Serija slika Dece koja plaču

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.235
322252845_528305732572891_2512878445195709203_n.jpg


Slika „Dečaka koji plače“ je serija slika italijanskog slikara Bruna Amadia koja se masovno prodavala širom sveta. Bruno je takođe poznat i kao Đovani Bragolin. Slika se prodavala širom sveta od 1950. godine. Ima mnogo različitih varijacija, kako dečaka, tako i devojčica.

O ovoj slici je još tada počela da se širi urbana legenda. Vatrogasac je 4. septembra 1985. godine prijavio britanskom tabloidu „The Sun“ da je pronašao neoštećene kopije slike i to iz mnogo kuća u koje je išao da gasi požare. Stiv Pant, britanski pisac i komičar, istražio je kletvu koja prati sliku „Dečak koji plače“ u svojoj radio emisiji.

Iako je program komičnog sadržaja, Pant je veoma ozbiljno pristupio ovoj temi. On je rešio da testira ovu sliku. Testiranje je pokazalo da su otisci tretirani lakom koji sadrži sredstvo protiv požara, i da će biti prava propast ako se slika okači na zid. To rezultira da će slika pasti licem prema podu i na taj način će biti zaštićena.
 
Slikar i slike uplakane dece poznati su široj javnosti po urbanoj legendi koja ih prati,
prema kojoj su slike proklete i osuđuju kuće u kojima su okačene i završavaju u plamenu

. Detalji o poreklu kletve variraju od verzije do verzije:

- po nekima, Bragolin je sklopio pakt sa đavolom jer nije mogao da proda svoja dela,čime je postigao uspeh, ali, s druge strane, njegove slike bi bile proklete
-ili je Bragolin koristio kao modele ratnu siročad,, uključujući i dete sa nadimkom „El Diablo“,čija bi se patnja.očaj , bol ili zloba prenela na kupce slika
- ili opet, da je Bragolin maltretirao decu iz sirotišta da bi ih rasplakao i tako imao modele za svoje slike- decu koja bi kasnije stradala u požaru njihovog sirotišta.
 
U svakom slucaju bila je to reklama koja je uticala na prodaju slika ovog umetnika..Više verujem da je umetnik racunao na emocije ljudi kada ugladaju uplakanu decu na slici.Pa tako kažu da je slika Decaka koji plače,bila deo scenografije velikog broja domova u Jugoslaviji , pedesetih godina..
 
U žiovotu ne bih mogla da okacim na zid jednu ovakvu sliku sa uplakanom decom i da je godinama gledam
Meni je to jako tužno i puno emocija .Stalno bih razmišljala ..zašto su ova deca tako tužna i uplakana :(
 

Back
Top