Srpski vozači se ne boje kazni, prvi nude mito

  • Začetnik teme Začetnik teme acabg
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

acabg

Buduća legenda
VIP
Poruka
28.391
U prvih šest meseci 2019. godine na putevima u Srbiji stradalo je oko 300 ljudi, dok je prema podacima MUP-a saobraćajna policija napisala 680.000 prekršajnih kazni, od kojih blizu 200.000 zbog prekoračenja brzine, piše sajt Polovni automobili.

Foto: B92 (ilustracija)


Foto: B92 (ilustracija)​

Za samo sedam dana pojačane kontrole u avgustu, policija je zabeležila 25.000 prekoračenja brzine, napisala 2.500 prekršajnih naloga zbog nekorišćenja sigurnosnog pojasa i 400 zbog nepropisne upotrebe telefona tokom vožnje, a iz saobraćaja je isključeno 350 vozača pod dejstvom alkohola.
Kako bi proverio koliko se vozači pridržavaju Zakona o bezbednosti saobraćaja i kako se ponašaju u saobraćaju, sajt www.polovniautomobili.com sproveo je istraživanje u kojem je učestvovalo 18.118 osoba.

"Želeli smo da saznamo koliko često vozači prave saobraćajne prekršaje, koji su to najčešći prekršaji koje prave, kao i da li je pooštravanje pojedinih kaznenih odredbi u Zakonu uticalo na njihovo ponašanje za volanom", kažu u Polovnim automobilima.

"Takođe nas je zanimalo koliko često ih je zaustavljala saobraćajna policija, kolika je visina najčešće plaćanih kazni, kao i da li su pokušavali da izbegnu plaćanje kazne za počinjeni prekršaj."

Vozimo prebrzo, pričamo telefonom

Više od polovine ispitanika priznalo je da su u proteklih godinu dana napravili neki saobraćajni prekršaj; 52% vozača je u prethodnih godinu dana počinilo bar jedan saobraćajni prekršaj (bez obzira na to da li ih je policija zaustavila zbog toga ili nije).
Od toga, 26% anketiranih navelo je da je bilo zaustavljeno zbog počinjenog prekršaja.
Prekoračenje brzine je prekršaj koji vozači najčešće prave. Čak 72% ispitanika, od onih koji su rekli da su napravili prekršaj, navelo je da je vozilo brže od zakonom propisane brzine.


Takođe, istraživanje je pokazalo da volimo da telefoniramo tokom vožnje. Polovina je navela da je tokom vožnje koristila mobilni telefon.
Ostali prekršaji koji se najčešće čine su nevezivanje pojasa, nepropisno parkiranje, vožnja tehnički neispravnog, ili vozila sa neadekvatnim gumama.
Podatak koji zabrinjava jeste da je 12 odsto ispitanika navelo kako je vozilom upravljalo pod dejstvom alkohola, a 11% da je prošlo kroz crveno svetlo.
Kazne nas ne disciplinuju, kamera se plašimo

Iako su u proteklom periodu pooštrene neke od kaznenih odredbi Zakona o bezbednosti saobraćaja (kao što su kazne za prekoračenje brzine, vožnja pod dejstvom alkohola, nevezivanje pojasa…), prema rezultatima naše ankete, to nije umnogome uticalo na ponašanje vozača.
Jedno od pitanja u anketi bilo je i “Da li od pooštravanja kazni u Zakonu o bezbednosti saobraćaja ređe pravite saobraćajne prekršaje (bez obzira na to da li ste zaustavljeni od strane saobraćajne policije)?”

Najveći procenat ispitanika tvrdi da vozi isto kao i pre (oko 64%), dok je 34% njih izjavilo da sada ređe pravi prekršaje.
Takođe, skoro polovina ispitanika smatra da oštrije kazne ne utiču na vozače, odnosno da zbog njih vozači ne poštuju saobraćajne propise više nego ranije.

Ipak, naše istraživanje je pokazalo da su saobraćajne kamere delotvorne, odnosno da utiču na ponašanje vozača.
Da voze pažljivije tamo gde znaju da su postavljene kamere navelo je 65% ispitanih. Oko 31% ređe obraća pažnju na kamere, a oko 6% ne može da proceni da li u tim momentima vozi pažljivije.
Čak 30% ispitanika navelo je da su u proteklih godinu dana jednom ili više puta platili kaznu. Prosečan iznos kazne koja se plaća na našim putevima u poslednjih godinu dana je 5.000 dinara i nju je platilo oko 75% anketiranih koji su rekli da su platili neku kaznu.
Međutim, čak 46% tih ispitanika navelo je da nije promenilo svoje ponašanje u saobraćaju nakon plaćene kazne, dok je 38% izjavilo da nakon toga vozi pažljivije.
Vozači uglavnom prvi nude mito

Korupcija je jedan od najozbiljnijih problema sa kojim se suočava naše društvo, a ona je prilično izražena i u saobraćaju.
Čak trećina ispitanika je navela da su pokušali da izbegnu plaćanje kazne nakon što ih je zaustavila policija, 12 odsto njih nije želelo da odgovori na ovo pitanje, a 55 odsto je reklo da nije pokušalo to da uradi.
Najviše je onih koji su plaćanje kazne izbegli kroz razgovor (pričao/la sam o nekom razlogu zbog kojeg sam počinio/la prekršaj) – 40 odsto, dok je njih 28 odsto platilo mito. Nije zanemarljiv ni broj onih koji su se sa saobraćajnom policijom dogovorili da dobiju manju kaznu od one koju je trebalo da dobiju (17%).
Više od polovine onih koji su naveli da su platili mito istaklo je da su sami direktno ili indirektno inicirali plaćanje mita (53%), a u oko 37% slučajeva sami policajci su zatražili mito.

Najčešći iznos mita koji se daje je između 1.000 i 3.000 dinara (51% ispitanika koji su platili mito), zatim 1.000 dinara (28%). Od 3.000 do 5.000 dalo je oko 10% ispitanika.
Kao najčešći razlozi zbog kojih vozači pristaju da plate mito, navedeni su: davanje manje novca nego za kaznu (72%), izbegavanje privremenog oduzimanja vozačke dozvole (17%), izbegavanje kaznenih poena (7%).

Svega 2% ispitanika navelo je da je prijavilo policajce kojima su platili mito, dok je 51 % njih izjavilo da ne žele time da se bave, a 23% nije prijavilo policajca jer ne znaju kome bi trebalo da ih prijave.

Nakon plaćanja mita oko 51% ispitanih osetilo je olakšanje jer nisu bili kažnjeni, njih oko 26% je sasvim ravnodušno, nemoćno se osetilo oko 9%, dok je svega oko 5% grizla savest jer su davanjem mita prekršili zakon.

https://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2019&mm=09&nav_id=1588239






 
Takođe, istraživanje je pokazalo da volimo da telefoniramo tokom vožnje. Polovina je navela da je tokom vožnje koristila mobilni telefon.
Ostali prekršaji koji se najčešće čine su nevezivanje pojasa, nepropisno parkiranje, vožnja tehnički neispravnog, ili vozila sa neadekvatnim gumama.


Zasto mi se cini da je ovaj grafikon malo cudan?
Preko 200% kad se sabere....
 
Пази сад ово

"Pre će da plate 5.000 dinara kaznu nego što će poštovati saobraćajne propise"

Agencija za bezbednost saobraćaja detaljno se pozabavila profilom srpskog vozača i to onog koji je opasnost na putu, za sebe i druge učesnike u saobraćaju.
11756913775d7a2f8278925924092502_v4_big.jpg

"Profil našeg vozača nije mnogo različit u odnosu na profil vozača u Evropskoj uniji. Kod vozača nije dovoljno razvijena svest kakvi su rizici nebezbednog ponašanja u saobraćaju i iako potpuno podržavaju kaznenu politiku većina čini prekršaje"

Direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja Jasmina Milošević je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla da je vodeći uzrok smrtnosti mladih do 25 godina stradanje u saobraćajnim nesrećama. Navela je da je 32.000 ispitanika naše zemlje učestvovalo u istraživanju o ponašanju u saobraćaju, kao i da su na isti upitnik odgovarali i građani širom Evrope.

"Najveću toleranciju na nebezbedno ponašanje ili da kažem komociju u saobraćaju naši vozači su pokazali kada je u pitanju prekoračenje brzine, nešto smo bolji u proseku u Evropi kada je u pitanju vožnja pod dejstvom alkohola iako to, naravno, ne podržavamo i najveća netolerancija nam je na nebezbedno ponašanje i korišćenje mobilnih telefona tokom vožnje", kaže Miloševićeva.

Navela je da je 97 odsto ispitanika reklo da "moram da vozim brzo jer u suprotnom imam utisak da gubim vreme", "poštovanje ograničenja brzine je dosadno" je navelo 90 odsto ispitanih.
"Čak 96 odsto je reklo da veruje u sebe da u značajnoj meri prekorači brzinu i da je sposobno da projuri kroz oštru krivinu, a 'volim sportski da projurim kroz oštru krivinu' je reklo 94,5 odsto ispitanih", dodala je Miloševićeva.
"Vi kada to pogledate i kada ponašanje tih ljudi stavimo u saobraćaj, jer se često kaže da čovek vozi onako kako živi, mogu reći da visok stepen nemoralnosti, kako god ovo sada zvučalo, zaista se odnosi i u privatnom životu kada vas ne zanimaju posledice vašg ponašanja. To znači da ako ste bahati u saobraćaju i to nužno ne moramo da vezujemo za mlade, to može da bude osobina i čoveka koji ima i preko 25 godina", navela je Miloševićeva.
Brza vožnja u velikoj meri u vezi sa vožnjom pod dejstvom alkohola

Ukazala je da je mladim vozačima najveći neprijatelj njihova mladost, nedovoljno iskustva i želja za dokazivanjem.
"Ne kažemo to da opravdamo, ali možemo da znamo šta treba da radimo sa njima ne bi li im taj pogrešan stav o bezbednom ponašanju u saobraćaju promenili", kaže Miloševićeva.
Sa druge strane, kako ističe, imamo osobe od 40 i više godina koje takođe eksponiraju svoje nepropisno ponašanje u saobraćaju. Ukazala je da je uglavnom prekoračenje brzine u velikoj meri u vezi sa vožnjom pod dejstvom alkohola.
"Alkohol je nešto što vam povećava samopouzdanje, što više alkohola u krvi veće samopouzdanje i veća sklonost ka rizičnim situacijama – ka preticanjima kada to nije dozvoljeno, ka neprilagođenoj brzini i tada su skloni oni sa dužim vozačkim stažom i više godina starosti da sebi daju za pravu da kažu da kada voze mogu da upravljaju vozilom kao da nisu pod dejstvom alkohola", objasnila je Miloševićeva.
Kada je reč o profilu vozača na srpskim drumovima, Miloševićeva ističe da ne može reći da je mnogo različit u odnosu na prifil vozača u Evropskoj uniji. U Evropskoj uniji je veći procenat vozača koji voze pod dejstvom alkohola bez obzira što su im rigoriznije kazne.
"Kod njih je nastanak saobraćajnih nezgoda kada je vozač konzumirao alkohol 19-21 odsto, kod nas je 11 odsto", rekla je Miloševićeva. Nije razvijena svest o rizicima nebezbednog ponašanja Naglasila je da kod našeg vozača nije dovoljno razvijena svest kakvi su rizici nebezbednog ponašanja u saobraćaju.
"Većina potpuno podržava kaznenu politiku kada je u pitanju vožnja pod dejstvom alkohola i traži se nulta tolerancija za to, a 90 odsto njih je priznalo da prekorači brzinu i u naseljenom mestu i van njega, a 98 odsto tih istih ispitanika podržava zakonsku politiku kojom se kažnjavaju bahati vozači i prekoračenje brzine", rekla je Miloševićeva.
Foto: B92 (ilustracija)

Foto: B92 (ilustracija)​

U Švedskoj su došli do zanimljive statistike – iako je bahatih vozača svega pet odsto u saobraćaju, oni čine preko 50 odsto svih saobraćajnih nezgoda.
"Ja bih rekla da oni čine 50 odsto od onih koji stvaraju rizik od nastavka saobraćajnih nezgoda, možda nekada oni ne učestvuju, ali naprave situaciju u kojoj će stradati neko ko nije bahat za volanom",
dodala je Miloševićeva.
Navela je da se vozači mogu podeliti u dve grupe – agresivne i defanzivne.
"Ako ih smestimo u saobraćaj nama se to svodi na to da ovi defanzivni izbegavaju ove agresive. U suštini, ono što ja smatram da je najstrašnije u svemu je to što ovi koji su agresivni za volanom imaju punu svest o tome da je to zakonom zabranjeno, opasno i neprihvatljivo", rekla je Miloševićeva.
Istraživanje pokazuje i da će prosečni srpski vozač pre platiti 5.000 dinara kaznu nego što će poštovati saobraćajne propise, a Miloševićeva kaže da je gotovo 99 odsto ljudi priznalo da je bar jednom vozilo uz malu količinu alkohola.
"Niko od njih nije rekao da je u redu da plati kaznu i svi se vode time zaustavio me je policajac samo što nisam stigao. Poražavajuće je to da je njima normalno da on ipak može da vozi pod dejstvom alkohola, a da mu je nastrašnije u svemu da je samo tri minuta kasnije naišla saobraćajna policija da bi sve bilo dobro", naglašava Miloševićeva.
Istakla je da kada je reč o sprečavanju bahatog ponašanja u saobraćaju, sve se svodi na dobru kombinaciju preventivnih i represivnih radnji.
"Osnova prevencije je podizanje svesti učesnika koliko je to rizično ponašanje u saobraćaju pogubno ne smo po njih nego i po ostale učesnike", zaključila je direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja

https://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2019&mm=09&nav_id=1590301
 
Isti ljudi se ponašaju drugačije kad voze po Nemačkoj nego ovde. Znači vozačka kultura može da se izgradi, a van toga je druga priča.
Ma prosječan Švabo ili Englez nije ništa kulturniji od prosječnog Srbina. Ali žive u mnogo uređenijoj državi. Gdje se pojedine gluposti debelo kažnjavaju.
 
Ma prosječan Švabo ili Englez nije ništa kulturniji od prosječnog Srbina. Ali žive u mnogo uređenijoj državi. Gdje se pojedine gluposti debelo kažnjavaju.
Kako nije,kulturno postuju sve ne hodaju biciklistickom stazom,nikom sirena nije najbitniji deo auta,babe od 80 god voze lagano bajs jave se mahnu nasmese,daju informaciju,jedna takva baba nas na moru vozila satima,cekala dok ne kupimo namirnice i vratila u mesto,ja takve postupke stranaca pamtim ceo zivot i zbog njih ne gubim nadu,od srba nikad nisam slicno doziveo ni u snovima
 
Kako nije,kulturno postuju sve ne hodaju biciklistickom stazom,nikom sirena nije najbitniji deo auta,babe od 80 god voze lagano bajs jave se mahnu nasmese,daju informaciju,jedna takva baba nas na moru vozila satima,cekala dok ne kupimo namirnice i vratila u mesto,ja takve postupke stranaca pamtim ceo zivot i zbog njih ne gubim nadu,od srba nikad nisam slicno doziveo ni u snovima
Kao što rekoh stvar jake države. Koja te od malena nauči nekim stvarima. Što se tiče ljubaznosti ljubaznih ljudi ima svugdje. Kao što i neljubaznih ima svugdje.
 

Back
Top