- Poruka
- 388.920
Čuvena prirodna atrakcija na severu Tajvana, stena slonova surla, prestala je da postoji, zahvaljujući istim prirodnim silama koje su je i formirale.
Formacija stena, koja je dobila ime po sličnosti sa slonovom surlom, dugo je bila ugrožena zbog erozije i bila je zatvorena za posetioce od 2010. godine.
Stena se nalazi na uskom pojasu zemlje zvanom Šen'ao, oko 10 kilometara od popularne turističke oblasti Jiufen severoistočno od Tajpeja, glavnog grada Tajvana.
Šen Čuan-Čou, profesor na Odseku za geologiju na Nacionalnom tajvanskom univerzitetu, rekao je za zvaničnu centralnu novinsku agenciju Tajvana da je „prirodno“ što se stena obrušila jer je stalno bila pod uticajem morske vode i vetra.Lučni oblik stene je takođe doprineo njenom propadanju.
Formacija stena, koja je dobila ime po sličnosti sa slonovom surlom, dugo je bila ugrožena zbog erozije i bila je zatvorena za posetioce od 2010. godine.
Stena se srušila i pala u more oko 14 časova 16. decembra, prema Okružnoj kancelariji Ruifang u gradu Novi Tajpej.
Deo „slonove surle“ se raspao i odlomio od ostatka stenske mase usled dugih perioda erozije morske vode i prirodnog trošenja, saopštila je kancelarija na Fejsbuku, dodajući da je lokacija u blizini rta Šen'ao sada zatvorena za posetioce.
Deo brda Fanziao, udaljen manje od 12 kilometara od Jiufena, stena slonova surla bila je popularna turistička atrakcija, a posetioci su mogli da se penju na „glavu“ u potrazi za idealnom pozicijom za fotografisanje, ponekad sa fatalnim ishodom. Godine 2018. šezdesetdvogodišnja žena pala je u more tokom obilaska.
Ova nekada vojno zaštićena zona, oblast je otvorena za javnost 2000. godine. Ali 2020. Okružna kancelarija Ruifang je ogradila stenu kako bi odvratila posetioce da se penju na stenu.
Područje u blizini luke Šen'ao je takođe mesto koje privlači ronioce zbog koralnih grebena i spektakularnog pejzaža.
Stena slonova surla nije bila jedina prirodna karakteristika duž stenovite severne obale Tajvana zbog koje su geolozi bili zabrinuti.
Stena „Kraljičina glava“ – nazvana tako jer „liči na bistu kraljice Elizabete sa dugim vitkim vratom“ – u Geoparku Iehliu takođe je u opasnosti od kolapsa.
Prema zvaničnoj tajvanskoj centralnoj novinskoj agenciji, obim kraljičine glave sada je manji od 120 centimetara i svake godine je sve tanji.
Malteško ostrvo Gozo se u prošlosti nosilo sa sličnom situacijom.
Njegov čuveni krečnjački „Azurni prozor“, koji je bio postavljen na Igri prestola, srušio se u more 2017.
Dve godine kasnije, Malta je objavila planove za izgradnju čeličnog luka na mestu koje je nekada bio Azurni prozor, ali projekat je ostao nerealizovan.
(rts)