Smokva (lat. Ficus carica)

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.173
Smokva (lat. Ficus carica) je biljka i jestivi plod iz porodice dudova – Moraceae. Autohtona je na području koje se proteže od Turske do sjeverne Indije, ali raste i u većini mediteranskih zemalja. U mediteranskoj regiji je toliko raširena i korištena, da se naziva “hranom siromaha”.


Biljka smokve je grm ili malo stablo, visoko od 1 pa do 10 ili 12 metara. Kora je glatka i bijela. Ima široko, hrapavo, listopadno lišće, podijeljeno na 3 do 7 glavnih režnjeva. Listovi i stabljike istiskuju bijelu tekućinu kada se lome. Cvjetovi obične smokve ne zahtijevaju oprašivanje, dok neke vrste moraju biti oplođene posebnom vrstom ose. Složeni cvat sastoji se od šuplje mesnate strukture – syconium, obložena brojnim jednobojnim cvjetovima. Cvjetovi nisu vidljivi jer cvatu unutar cvata.


Plodovi smokve se rađaju pojedinačno ili u paru iznad ožiljaka otpalog lišća ili u osovinama lišća sadašnje sezone. Iako nazivana plodom, smokva je zapravo “lažno ili višestruko” voće koje nosi cvjetove i sjemenke. Plod je dug 3-5 centimetara, sa zelenom kožom koja ponekad dozrijeva prema ljubičastoj ili smeđoj boji.


Sorte smokvi​


Postoji mnogo vrsta smokvi, ali se najviše uzgaja obična smokva. Ostale vrste ili ne daju jestive plodove ili zahtijevaju posebne vrste oprašivača pa nisu uvijek isplative uzgojiteljima. Odabir sorti koje se kod nas uzgajaju ovisi o vremenu zriobe te boji kožice ploda. S obzirom na vrijeme zriobe, smokve mogu biti jednorotke ili dvorotke, a s obzirom na boju mogu biti crnice ili bjelice.

Petrovača bijela​


Petrovača bijela je iznimno rodna dvorotka bjelica. Ova stolna sorta se najčešće se uzgaja u središnjoj i južnoj Dalmaciji, ponešto uz obalu i na otocima. Oplođuje se peludom divlje smokve, odnosno kaprifikacijom. Tijekom godine razvija dva cvata. Iz prvog se razvijaju plodovi od 60 do 100 grama, dok su drugi nešto manji, oko 50 grama. Plod je svijetlozelene boje, a meso blijedo ružičasto i slatkog okusa. Sorta je osjetljivija pa se neposredno nakon berbe u voćnjaku sortira jer plodovi ne podnose rukovanje i dulji prijevoz.


Bjeluša ili bjelica​


Bjeluša je također dvorotka bjelica koja se uglavnom uzgaja u srednjoj Dalmaciji te dolini Neretve. Potječe iz Italije, a poznata je i pod nazivom dottato. Prvi, proljetni cvat omesnati i izraste do očekivane veličine, ali nije jestiv. Ljetni cvat daje jestivi plod na početku kolovoza, težine od 40 do 70 grama. Plodovi su manje osjetljivi i može ih se lakše prevoziti. Jedu se svježi i suhi. Meso ploda je svijetlo bijelo i slatko.


Zamorčica​


Zamorčica se praktički uzgaja duž čitave naše obale, a naši iseljenici su je odnijeli u Kaliforniju. Najčešće uzgajana sorta koja pripada jednorotkama bjelicama. Vrlo je otporna na sušu i hladnoću. Plodovi su svijetlo zelene boje koja postaje žućkasta kada plod sazrije. Meso je sočno i slatko. Plodovi ove smokve se jedu svježi ili suhi.


Šaraguja​


Šaraguja pripada jednorotkama crnicama koje se najčešće uzgajaju za tržište. Obilno rađa, a plodovi su sivo crveno ljubičaste boje, sočnog, slatkog i blago kiselkastog okusa. Također se mogu jesti svježi ili sušeni plodovi. Dozrijevaju od polovice kolovoza do polovice listopada.



Sadnja smokve​


Smokva je suptropska biljka koja uspješno raste do 400 metara nadmorske visine. Kod nas se sadi na području od Istre sve do Dubrovačkog primorja. Najčešće se sade pojedinačno ili po nekoliko desetaka stabala.


Tlo​


Smokve nisu zahtjevne i mogu se uzgajati u različitim vrstama tla. Doduše, preferiraju pjeskovito ilovasto tlo s pH vrijednošću od 6,0 do 8,0. Toleriraju tla s visokim udjelom vapna. Dubina tla od 1-1,5 metara je dovoljna za rast smokve jer korijenjen uglavnom raste u širinu.


Vrijeme sadnje​


Sadnja smokve na Mediteranu bi se trebala obaviti u jesen. Ako se sadi u kontinentalnom dijelu, onda je poželjno zasaditi smokvu u proljeće.


Temperatura​


Smokva najbolje uspijeva u područjima s umjerenom relativnom vlagom, a može se uzgajati na većim visinama u područjima sa slabom kišom. Smokva zahtijeva neke sušne mjesece, posebno u doba cvjetanja i plodnosti, a neki izvori navode da im je potrebno malo zimskog hlađenja. Treba im barem 8 sati izravne sunčeve svjetlosti. Smokva može izdržati vrlo niske temperature, do -15°C, no ne predugo vremena. Starija stabla su puno otpornija na niže temperature i mraz.


Priprema za sadnju​


Prije procesa sadnje tlo treba poravnati, ukloniti sve ostatke prethodnih kultura te obaviti meliorativnu gnojidbu. Jame za sadnju smokve kopaju se na dubini od 40 centimetara te širini od 50 centimetara na rigolanom tlu. Rupe trebaju biti dublje i šire ako tlo nije duboko orano. Razmak između sadnica je 4-5 metara, a između redova 6 metara. Također je izuzetno bitno ne pomiješati različite slojeve zemlje jer se trebaju vratiti na istu poziciju na kojoj su bili.

Sadnja reznicama​


Smokva se može razmnožavati na tri načina: reznicama, sjemenkama ili cijepljenjem. U slučaju razmnožavanja reznicama, odrvenjele reznice se uzimaju sa stabla na dužini od oko 20 centimetara. Preporuča se ovaj dio obaviti u siječnju ili veljači, a zatim se do proljeća čuvaju u vlažnom pijesku. Nakon toga se premještaju u posude s kvalitetnim tlom na godinu dana sve do sadnje na stalno mjesto.


Uzgoj smokve​


Uvjeti na našem području su vrlo dobri za uzgoj smokve, a sama biljka nije pretjerano zahtjevna. Iako je mediteranska sorta, može se uzgajati i u hladnijim krajevima.



Uzgoj na otvorenom​


Smokve su se prije sadile uz vinovu lozu ili masline. Između redova smokvi bi se posadila vinova loza koja bi zatim davala puni prinos sve do potpune rodnosti smokve. Tada bi krošnje smokve utjecale na lozu, smanjile joj prinos, a naposljetku bi vinova loza potpuno propala. Smokve bi ostvarivale punu rodnost sljedećih 25 do 30 godina.


Kada bi se smokve sadile s maslinama, počele bi se sušiti 30 do 40 godina nakon, a masline bi se nastavile uzgajati.


Uzgoj iz sjemena​


Za početak je potrebno odabrati dobra sjemenja koja ćemo zatim sušiti 24 sata. Stavljaju se u zemlju na dubinu od 2 do 3 centimetra, a gornji sloj tla blago navlažimo. Potom napravimo staklenik od manjih staklenki ili plastičnih čaša do pojave prvih izbojaka. Nakon toga uklanjamo staklenik na neko vrijeme. Klice se mogu presaditi u pogodnije tlo kada porastu. Prve plodove možete očekivati nakon 4-5 godina.


Uzgoj u loncima​


Kod sadnje smokve u loncu, preporuča se odabrati samoplodne sorte. Na dnu lonca se prvo napravi kvalitetna drenaža te se u nju stavlja dio zemlje. U zemlji se napravi rupa u koju polažemo biljku, a potom ju zatrpamo preostalom zemljom. Smokva koja se uzgaja u loncima može se vrlo jednostavno oblikovati da raste uza zid, a lonac se može držati vani sve do zahlađenja i kada stablu krene otpadati lišće. Nakon toga je potrebno unijeti ih u zatvoren prostor. Optimalno mjesto je zaklonjen zid okrenut prema jugu ili jugozapadu. Također je potrebno prvih sedam godina smokvu prebaciti u veću posudu barem jednom godišnje kako bi se korijen adekvatno razvio.


Razmnožavanje​


Uobičajeno je razmnožavanje reznicama, najčešće u veljači ili početkom ožujka. Sa središnjeg dijela krošnje odabiremo reznice dužine od 30 do 50 centimetara koje zatim sadimo u prethodno pripremljene jame dubine 80 centimetara. Potrebno je za dobar razvoj upotrijebiti i stajski gnoj te prihranjivanje mineralima, a tlo treba biti vlažno.


Održavanje nasada​


Navodnjavanje​


Bez obzira što stablo smokve može rasti bez ljudskog uplitanja i na nepristupačnim područjima, kod uzgoja smokve preporuča se osiguravanje dovoljne količine vode. Tijekom godine dostatno im je otprilike 800 mm padalina. Korijen je vrlo dobro razvijen te se može prilagoditi strukturi tla zbog čega biljka dobro podnosi sušu.


Preporučuje se sistem kapanja zbog raznih prednosti, primjerice kontrola vode, smanjeni otpad vode, umanjeni broj štetočina, korova i bolesti.



Gnojidba​


Prihranjivanje se obavlja meliorativnom gnojidbom. Unosi se 40 do 50 tona stajskog gnojiva po hektru, a na siromašnija tla se može dodati i 600 kg/ha fosfora te 700 kg/ha kalija. U slučaju hranjivijeg tla, količine se umanjuju. Tijekom jeseni se također koristi stajsko gnojivo.


Rezidba i oblikovanje​


Nakon sadnje sadnice se orezuju kako bi se formirale u izabrani uzgojni oblik, koriste se piramida ili vaza. Kada dođe do reproduktivne dobi, stablo se orezuje svake godine kako bi se osigurao visok prinos i dobra kondicija stabla. Koristi se prorjeđivanje, savijanje i prikraćivanje. Najčešće se orezuje zimi i ljeti, za rane sorte nakon berbe, a za kasne u svibnju.


Berba smokve​


Stablo smokve relativno rano rodi, no konkretniji urod se događa tek između 5. i 7. godine. Plodovi se beru u više navrata, od lipnja pa do listopada. Izuzetno je bitno da se plodovi beru potpuno zreli jer nakon branja dodatno ne dozrijevaju niti poboljšavaju kvalitetu. Biti će blago mekani kada su potpuno zreli. Također se preporuča koristiti rukavice zbog bijele tekućine koje plodovi i listovi ispuštaju, a koja je ljepljiva i može iritirati kožu.


Sušenje smokve​


Smokve koje namjeravamo sušiti trebaju biti potpuno zrele. Tada postaju blago smežurane i blijede. Potrebno je biti oprezan kod prenošenja smokvi kako se ne bi nagnječila. Zatim ih stavljamo na plahtu ili rešetkastu podlogu od trske. Ostavimo ih da se suše na suncu od 4 do 7 dana.


Smokve se u tome periodu nikako ne bi smjele dodirivati. Tijekom sušenja ih treba okrenuti barem jednom tjedno kako bi se pravilno osušile, a tijekom noći i prenesite na suho mjesto kako biste ih zaštitili od rose.


Ako primijetite muhe, postavite mrežicu, a svaku smokvu na kojoj pronađete ličinku muhe, ili pak plijesan, odmah uklonite.


Na kraju sušenja smokve na kratko potopite u slanu vodu (pola šalice sola na 5 litara vode), a potom ih procijedite i ostavite jedan dan na suncu.



Skladištenje smokve​


Tijekom branja se odlažu u posebne uloške za svaki plod kako se smokve ne bi dodirivale. Čuvaju se u hladnjačama pri temperaturi od 0°C do 4°C i vlažnosti zraka 85% od 2 do 3 tjedna.
S druge strane, suhe smokve nam omogućuju duže čuvanje, a ako se pravilno pripreme, mogu se čuvati od 6 do 8 mjeseci. Prvo ih se najčešće čuva u platnenim ili papirnatim vrećicama ili pak u kartonskim kutijama, a poslije se prebacuju u staklene posude ili se drže u hladnjaku. Najbolje ih je držati na temperaturi od 0°C do 2°C, no mogu se čak i zamrznuti.





1699523370423.jpeg


1699523588546.jpeg
 

Bolesti smokve​


Bolesti koje napadaju smokvu mogu napasti plod, lišće, drvo ili korijen. Što se tiče štetnika, napada ju različiti broj na svim uzgojnim područjima, ali zbog različitosti područja i klime, pojavljuju se samo neke vrste. Štetnici mogu napadati isključivo smokvu ili smokvu i druge biljke.


Kod bolesti plodova treba obaviti prskanje otopinom 5% zelene galice za vrijeme mirovanja (kraj veljače ili početak ožujka). Za vrijeme bubrenja prskati biljku mješavinom modre galice (koncentracija 3-4 %) i vapna. U vegetaciji također treba obaviti prskanje i to u svibnju i lipnju uz pomoć preparata zineb 0,7%, ili captan 0,7%, ili ciram 1%.


Siva plijesan​


Siva plijesan (lat. botrytis cinerea) uglavnom napada plod no može zahvatiti i mlade izboje, a najčešće se javlja u dobu tehničke zrelosti. Simptomi su trulež plodova i sušenje izboja. Plod zahvaćaju sivosmeđe vodenaste pjege koje prekriju čitav plod, a naposljetku uđu u sami plod. Tada on trune i otpada. Još veći problem predstavlja sušno razdoblje kada zaraženi plodovi ne otpadnu, već ostaju na stablu time skladišteći zarazu za sljedeću godinu. U proljeće zaraza uzrokuje svijetlo narančaste pjege koje okružuju izboj i postupno tamne. Upravo su zaraženi izboji i plodovi skladište micelija i spora koje dalje šire bolest.


Crna pjegavost plodova​


Crna pjegavost plodova (lat. alternaria fici) također se pojavljuje na plodovima i izbojima i to tijekom visoke vlažnosti zraka od 90% i temperature od 23°C. U početku se primjećuju male, okrugle, svjetlije pjege koje s vremenom tamne sve do skoro crne boje. Čitav plod postane prekriv micelijem gljive što uzrokuje trulež i neugodan miris. Prenose ju ineskti, a može preživjeti zimu u plodovima i izbojima.


Unutarnji trulež plodova, fusarijum ili endosepsis​


Ovu bolest uzrokuje gljivica Fusarium moniliforme. Može zahvatiti domaću i divlju smokvu, a kada do toga dođe, plod postaje vodenast iznutra dok se na vanjštini javlja bjelkasta, a zatim crvenkasta navlaka. Ako do bolesti dođe u sušnijim godinama, plod će se osušiti, a u vlažnima istrunuti.


Nije ju moguće spriječiti kemijskom zaštitom već se koriste agrotehničke i sanitarne mjere. Uz to se regulira natapanje, uništavaju oboljeli plodovi, te orezuju bolesne i osušene grane.



Smokvina buha​


Smokvina buha (lat. Homotoma ficus) napada list kojeg siše time oslabljujući čitavo stablo. Da stvar bude još gora, na izmet muhe se može naseliti gljiva čađavica.


Buha, veličine 3-4 milimetra i žućkasto zelenkaste boje, odlaže ličinke na donjoj strani lista i tu se zadržavaju čitav svoj život. Broj smokvine buhe se iz godine u godinu povećava na našim područjima, vjerojatno zbog klimatskog zatopljenja.


Smokvin medić​


Smokvin medić (lat. Ceroplastes rusci). Iako može napasti mnoge voćne vrste, na smokvi učini najviše štete. Izgledom podsjeća na kornjaču. U početku živi na lišću, a kako raste, premješta se na izboje. Vrlo brzo se razmnožava, a s obzirom da se hrani sisanjem soka, vrlo brzo oslabi čitavo stablo. Zbog izmeta na plodovima, oni više ne budu jestivi, a i ovdje se na izmet može naseliti gljiva čađavica. Kako bi se stabljika zaštitila, koristi se prskanje bijelim uljem. Ovaj proces nikako ne treba izbjegavati jer je upravo smokvin medić jedan od najopasnijih štetnika smokve.


Upotreba smokve​


Plodovi smokve se često konzumiraju zbog svoje hranjivosti i nutritivnih vrijednosti. Posebno su tražene za vrijeme sezone, kada se jedu svježe, ali konzumiraju se i sušene ili prerađene na neki drugi način.


Plodovi smokve konzumiraju se svježi ili sušeni, a od njih se mogu spravljati marmelade, džemovi, pudinzi, kolači, pekarski proizvodi, itd.


U medicini​


Svježe smokve su bogate vlaknima, ali sušene sadrže veću količinu i uz to su odličan izvor mangana. Suhe smokve sadržavaju mineral stroncij, iznimno rijedak mikroelement koji jača kosti. Sušene smokve doduše sadržavaju veću količinu kalorija i ugljikohidrata. Ovo voće odličan je izvor vitamina A, C i K, te kalija, magnezija, cinka i željeza.


Također će pomoći kod mršavljenja, respiratornih problema, dijabetesa, jačanja kostiju, snižavanja kolesterola i krvnog tlaka te mnogih drugih zdravstvenih problema. Zbog toga ih je bitno uvrstiti u prehranu.



List smokve se isto može koristiti u ljekovite svrhe. Od njega se najčešće spravlja čaj koji pomaže kod prevencije dijabetesa, smanjuje rizik od srčanih bolesti i pretilosti te pomaže kod kardiovaskularnih problema. Čaj se vrlo lako napravi. Listovi se stave sušiti, a kada su potpuno suhi, jednu žličicu listova prelijemo s jednom šalicom vruće vode.


U starim mediteranskim praksama bijeli sok smokve se koristio za omekšavanje kašlja, uklanjanje bradavica i odvraćanje parazita.


U kulinarstvu​


Svježi plodovi smokve trebaju biti svježeg i sočnog okusa, a suhi mekani i svijetlo žute boje. Prilikom kupnje suhih smokava treba pripaziti da smokve nisu oštećene jer na taj način u plod ulaze bakterije koje razgrađuju šećere. Smokve trebaju biti mekane, ali ne gnjecave jer će doći do kvarenja.


Svježe smokve možete jesti same, ali se mogu dodati u salate, kolače ili sladolede. Nasjeckane svježe ili suhe smokve se često dodaju u kaše od zobenih pahuljica. Od smokvi se može napraviti džem i marmelada, a u njih se može utisnuti badem ili čak svježi kozji sir – odlično predjelo ili desert.


Smokve se mogu dodati u mesna jela jer omekšavaju meso čime ono postaje probavljivije.


Povijest​


Smokva je jedno od najranijih stabala koje se kultiviralo. Ostaci smokava pronađeni su na arheološkim nalazištima neolitika. Grci su je vjerojatno donijeli iz Karije (povijesna regija na obali Egejskog mora). Bila je raširena u antičkoj Grčkoj, a o njoj su pisali Aristotel i Teofrast. U latinskom mitu smokva se smatrala svetom za boga Bakha i koristila se u vjerskim obredima.


U 18. stoljeću su je španjolski misionari donijeli u Kaliforniju gdje se vrlo brzo primijetilo da Kalifornija ima potencijala za uzgoj smokve.



Danas se godišnje proizvede preko milijun tona smokava, a najveći proizvođači su Turska, Egipat, Maroko i Alžir.


link
 
Mnogi ljudi znaju da su smokve jestive i veoma ukusne. Međutim, samo mali broj ljudi zna da su i listovi smokve jestivi. Možete da napravite veoma ukusan čaj, a da ipak dobro utičete na vaše zdravlje.

Smokva pripada porodici dudova i naučni naziv je Ficus carica. L. Izvorno potiče iz istočnog Mediterana i jugozapadne Azije. Koreni i listovi se koriste u tradicionalnoj medicini, posebno u Aziji, i koriste se hiljadama godina.

Koje koristi imaju listovi smokve za telo?

Listovi smokve sadrže brojne sastojke koji su od velikog značaja za organizam. Supstance u listovima smokve imaju antioksidativno, antiinflamatorno i antimikrobno dejstvo. U isto vreme, oni imaju efekat na snižavanje holesterola i mogu da održavaju ravnotežu šećera u krvi. To je prvenstveno zbog fenolnih jedinjenja, kao i organskih kiselina i biljnih supstanci koje se nalaze u listovima smokve.


Čaj od listova smokve za dijabetes

Naravno, čaj od smokvinog lista neće izlečiti dijabetes. Međutim, čaj napravljen od listova smokve može pomoći u održavanju ravnoteže nivoa šećera u krvi. Kao prirodni lek, čaj može pomoći u smanjenju visokog nivoa šećera u krvi. Studija [1] je takođe pokazala da čaj od smokvinog lista kontroliše nivo šećera u krvi nakon obroka. To znači da sastojci smanjuju skokove šećera u krvi nakon obroka.Čaj od smokvinog lista i smokve protiv zatvora


Čaj od smokvinog lista i smokve protiv zatvora

Ako volite smokve, znaćete da jedenje previše smokava može brzo dovesti do dijareje. Ovo svojstvo imaju i listovi smokve. Čaj od listova smokve je stoga veoma pogodan za upotrebu protiv zatvora. Zato su smokve i listovi smokve važan dodatak ishrani u alternativnoj medicini. Uzimanje smokava i pijenje čaja od smokvinog lista podstiče varenje i time omekšava stolicu. Ovo naravno pomaže da se eliminacije olakšaju.Mnogi portali preporučuju da se čaj od smokvinog lista konzumira zajedno sa smokvom. Lično, mislim da bi to moglo da ima „odjekujući” efekat. Stoga, ima smisla ako samo popijete čaj ili pojedete jednu ili dve smokve. Ako opstipacija i dalje traje, preporučuje se i kombinacija.

Čaj od smokvinog lista za visok holesterol

Nažalost, još nisu sprovedene relevantne studije koje bi jasno dokazale da smokve i smokve snižavaju nivo holesterola. Samo nekoliko studija na životinjama [2] pokazalo je da listovi smokve pomažu u poboljšanju profila lipida. Zbog toga se takođe veruje da lišće smokve može pomoći u povećanju dobrog HDL holesterola.Antibakterijski efekat listova smokveListovi smokve sadrže aktivne sastojke koji imaju antibakterijska svojstva. To znači da mogu smanjiti rizik od infekcije. Kao što je pokazano u studiji [3], ekstrakti listova smokve su bili u stanju da inhibiraju rast oralnih bakterija.

Priprema čaja od smokvinog lista

Pripremiti čaj od smokvinog lista uopšte nije teško. Čaj ima zdravstvene prednosti jer brojni aktivni sastojci u listovima smokve pozitivno utiču na organizam. Međutim, ne bi trebalo da konzumirate previše čaja jer nažalost može imati neželjene efekte.Priprema čaja od smokvinog lista:

  • U loncu provri 500 ml vode.
  • Kada voda proključa, smanjite vatru i u vodu dodajte 30 grama (oko 2 kašičice) suvog lišća smokve.
  • Listovi smokve sada treba da krčkaju 5 minuta.
  • Zatim ostavite čaj od smokvinog lista da se ohladi, procedite i pijte na gutljaje.
OPREZ: Čaj od smokvinog lista ne treba zaslađivati – ni šećerom ni supstancama sličnim šećeru ni medom!
Čaj se ne sme konzumirati svakodnevno. Preporučuje se 1 šolja 2 do 3 puta nedeljno.Neželjeni efekti čaja od smokvinog lista
Smokve i listovi smokve su blago toksični. To je zbog belog mleka koje izlazi kada se ubere. Iz tog razloga, smokve i listove smokve uvek treba dobro oprati vodom da bi se uklonilo mleko.Po pravilu, čaj od smokvinog lista je bezbedan za većinu ljudi ako se pije samo s vremena na vreme. Prekomerna konzumacija može da izazove dijareju i mučninu, zbog čega ga treba piti samo 2 do 3 puta nedeljno. Takođe je preporučljivo da čaj od smokvinog lista ne konzumirate trajno, već samo kada imate simptome.

Ako ste trudni ili dojite, takođe se ne preporučuje konzumacija čaja od smokvinog lista.

Ako patite od alergije na smokve, svakako morate izbegavati čaj. U suprotnom može doći do osipa i kožnih reakcija, kao i vrtoglavice, kratkog daha i teških alergijskih reakcija.Osim toga, čaj ne treba piti pre operacije jer se veruje da je povećan rizik od krvarenja. Takođe treba izbegavati čaj u kombinaciji sa antikoagulansima (lekovi koji usporavaju zgrušavanje krvi), lekovima za dijabetes i lekovima za hronične bolesti. Još nije poznato da li dolazi do interakcija.



Iako čaj od smokvinog lista ima neke nedostatke, ipak može biti koristan lek za zatvor. Kao i kod samih smokava, količina čini otrov. Stoga se čaj od smokvinog lista preporučuje samo ako patite od zatvora. Za snižavanje nivoa holesterola ili borbu protiv dijabetesa, postoje mnogo prikladnije lekovite biljke koje takođe bolje deluju sa lekovima. Ipak, nisam želeo da odustanem od čaja od smokvinog lista, jer može biti brza pomoć kod zatvora.
 
Napravite sopstveni senf od smokve: ukusan recept za gurmane

Napravite sopstveni senf od smokve

sastojci:

Potrebni su vam ovi sastojci (idealno organski) za dve tegle senfa od smokve:

  • 300 g smokava
  • 3 kašike smeđeg šećera
  • 1 čašica crnog vina
  • 2 kašike semena senfa
  • 6 kašika balzamičnog sirćeta
  • 1 kašičica senfa u prahu
  • so i biber

Posuđe:
  • lonac za kuvanje
  • Mason tegle
  • Blender
  • Nož za povrće
Trebalo bi da planirate oko 15 do 20 minuta da pripremite senf od smokava.

Priprema:
Smokve operite, uklonite peteljke i narežite voće na kockice.
Smokve stavite u šerpu sa crvenim vinom i balzamiko sirćetom i sve izmešajte u jednoličnu masu.
Sada dodajte smeđi šećer i senf u prahu i ostavite mešavinu da ključa oko pet minuta.
Dodajte semenke gorušice i sve zajedno dinstajte još desetak minuta.
Operite tegle vrelom vodom. (Sterilizacija tegli: najbolje metode)
Gotov senf od smokava posolite i pobiberite.
Sipajte vrući senf od smokava u tegle za konzerviranje.
Zatvorite tegle i ostavite da se senf ohladi.
1699526940023.jpeg
 

Back
Top