Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 83.940
Sat kroz vekove

Možemo reći da je sat instrument koji služi za merenje, indikaciju i zadržavanje vremena. U pronađenim istorijskim zapisima piše da su satovi merili vreme još 3500-te godine pre nove ere.
Egipatski građevinari su počeli postavljati obelisk velike visine u blizini kraljevskih dvorova i hramova. Ove kamene strukture impresivne veličine, bacale su tokom dana, kada ima sunca senku na veoma precizno ukrašene spirale. One su bile najčešće postavljane na šetališta, kako bi prolaznici u svakom trenutku mogli videti koje je doba dana. U Babilonu su proizvedeni prvi sunčani modeli satova, a Egiptski naučnici tog vremena su ovaj pronalazak pronašli te ga tehnički unapredili. Usavršavanjem tehnologije proizvodnje satova, Egipatski naučnici su uspeli unaprediti i njegovu preciznost. U međuvremenu otkrivaju letnji i zimski solticij, uspevaju razdvojiti sate od dana i još mnoge korisne detalje.
Sat je jedan od najstarijih pronalazaka čoveka!
Ovaj uređaj za merenje vremena, prisutan je više od 600 godina u svakodnevnom čovekovom životu. Satovi se smatraju jednim od najstarijih uređaja, a njih su osmislili i proizveli, upravo naši preci u Vavilonu, mestu koje se smatra nastankom moderne civilizacije. Sat zadovoljava potrebe merenja intervala vremena kraćih od prirodnih jedinica i to dana, lunarnog meseca i godine.
Neki od prvih uređaja za merenje vremena, bili su zasnovani na kretanju u prirodi. Poznato je nekoliko vremenskih merila, a jedan od poznatijih je peščani sat. Vodeni satovi, koji su radili u kombinaciji sa sunčevim zracima, jedni su od najstarijih na svetu. Najkomplikovaniji vodeni sat je osmislio i napravio Su Sunk, poznati pronalazač iz Kine u 11. veku pre nove ere. Prvi budilnik koji je bio zasnovan na vodi, napravio je poznati Grčki pronalazač i filozof Plato. Veliki broj dizajna satova, može se videti u radovima Leonarda da Vinčija (Leonardo Da Vinci).
Sunčani sat
Sunčani satovi su koristili poziciju sunca na nebu, koje se svakog dana kreće, reflektujući rotaciju zemlje. Senke koje ostavljaju razni stacionarni objekti, koristili su se za za označavanje vremena, koje je određivalo i pomagalo ljudima u tadašnjem vremenu da imaju saznanje, koje je doba dana.

Ovaj tip satova, koji koristi zrake sunca, prikazuje takozvano sondijalno vreme položaja senke na nekoj ravnoj površini, a koje poseduju oznake koje ukazuju na trenutno tačno vreme tokom dana. Sonde su mogle biti vertikalne, horizontalne ili bilo kojih drugih potrebnih orijentacija.

Peščani satovi
Vremenom su korišćeni mnogi uređaji, koji su se koristili za označavanje prolaska vremena i to bez obzira na referentno vreme, Poznati su primeri ovakvih satova: satovi na tamjan, sveće i peščani satovi. Svi ovi satovi su radili na sličnom principu, kojem je prioritet bio potrošnja resursa. U peščanim satovima se koristio fini pesak, koji je „curio“ kroz malu rupicu staklene posude i to konstantnom brzinom. Pesak nikada nije bio potrošen, nego se iznova koristio u merenju vremena.