Sistem lampi „pe-ha” Pola Heningsena

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
381.270
Stona, stojeća i viseća lampa Pola Heningsena iz 1920. godine predstavljaju najbolji primer da istinske vrednosti dizajna jednog predmeta mogu poneti epitet neprolaznosti ako su zasnovane na adekvatnim kriterijumima. U to vreme dizajneri su, projektujući lampe, akcenat stavljali na estetiku samog predmeta, dok je funkcionalnost bila u drugom planu. Pol Heningsen je radio upravo suprotno. Tragao je za estetikom forme koja će biti posledica njene upotrebne vrednosti i funkcionalnosti. Dizajn rasvete enterijera zahteva mnogo različitih znanja, a dizajn lampe veoma je zahtevan zadatak, kao što je ljudsko oko veoma delikatan organ.

Želeo je da dizajnira lampu koja će davati meku i toplu svetlost sa mogućnošću podešavanja njene jačine prema potrebama korisnika. Tragao je za varijantom koja će biti istovremeno jednostavna i složena, nepretenciozna i tehnički perfektna. Birao je materijale koji će adekvatno odgovoriti na postavljene zahteve i odabrao je opalno staklo i mesing. Tako je dobio troabažurnu formu, sofisticiranu u svojoj geometrijskoj jednostavnosti. Snopovi svetlosti koji prolaze direktno ispod abažura–reflektora ili se prostiru kroz opalno staklo stvaraju fenomenalne efekte od ambijentalne atmosfere prigušenosti do direktne jake osvetljenosti – u zavisnosti od potreba u sobi – da li se radi o lusteru iznad stola za obedovanje ili o lampi u uglu sobe dok slušate muziku.

Tek kada je bio siguran u svoj projekat, autor je svoj dizajn ponudio poznatom proizvođaču: „Luis Poulsen” u Kopenhagenu, koji je od ovog dizajna napravio svetski hit koji upravo slavi devedeseti rođendan.
 
poul-henningsen-042.jpg
 
Pol Heningsen (1894-1976)

Danski novinar. Publicista, likovni kritičar, pisac filmskih scenarija, politički aktivan antifašista (za vreme Drugog svetskog rata živi kao azilant u Švedskoj), završio je studije na Visokoj tehničkoj školi u Kopenhagenu, što mu je omogućilo da se bavi i dizajnom. Njegova sfera interesovanja bila je rasveta unutrašnjeg arhitektonskog prostora i u toj oblasti ostvario je svoje najveće uspehe. Serija lampi koje je on projektovao za poznatu firmu „Luis Poulsen” i danas je aktuelna iako je od prvih skica prošlo 90 godina. Pedesetih godina prošlog veka kritikovao je skandinavski dizajn da je previše sofisticiran i artistički umesto da bude prilagođen za potrebe masovne proizvodnje i potrošnje. Zalagao se za demokratičnost dizajna i njegovu primenu u svakodnevnom životu.

Arh. Radmila Milosavljević,
 

Back
Top