Шта је то агиазма?

Gedeon

Elita
Poruka
15.387
Ово је занимљив чланак из "Лексикона српског средњег века", па га преносим:

АГИАЗМА - посуда за чување освећене воде и део црквеног мобилијара. Уобичајено, мада погрешно, назива се крстионица. У овој посуди чувала се, током године, вода освећена на Богојављење.
Према светоотачком учењу, та вода није била кварљива и
имала је чудотворна својства. Чин освећења, првобитно вршен на вечерњи уочи празника Богојављења, обухватао је од XIV века два водоосвећења: осим на вечерњи, које се обављало над агиазмом, још и на јутрењу, када се вршило освећење извора. Два водоосвећења прописују се и у српским типицима XIV века: архиепископа Никодима (1319), као и у Хиландарском типику из времена цара Душана. Они предвиђају да се у купељници вода освећује на навечерје Богојављења, након заамвоне молитве.

У припратама цркава сачували су се бројни примерци
средњовековних агиазми. То су камени полукружни
реципијенти са калотастим поклопцем, постављени на
ниском стубу. Вероватно најстарија агиазма, монументално замишљена (са балдахином) и делимично
остварена, налазила се пред западном фасадом Богородичине цркве у Студеници. Из раздобља XIII а нарочито XIV века сачувао се, у целини или деловима, знатан број ових посуда (Милешева, Хиландар, Сопоћани, Пећка патријаршија, Дечани, Лесново, Трескавац). Судећи по сачуваним примерима, оне су могле имати једноставан
клесани украс, најчешће у виду пластично изведених крстова. Мермерна агиазма кир Матеја из Марковог манастира редак је пример посуде са очуваним натписом (из 1393. године). У српским црквама средњега века агиазме су се по правилу налазиле на јужној страни припрате. С обзиром да се приликом чина водоосвећења евоцирало сећање на крштење Христово, живопис у том делу храма био је саображен овој тематици.

ЛИТЕРАТУРА: Ј. Максимовић, Историја примењене уметности код Срба (Камен), I том, Средњовековна
Србија, Београд 1977, 244; Пећка патријаршија, Београд 1990, 140-141 (В. Ј. Ђурић); Л. Мирковић, Хеортологија, Београд 1961, 107-110.
 
Освештана вода се не квари. То могу лично да потврдим. Наравно да се то односи на воду коју освешта православни свештеник. Римокатолички је соле. За унијате (гркокатоличка) не знам да ли је соле и да ли им се квари или не квари. Мало чуда само учвршћује веру. Ово протестанти (а нарочито суботари и њихова браћа Јеховини сведоци) могу само да сањају зато што немају свештенство.
 

Back
Top