Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 84.487
Најспектакуларније фотографије године са телескопа „Џејмс Веб“
Ова година је била прва година током које је свемирски телескоп „Џејмс Веб" радио у пуном капацитету и то се много исплатило, јер је послао задивљујуће слике, које нису само посластица за наше очи, већ пружају астрономима драгоцене податке.
За свемирски телескоп „Џејмс Веб“ биле су то две напорне, али и тријумфалне године. Лансиран на Божић 2021. године, опсерваторија вредна 10 милијарди долара провела је првих својих 30 дана путујући кроз хладни дубоки свемир док није стигао до свог одредишта удаљеног 1,6 милиона километара од Земље. Место на коме се сместио је тачка где гравитација Земље и Сунца неутралишу једна другу и омогућавају „Вебу“ да мирује у свемиру.
Када је постављен на позицију, телескоп је провео још неколико месеци у активирању хардвера, отварању огледала и постављању штитника од сунчевог зрачења који треба да штити његове инструменте да се не прегреје преко минус 266 степени Целзијусових.
Овако ниска температура је неопхода јер за разлику од „Хабла“, који снима углавном у видљивом спектру, „Веб“ ради у инфрацрвеном. Било који залутали трачак топлоте покварила би снимке, као што би светлост оштетила филмску траку.
Захваљујући „Вебу“ астрономи су имали прилику да сазнају много тога о томе како се звезде рађају и како умиру; како се галаксије сударају и спајају; како се стварају масивна галактичка јата; зашто неке звезде, које би требало да живе 10 милијарди година, умиру после само неколико хиљада и много тога још.
С обзиром да је телескопу остало још 20 година радног века, требало би да буде још десетине хиљада слика. „Веб“ је дизајниран, изграђен и лансиран да открије непознато. Његов новогодишњи поклон свету је то што ради управо то.
Звездани дуо
Близу 1.500 светлосних година од Земље лежи пар беба звезданих близанаца познатих као Хербиг-Харо 46/47—који су стари једва неколико хиљада година. Насупрот томе, звезди величине нашег Сунца потребно је у просеку 50 милиона година да достигне чак и звездани еквивалент младој одраслој доби. Екстремна младост Хербиг-Хароа 46/47 даје формацији више изглед налик на мрљу него звездани дуо какав у ствари јесте. Младе звезде су затрпане у облацима прашине и гаса, које апсорбују док расту.
Понекад, међутим, бебе звезде пребрзо унесу превише материјала. Када се то догоди, прашина и гас избијају са обе стране формације, дајући младом пару њихов изобличен изглед. Али ако имате стрпљења — стрпљења вредног 50 милиона година — оно што је данас мрља биће сутра звезде.
Расадник звезда
Пар сјајних звезданих расадника који се налазе на 1.600 светлосних година од Земље, маглина Орион и јато Трапезијум, дом су релативно великог броја веома младих, али веома светлих звезда. Четири звезде је лако видети једноставним, аматерским телескопом од 10 центиметара.
Једна од четири – звер младог легла – посебно је видљива, јер је пуних 20.000 пута светлија од нашег Сунца. Поред своје четири главне звезде, маглина Орион и јато Трапез садрже око 700 додатних младих звезда у различитим фазама настанка.