Spoj moderne i tradicionalne arhitekture

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Brookfield Place

Nalazi se u Torontu-Kanada i primer je spija starog i novog.. Ovaj kompleks sadrži 242.000 m2 kancelarijskog prostora, a sastoji se od dve kule, kule Bai Vellington i TD Canada Trust Tover, koje povezuje Allen Lambert Galleria. Brookfield Place je takođe dom hokejaške Kuće slavnih (smešten u raskošnoj bivšoj banci od 1885. godine)
1614147248069-brookfield_place_bay_wellington_tower_galleria_2017.jpg
 
Piramida Luvra
Louvre_Paris_(28755565161).jpg


Piramida Luvra je velika piramida od stakla i metala koju je projektovao kinesko-američki arhitekta Jo Ming Pej, okružena sa tri manje piramide, u glavnom dvorištu palate Luvr u Parizu. Velika piramida služi kao glavni ulaz u muzej Luvr. Završena 1989. godine, postala je znamenitost grada Pariza.

Kada je postavljena 1989 g. bio je to šok za ceo svet i smelost u spoju moderne i tradicionalne arhitekture

the-louvre-690929_1920.jpg
 
2446fed04528c87c6be7708f0052c2c9_L.jpg


Kuća koja pleše

Kuća koja pleše je zgrada modernog dizajna koja se nalazi na obali Vltave u Pragu. Okružena istorijskom arhitekturom, ističe se, ali bez sukobljavanja sa neobaroknim, neogotičkim i secesijskim zgradama po kojima je Prag poznat. Linije Kuće koja pleše nejasno podsećaju na ples, pa se često zvala Fred i Džindžer, po glumcu Fredu Asteru i glumici Džindžer Rodžers.

Kuću koja pleše su projektovali hrvatsko-češki arhitekta Vlado Milunić i kanadsko-američki arhitekta Frank Geri. Izgradnja je počela 1994. godine na mestu gde je tokom američkog bombardovanja Praga 1945. godine srušen kvart. Sagrađena je 1996. godine.

U stilu Kuće koja pleše su primetne odlike dekonstruvističke arhitekture i estetike. Sastoji se od 99 betonskih ploča različitih oblika i dimenzija. Na vrhu zgrade je velika savijena metalna struktura zvana Meduza.

Kada je sagrađena Kuća koja pleše je izazvala buru negodovanja zbog toga što se smatralo da drastično narušava zgrade sa bogatom istorijom, koje su bile u njenom okruženju. Jedan od tadašnjih kritičara Vilfrid Dechau izjavio je da je zgrada izgledala kao "smrvljena konzerva koka-kole". Međutim, neki kritičari su je pozitivno ocenili. Simonetta Carbonaro ju je, na primer nazvala "novi dragulj grada arhitekture jer dodaje novi aspekt njegovoj istoriji".

Ime zgradi, Fred i Džindžer, po plesnom paru Fredu Asteru i Džindžer Rodžers, je dao arhitekta Geri. On je kasnije odustao od ovog naziva kako joj se ne bi "nametao holivudski kič". Međutim, i danas ima onih koji ne misle da su Fred i Džindžer predstavnici kiča, pa se zgrada tako i dalje naziva
IMG_1172.jpg
 

Back
Top