Sibirski tigar

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.920
Panthera tigris altaica
1000_F_129133169_qFi4lt8IXlhZbCZxgFWM4QkuaEql2SLi.jpg


Sibirski tigar je najveća od svih velikih mačaka i živi u nekim regijama Rusije, Kine i Koreje.
Tridesetih godina prošlog veka u divljini je ostalo samo pedesetak primeraka.
Zahvaljujući vrlo strogim merama zaštite, vrsta se uspela oporaviti na nekoliko stotina primeraka.
Međutim, sibirski tigar još uvek se smatra kritično ugroženim i preti mu izumiranje.
Očekivani životni vek/godina: 20

P.t.altaica_Tomak_Male.jpg


Sibirski tigar je dug od vrha njuške do kraja repa 3,2 m. Visina do ramena može biti do 1 metra, što ga čini najvećim i nasnažnijim među tigrovima. Može težiti od 200 do 250kg. Crne pruge na tigrovom rđavo-žutom krznu raspoređene su po celom telu, pri čemu ne postoje dve identične životinje[nedostaje referenca], te se pruge mogu uporediti sa otiskom prstiju kod čoveka. Osnovna boja na leđima je tamnija, sa strane malo svetlija. Sa donje strane tela i unutrašnjost nogu krzno je bele boje. Dlaka sibirskog tigra je duža i gušća od dlake ostalih tigrova.

Glava mu je okrugla, urešena manjim ušima, na kojima sa zadnje strane dolazi po jedna veća bela mrlja. Oči su mu žutosmeđe, a njuška nešto kraća od njuške lava. Brkovi su dužine i do 20 cm, a s bočnih strana obraza ima dužu dlaku. Jezik mu je dug i hrapav, a u čeljustima ima snažne očnjake s vrlo oštrim rubom s unutrašnje strane, poput noža, a njihova dužina seže i do 6 cm. Na dugim i snažnim nogama ima ogromne šape s pet prstiju s oštrim i dugim kandžama, koje prema potrebi uvlači ili izvlači. Rep sibirskog tigra može imati dužinu do 90 cm. Ženka sibirskog tigra manja je od mužjaka, ali ima sva obeležja kao i mužjak.

 
Хвала Богу да га има још. Кад сам видео тему већ сам се препао. Суштина је проста да је робија као за човека искоренили би криволов
 
U Sibiru nema tigriva, mozda je nekad bilo. doticni zive na dalekom istoku Rusije, delovima Kine i Korejskom pouostrvu.
Ispravan naziv je Amurski tigar.
Ovo je zapravo tacno. Sibirskih tigrova nema u Sibiru jos od 1930- tih.
Sada vecinom zive oko reke Amur na granici Rusije i Kine, istocnoj Rusiji i verovatno na severu Severne Koreje, ali to naravno, ne mogu da potvrde. Jos 1990- te je ime "sibirski" tigar zvanicno promenjeno u "amurski" tigar. Amurski se ipak retko koristi, ljudi ih jos uvek iz navike nazivaju i pisu o njima kao o sibirskim tigrovima.
 

Back
Top