R17_details.aspx?testId=144&recordId=2963

Nass 30% 2,5 gut
Bremsen 30% 2,2
Aquaplaning - längs 20% 2,5
Aquaplaning - quer 10% 2,5
Handling 30% 2,5
Kreis/Seitenführung 10% 2,5


Ocene su priblizne, s tim da je A4 dosta bolji u poprecnom akvaplaningu, sta god to znacilo, s tim da Dunlop bolje lezi po mokrom i bolje se ponasa u krivini.
 

Back
Top