- Poruka
- 237.269
Procurili podaci 800.000 električnih automobila! Oni znaju gdje vozite, gdje parkirate i kada to činite
Automobili postaju veliki pametni uređaji na točkovima. Imaju GPS, brzi internet i koriste vrlo napredan softver. Kako se ispostavilo, postoje situacije u kojima sigurnost zakaže, a nažalost to je zbog propusta proizvođača.
Volkswagen je “izgubio” podatke o 800.000 električnih automobila. Iako brend iz Wolfsburga umiruje i tvrdi da su lozinke i računi sigurni, problem se tiče sasvim drugog pitanja – privatnosti.
Zamislite situaciju u kojoj vas netko cijelo vrijeme posmatra. “Big Brother” vidi vaša putovanja, bilježi vaš stil vožnje, zna kada i gdje parkirate auto i nakon koliko vremena se vraćate u auto. Nije tajna da se takvi podaci bilježe u softveru većine novih vozila. Problem je, međutim, kada ti osjetljivi podaci dospiju do krivih ljudi. To je bio slučaj s 800.000 automobila koncerna Volkswagen.
To se ne odnosi samo na same Volkswagene, već i na druge marke koncerna. Riječ je o električnim automobilima, upravo iz tih vozila, tačnije iz njihovog softvera, procurile su osjetljive informacije.