Spremni za Božiju česticu_Vinča i Kineska akademija nauka

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.766

Spremni za proučavanje Božje čestice: Potpisani sporazumi o saradnji Instituta Vinča i Kineske akademije nauka​


Dva sporazuma odnose se na projekte daljeg proučavanja Higsovog bozona u Higsovim fabrikama​

Vinča i Kina

Potpisivanje sporazuma... Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ bs
Institut za nuklearne nauke „Vinča“ i Institut za fiziku visokih energija Kineske akademije nauka (IHEP) potpisali su danas, 4. decembra 2023, dva sporazuma o saradnji za projekte daljeg proučavanja Higsovog bozona („Božje čestice“) u „Higsovim fabrikama“ sa ciljem da se dodatno objasni struktura univerzuma i njegova budućnost.
Naučni savetnik Instituta „Vinča“ Ivanka Božović objasnila je da će se sporazumom obezbediti kontinuirano učešće Instituta na projektu budućeg elektron-pozitonskog sudarača (CEPC), čiji će domaćin biti partnerska institucija IHEP
- Vinča ide ukorak sa svetskom naukom kao što je to i činila u svojoj bogatoj i dugoj naučnoj tradiciji. Projekat je u okviru projekta „Higsove fabrike“ gde će milioni bozona biti proizvedeni. Ipak, nije reč o proučavanju jedne čestice o kojoj mnogi vrlo malo znaju i ne razumeju zašto su njena svojstva bitna - ne radi se tu samo o izučavanju Higsovog bozona kao novootkrivene čestice u nizu postojećih u standardnom modelu u fizici čestice, radi se o tome što su osobine Higsovog bozona koje ne poznajemo sa dovoljnom tačnošću tesno vezane, ne samo sa strukturom univerzuma u kom živimo nego i sa njegovom evolucijom, sa njegovom budućnošću - objasnila je Božović za Tanjug.

Civilizacijski napor​

Dodaje da je reč o civilizacijskom naporu da kao vrsta bolje razumemo gde živimo, zašto je univerzum ovakav kakav je.
- Na primer, zbog čega dominira barionska materija - koja smo između ostalog i mi, zvezde, planete, ljudi i naravno kakva je njegova dalja sudbina - rekla je Božovićeva.

Pored saznajnog značaja istraživanja ove „Božje čestice“ primena rezultata je i u pratećim tehnologijama.
- Od superprovodnih magneta, vrlo velike indukcije do razvoja baza podataka, pitanja vezanih za skladištenje i protok podataka i konačno do sveprisutne primene veštačke inteligencije koja se do sada u svakom koraku te obrade analize i obrade podataka koristi - objasnila je Božović.
Naglasila je da je ovakvo učešće od velikog značaja za srpske istraživače, jer će osim učenja imati pristup odgovarajućim fondovima.

- Takođe, stvar koje možda u našoj državi nismo dovoljno svesni - mi možemo da damo kontribuciju tom projektu, koja se ne sastoji u ovom trenutku ni od novca ni od opreme, već od onoga što možemo da uradimo. Ljudski potencijal, potencijal znanja koji Institut Vinča i država Srbija imaju je možda ta najveća vrednost koju mi i kontribuiramo, između ostalog, i u ovom projektu - rekla je Božovićeva.
Direktorka Instituta „Vinča“ Snežana Pajović je istakla da je međunarodna saradnja uvek, tradicionalno, bila jedan od najvažnijih faktora za dalji razvoj Instituta koji je uvek predstavljao deo svetske nauke.
- To upravo potvrđuje i potpisivanje ova dva ugovora sa kineskim partnerina odnosno između dva nacionalna instituta. CEPC je najveći svetski, međunarodni projekat u koji je uključen jako velilki broj izuzetno kompetentnih istraživača. Projekat izuzetne vrednosti, a njegova suština je da se na cirkularnom elektron-pozitonskom sudaraču proizvede što više Higsovih bozona, kako bi se istraživanja koja se odnose na taj bozon nastavila i samim tim mi dobili još više informacija i saznanja o tome šta se stvarno dešava u okviru univerzuma - objasnila je Pajović za Tanjug.

Ambasador Kine u Srbiji Li Ming izrazio je veliko zadovoljstvo što može da prisustvuje ovako važnom događaju za naučnu zajednicu obe zemlje.
- Ambasada Kine u Srbiji daje svoju punu podršku u saradnji nauke i inovacija dve zemlje. U septembru ove godine predsednik Aleksandar Vučić je u Kini prisustvovao trećem forumu za međunarodnu saradnju, i tom prilikom imao bilateralne sastanke sa kineskim predsednikom Si Đi Pingom kada su se saglasili o daljem podizanju naučno - inovacijske saradnje na viši nivo - rekao je Ming za Tanjug.
On je naglasio da veruje da će potpisivanje ovih važnih sporazuma sigurno podići saradnju dve zemlje u području nauke i inovacija na još viši nivo.

Rad na otkriću Higsovog bozona​

Lider CMS Vinčanske grupe za fiziku visokih energija u Evropskoj organizaciji za nuklearno istraživanje (CERN) Vladimir Reković ističe da mu je posebno drago što današnjem događaju prisustvuje i njegov kolega Min Šui Čen, sa kojim je radio i na samom otkriću Higsovog bozona.
CEPC (Cirkularni elektron-pozitronski kolajder ili sudarač) je jedan od najperspektivnijih projekata budućih Higsovih fabrika, a koji je nedavno proglašen prioritetnim naučnim projektom za NR Kinu. Reč je o kružnom (cirkularnom) akceleratoru, obima 100 kilometara u kome se do brzina bliskih brzini svetlosti ubrzavaju najlakše čestice - elektroni i pozitroni. Ti sudari su "čisti", nalik sudarima bilijarskih kugli, bez ostatnog šuma, pa tako ta, i druge osobine elektron-pozitronskih sudara pogoduju merenjima velike tačnosti, posebno kada je reč o svojstvima Higsovog bozona.
izvor Telegraf Nauka/Tanjug
https://nauka.telegraf.rs/fizika/37...nji-instituta-vinca-i-kineske-akademije-nauka
 
Neki dan rekoše, da je Zemlju ''udarila'' čestica brža od brzine svetlosti.
koliko joj bila brzina

Реч је дедековању честица које ослобађају велику енергију .

Заблуда је да су детектоване честице брже од светлости.

1991ве је дедекована честица која је имала 320 ЕеV а неки дан честица са 240 ЕeV. ( Е стоји за exa односно 10 на 20 )

Можда је корисно прво колоквијално погледати 'лакше 'штиво примерено овом форуму

 

Back
Top