Postoji vise metoda za skidanje tetovaze. Hirurska ekscizija je efikasna, ali je nazalost primenljiva samo na tetovaze manjih povrsina. Kao sto znamo, u poslednje vreme ljudi se odlucuju za tetovaze na velikim regijama tela koje sadrze puno detalja. Hiruska ekscizija tetovaze na vecim povrsinama je skoro nemoguca bez transplantacije koze sa drugih regija, a oziljne promene su neizbezne.
Tzv. abrazivna metoda skidanja tetovaze se zasniva na uklanjanju svih slojeva koze do nivoa pigmenta. Izvodljiva je mehanickim putem i ultrazvicnim kavitronom. Komplikacije u smislu krvarenja, stvaranja oziljaka, infekcije i nepotpuno skidanje tetovaze su vrlo ceste kod ove metode.
Postoje i metode kada se postojeca tetovaza pokriva neutralnim pigmentom (re-tetovazom) ili tretiranjem specijalnim kremama ciji bi krajnji efekat bio depigmentisanje pigmentnih granula u makrofazima i narozito fibroblastima.
Metoda koja se zasniva na koriscenju fokusiranih ultrazvucnih talasa za "razbijanje" (slicno razbijanju kamena u bubregu) fibroblasta i pigmentnih granula u njima ima svoju perspektivu. Radi se o relativno skupoj metodi koja ima najneinvazivniji karakter po pitanju bola, stvaranja oziljaka i promena koloriteta koze. Mehanizam dejstva ultrazvicnih talasa u ovom slucaju se objasnjava "pucanjem" celija u kojima je pigment "zarobljen" i "usitnjavanju" pigmentnih granula koje se posle raspadanja celije oslobadjaju u medjucelijski prostor.
Lasersko skidanje tetovaze je danas najpopularnije zbog relativne puzdanosti i efikasnosti, kao i zbog malog broja laksih komplikacija koje se mogu javiti. Mehanizam dejstva laserskog zraka je slican kao kod ultrazvucnih talasa, a to je "razbijanje" celija u kojima je pigment deponovan. Osim toga, svetlosna energija lasera utice na sam pigment u tom slislu da intenzitet kolorizacije pigmenta slabi. Ovo su samo osnovna "pravila" dejstva lasera na tetviranu kozu. Preciznije receno, dejstvo laserskog zraka dovodi do "kljucanja" vode u fibroblastima i makrofazima (najvaznije celije u kojima je pigment deponovan) sto dovodi do njihovog pucanja i oslobadjanja pigmentnih granula. Pod uticajem laserskog zraka deo oslobodjenih pigmentnih granula se razbija, jedan deo "izbledi", jedan deo biva evakuisan medjucelijskom "cirkulacijom" do limfnih cvorova i najzad preostali deo bude ponovo fagocitovan od strane makrofaga i fibroblasta. Rezultat ovog procesa je bledja i "razlivena" tetovaza. Ujedno ovo je razlog zbog cega lasersko skidanje tetovaze mora da se izvede u nekoliko tretmana.
Vreme do konacnog nestajanja tetovaze zavisi od svih dosad pobrojanih faktora i nikada nije krace od 12 nedelja.
Skidanje tetovaze ultrazvucnim talasima ili laserom se izvodi u lokalnoj anesteziji. Anestezija se aplikuje kao gel ili injekcija. Upotreba leda tokom i posle intervencije u znacajnoj meri umanjuje neprijatan osecaj.
Komplikacije skidanja tetovaze laserom su bol, crvenilo, formiranje oziljaka, povecana ili (znatno cesce) smanjena pigmentacija koze na mestu dejstva lasera. Infekcije i veliki oziljci su prava retkost posle skidanja tetovaze laserom.
Postintervencijski tretman podrazumeva upotrebu leda i antibiotskih masti. U redjim slucajevima je potrebno previjanje i parenteralna antibiotska terapija.