Slucaj Elizabet Holms

Disko Kauč

Elita
Poruka
24.596
Sa izvora Wikipedie je informativni tekst. Jeste li upoznati sa radom Elizabeth Holmes? Preduzetnica na polju medicinske tehnoligije, koja je tvrdila da će se na malom uzorku krvi ispitivati mnoštvo bolesti (200 nekih pretraga, ustvari samo 12) mašinom koju je izumela kompanija koju je ona osnovala. Ima milion njenih govora po internetu, kao i suđenje koje je čeka u ril lajfu. Dosta se ugledala na Edisona, ali Edison je imao Teslu. Ona ima dokumentarni film o sebi i njenoj prevari. Zove se The inventor: out for blood in Silicon Valley. Dakle, ona je plasirala laži sa verovatno dubokim ubeđenjem da će u jednom trenutku da se ispuni njena vizija. Eto, šta vi mislite o tome? Jeri po sredi iskrena želja za pomoć medicini i čovečanstvu, ili klasičan um koji želi da stane rame uz rame sa najmoćnijim ljudima sveta?
inventor2-999x873.jpg



Елизабет Ен Холмс (енгл. Elizabeth Anne Holmes; Вашингтон, 3. фебруар 1984) америчка је предузетница, позната као оснивачица и главна извршна директорка компаније Теранос (енгл. Theranos).

Елизабет Холмс
Elizabeth Holmes 2014 (cropped).jpg
Датум рођења3. фебруар 1984. (36 год.)
Место рођењаВашингтон
23px-Flag_of_the_United_States.svg.png
САД
ПребивалиштеЛос Алтос Хилс
УниверзитетУниверзитет Станфорд (није дипломирала)[1]
Занимањепредузетница у области медицинске технологије
Активни период2003 — 2018.
ДеловањеОснивачица компаније Теранос
Теранос је био медицински старт-ап који је тврдио да је развио технологију која ће донети револуцију у области претрага крви. Компанија је тврдила да ће, захваљујући овој технологији, претраге крви бити брже и ефикасније. За разлику од класичних претрага крви које су захтевале вађење неколико ампула крви из вене, Тераносов уређај „Едисон” је, како се тада тврдило, захтевао само малу количину крви из јагодице прста , са којом је могао направити 70 различитих претрага и открити 10 различитих болести.[2]

Захваљујући револуционарном потенцијалу ове технологије, Теранос је привукао велики број инвестиција као и подршку утицајних личности као што су Џорџ Шулц, Хенри Кисинџер, Џејмс Матис и Бетси Девос. Вредност компаније је 2014. процењена на 9 милијарди долара.[3] Исте године је часопис Форбс прогласио Елизабет Холмс најмлађом милијардерком.

Пад Холмсове и њене компаније почео је 2015. када је Управа за храну и лекове почела истрагу око неправилности у тестирању патента. Новинар листа Волстрит џурнал Џон Кериру је у октобру 2015. објавио истраживање о преварама са крвним претрагама које су вршене помоћу уређаја Едисон. Наредне године, након нових истрага и инспекција америчких федералних органа, Теранос је признао да су са уређајем Едисон обављали само 12 од укупно 200 претрага које су нудили,[4] а да су остатак претрага обављале друге компаније за њих традиционалним методама. Компанија је послала исправљене налазе за оне претраге које су обављане помоћу њеног уређаја.

Елизабет Холмс је у марту 2018. склопила нагодбу по оптужбама за превару инвеститора. Услов нагодбе је био да се одрекне учешћа у доношењу одлука у компанији. Осим тога, кажњена је са десетогодишњом забраном да обавља руководећу функцију у компанијама на берзи и са 500.000 долара.[5] Тренутно се против ње води и кривични поступак који је иницирало правобранилаштво у Сан Франциску.
 
Poslednja izmena:

Back
Top