Šrafovi, ekseri, matice i žice u službi umetnosti

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Boris Deheljan je rođen 11.04.1981. godine u Beogradu, gde je završio srednju mašinsku školu. Od 2013. počinje da radi skulpture od kojih su najpoznatije Džimi Hendriks (Jimi Hendrix), Majls Dejvis, (Miles Davis) i Walter (Velimir Bata Živojinović) u prirodnoj veličini. One proističu iz njegove ljubavi prema rokenrolu, mehanici kao i Jugoslovenskoj kinematografiji, koju umetnik vidi kao jedini put ka slobodi duha.
boris-deheljan-umetnik.jpg
 
Začetak skulpture Majlsa Dejvisa nema racionalno objašnjenje. Neuspešna verzija glave Džimi Hendriksa završila je u ćošku Borisove stvaralačke garaže, sve do dana kada ga je posetio prijatelj. Podigao je glavu, i upitao znatiželjno “zbog čega si bacio Majls Dejvisa?”. Boris se zapanjio, nedugo zatim dodao mu frizuru, odeću, kasnije i telo. Odluka za sledeći poduhvat došla mu je nenadano i spontano. Imali su puno toga zajedničkog. Svojeglavost, aroganciju, ljubav prema sportu, luksuznim unikatnim automobilima, istovetne zajedničke maštarije. Saznanje da je Dejvis poštovao i divio se Hendriksu, dodatno ga je sa njim povezala, krug se u potpunosti zatvorio, stvorivši hemiju. Skulptura čist izazov, prava mala hedonistička jeres. Kome ne bi bila? Muzička eklektika džeza, roka i bluza, šljašteća garderoba, naramenice, naočari za sunce, atipična frizura.
 
Posle figura dva svetska muzičara Boris je napravio legendu jugoslovenske kinematografije Velimira “Batu” Živojinovića (Waltera). Još kao dete rastao je uz partizanske i druge domaće filmove uz koje smo učili da budemo duhoviti citirajući scene iz sada već legendarnih filmova. U kultnom filmu (Walter brani Sarajevo), Walter je čovek iz senke koji pomaže svom narodu u borbi protiv okupatora, dok Borisov Walter ima ulogu branitelja kulture i umetnosti na čitavoj planeti. Uvidevši da je kultura dovedena na rub srama čovek sa šmajserom u ruci jedino je rešenje za umetnika.
 
2017 godine upoznaje praunuka čuvenog srpskog pisca i komediografa Nebojšu Nušića, kome se svideo Brisov stil i način izrade figura (skulptura). Dolaze na ideju da se napravi bista za fondaciju Branislava Nušića. Umetnik tada prvi put u svom radu koristi za frizuru obrve i brkove stare korišćene čelične četke, koje oslikavaju Nušićev karakter. Bista je naišla na pozitivne kritike nakon postavljanja na fasadu zgrade fondacije koja se nalazi u Majke Jevrosime 21.
 

Back
Top