Пет година од 17. марта 2004. године
Мапа уништених манастира 17. марта 2004. год
17. марта 2004 године на Косову и Метохији организован је погром над Србима и неалбанцима. Исценирани инцидент у Косовској Митровици имао је за циљ организовани напад на Србе на читавој територији Косова и Метохије. Унмик и Кфор као и КПС полиција немо су посматрали оно што се тога дана и наредних дана дешавало на Косову и Метохији.
Тога дана на Косову и Метохији погинуло је 11 Срба, 143 је рањено, а протерано је око 4000 Срба, етнички је очишћено шест градова и девет села, порушено је и запаљено преко 1000 срских кућа, уништено или тешко оштећено 35 верских објеката, од тога 18 споменика културе од којих су неки непроцењиве историјске вредности из 14. и 16. века.
СРБИ УБИЈЕНИ ЗА ВРЕМЕ МАРТОВСКОГ ПОГРОМА
НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ - 2004. ГОДИНЕ
Спасојевић Боривоје (1941) из Косовске Митровице, покошен рафалом 17. марта код моста на Ибру у Северној Митровици
Јана Тачев (родом из Македоније, удата за Србина у Косовској Митровици). Убијена из снајпера 17. марта на балкону вишеспратнице близу моста на Ибру у Северној Митровици.
Ненад Весић (1950) из Липљана, подлегао ранама задобијеним од бомбе коју су 17. марта албански терористи бацили на њега у Липљану.
Добривоје Столић (1954) из села Дрејковци код Штрпца, убијен 17. марта на кућном прагу око 22,40 часова. Албански терористи га најпре позвали да изађе из куће, а затим пуцали у њега.
Борко Столић (1982), и његов отац Добривоје (50). Када су чули пуцњаву испред куће, изашли су да виде шта се збива, а албански терористи су их тешко ранили. Од задобијених рана преминули су .
Слободан Перић (1952), наставник физичке културе, убијен металном шипком 17. марта око 20,50 часова у Улици краља Петра у Гњилану.
Златибор Трајковић (1951) из Косова Поља, изгорео пред руском болницом у Косову Пољу, када су Албанци напали Косово Поље и запалили обе цркве, основну школу, болницу и десетак српских кућа.
Драган Недељковић (55) из Призрена, изгорео у згради богословије у Призрену 17. марта, када су албански терористи запалили још и Владичански двор, Саборну цркву, цркву Богородице Љевишке, црква Христа Спаса и све преостале мање цркве по Призрену, као и манастир Св. Арханђела изнад Призрена.
Четири година након погрома Срба, Албанци су награђени новом државом на простору Балкана, а Србима прети опасност понављања 17. марта 2004. године.
Од тога дана исељавање Срба са Косова и Метохије нагло је порасло.
Извор:
http://www.kosovo-metohija.com