Smehom do zdravlja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
„Smej se smej, uvek se smej”, reči su pesme, jer na licu od osmeha nema lepšeg mejkapa i na sve to treba dodati da smeh, dokazano, zbližava ljude, otklanja stres i ublažava bolesti pa se zbog toga i primenjuje u pojedinim terapijama.Smeh je najjednostavniji oblik dubokog disanja, a nobelovac dr Oto Varburg tvrdi da, kada bismo unosili dovoljno kiseonika u naše telo, bili bismo manje podložni bolestima.

Svi volimo ljude koji se smeju. Stoga ne čudi savet stručnjaka: „Ako želite dobre odnose u porodici – smejte se; dobre odnose s decom – smejte se.” Smeh donosi dečiju razigranost i daje potpunu sigurnost da budemo ono što jesmo. Stručnjaci tvrde da je 15 minuta smeha dovoljno da se prag bola podigne za 10 odsto.

„Smeh je telesna vežba, dragocena za zdravlje”, tvrdio je Aristotel. Filozofija i umetnost odavno su pružile dokaze da smeh nije šala, a tek početkom 21. veka postao je predmet posebne nauke koja se studira na evropskim i svetskim univerzitetima. Ime te nove nauke koja proučava uticaj smeha na ljudski organizam je gelotologija, nauka o smehu, a potiče iz grčkog jezika, od reči „gelos” (smejati se).
 
ai-generated-9106902_1280.jpg
 
Nova saznanja o smehu i njegovoj ulozi u životu ljudi i rezultati empirijskih istraživanja pokrenuli su veliki broj novih projekata,
kao što su: terapija smehom, seminari smeha, škole smeha (koje su postale vrlo popularne u Nemačkoj) i tome slično.

Šta nam poručuje gelotologija?

• Smejanje smanjuje napetost mišića.
• Smeh jača imuni sistem.
• Smehom se povećava aktivnost pluća, više kiseonika se unosi, što dovodi do ubrzanja metabolizma svih ćelija.
• Tokom smejanja, luče se hormoni sreće serotonin, endorfin i dopamin, koji su odgovorni za osećaj sreće i zadovoljstva.

Započnite dan osmehom
 

Back
Top